przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Ginekomastia – złożony męski problem, który wymaga interwencji

Ginekomastia – złożony męski problem, który wymaga interwencji

Ginekomastia to poważna przypadłość, która – wbrew pozorom – nie sprowadza się wyłącznie do problemu natury estetycznej. Nie jest też prawdą, że dotyka wyłącznie otyłych mężczyzn, którzy nie dbają w wystarczającym stopniu o dietę i aktywność. Czym zatem jest ginekomastia i jakie są sposoby jej leczenia?

Ginekomastia to poważna przypadłość, która – wbrew pozorom – nie sprowadza się wyłącznie do problemu natury estetycznej. Nie jest też prawdą, że dotyka wyłącznie otyłych mężczyzn, którzy nie dbają w wystarczającym stopniu o dietę i aktywność. Czym zatem jest ginekomastia i jakie są sposoby jej leczenia?

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to inaczej przerost sutka u mężczyzn. Objawia się często znaczącym powiększeniem męskich piersi, które zaczynają przypominać kobiecy biust. Powiększenie to może być jednostronne bądź dwustronne.

Przyczyny ginekomastii

Choć powszechnie sądzi się, że z problemem „kobiecych piersi” borykają się przede wszystkim mężczyźni otyli, niedbający o dietę i nieuprawiający aktywności fizycznej, nie jest to prawdą. Nie należy mylić ginekomastii z lipomastią. Ta ostatnia, zwana również ginekomastią pozorną lub pseudoginekomastią, rzeczywiście spowodowana jest przerostem tkanki tłuszczowej najczęściej w wyniku otyłości. Z kolei przyczyną ginekomastii są najczęściej zaburzenia hormonalne. Specjalista bez trudu, już na podstawie badania palpacyjnego, jest w stanie odróżnić ginekomastię (wyczuwalna jest grudkowata struktura) od lipomastii (struktura jednorodna, piersi są miękkie i gładkie).

Tak zwana ginekomastia fizjologiczna jest zjawiskiem naturalnym i przejściowym. Pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania i zanika, gdy hormony „uspokajają się”. Ginekomastia patologiczna pojawia się najczęściej po 50. roku życia i może wynikać m.in. z przyjmowania leków, nadczynności tarczycy czy chorób nerek i wątroby.

Wstydliwy i bolesny problem, czyli objawy ginekomastii

Najbardziej charakterystycznym i widocznym objawem są znacznie powiększone piersi. Często gruczoł piersiowy jest tak duży, że wyraźnie odznacza się pod ubraniem, przez co odbiera mężczyźnie pewność siebie, obniża samoocenę i powoduje zaniechanie kontaktów międzyludzkich. Z tego względu ginekomastia to problem bardzo złożony, który oddziałuje negatywnie na wiele sfer życia. Brak akceptacji własnego ciała to jednak nie wszystko. Przypadłość ta może realnie obniżać komfort życia również pod względem fizycznym, gdyż w wielu przypadkach gruczoł piersiowy odznacza się dużą bolesnością, której mogą towarzyszyć pieczenie i swędzenie.

Leczenie ginekomastii

Choć ginekomastia nie wynika wprost z otyłości, wdrożenie zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej może pomóc. Podstawą jest jednak wizyta u specjalisty, który oceni stan zdrowia pacjenta i wdroży leczenie farmakologiczne. W przypadku mało satysfakcjonujących efektów dotychczasowego leczenia pacjent może zdecydować się na zabieg chirurgii plastycznej. Chirurg nie tylko usunie nadmiar tkanki, ale też odpowiednio wymodeluje sylwetkę, aby klatka piersiowa zyskała pożądany męski wygląd.

Czy warto?

W przypadku zaobserwowania problemu zdecydowanie warto udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badania. Zmiany w obrębie klatki piersiowej mogą bowiem świadczyć nie tylko o ginekomastii czy lipomastii, ale także np. o nowotworach gruczołu piersiowego. Jako że widoczne powiększenie piersi w realny sposób obniża samoocenę i może doprowadzić do poważnych problemów natury psychicznej, z depresją na czele, nie należy zwlekać z podjęciem kroków mających na celu rozwiązanie tego przykrego męskiego problemu. Niezmiernie istotne jest to, aby – decydując się ostatecznie na zabieg – dokonać wyboru sprawdzonej, profesjonalnej kliniki chirurgi plastycznej, w której pracują godni zaufania specjaliści. Więcej informacji znajduje się na stronie https://klinikagrzesiak.pl

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk