przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Glukometr – jak go używać i kiedy go stosować?

Glukometr – jak go używać i kiedy go stosować?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na cukrzycę, przy której regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest kluczowe. Właśnie w tym celu powstały glukometry.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na cukrzycę, przy której regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest kluczowe. Właśnie w tym celu powstały glukometry. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu urządzeniu, dowiemy się, jak go używać, kiedy stosować oraz jak wybrać odpowiedni model.

Czym jest glukometr?

Glukometr to przenośne urządzenie medyczne, które służy do mierzenia poziomu glukozy we krwi. Jest niezbędnym narzędziem dla osób chorujących na cukrzycę, umożliwiającym kontrolowanie stężenia cukru we krwi, co pozwala na odpowiednie dostosowanie dawek insuliny oraz diety.

Dlaczego warto korzystać z glukometru?

Regularne mierzenie poziomu cukru we krwi jest bardzo ważne, aby uniknąć ewentualnych powikłań do jakich może dojść w przypadku zbyt niskiego lub zbyt wysokiego jego stężenia. Zarówno jedna jak i druga sytuacja jest dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczna.

Zbyt niski poziom cukru we krwi, znany jako hipoglikemia, może prowadzić do wielu niekorzystnych skutków zdrowotnych. Objawy, jakie mogą w takim stanie występować to między innymi osłabienie, drżenie mięśni, uczucie głodu, mdłości, bóle głowy, zawroty głowy, trudności z koncentracją, niepokój czy drażliwość. W przypadku długotrwałej hipoglikemii możliwe są również poważniejsze konsekwencje zdrowotne, takie jak nieprawidłowe funkcjonowanie serca, utrata przytomności, drgawki, a nawet bardzo niebezpieczna śpiączka cukrzycowa.

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi, czyli hiperglikemia, jest również niebezpieczny i może prowadzić do różnych, dużo poważniejszych problemów zdrowotnych. Ich lista jest naprawdę długa i wiele z nich stanowi bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. W przypadku nieleczonych skrajnie wysokich poziomów cukru we krwi może rozwinąć się kwasica ketonowa, która prowadzi do śpiączki cukrzycowej.

Jak używać glukometru?

Używanie glukometru jest proste i składa się z kilku etapów:

Przygotowanie do badania poziomu cukru we krwi

Przed rozpoczęciem badania należy umyć i osuszyć ręce oraz przygotować wszystkie potrzebne materiały, takie jak glukometr, pasek testowy, lancet oraz alkohol.

Pobieranie próbki krwi

Aby pobrać próbkę krwi, należy najpierw włożyć pasek testowy do glukometru. Następnie, używając lancetu, nakłuć opuszkę palca, aby uzyskać kroplę krwi. Ważne jest, aby nie naciskać nakłutego palca zbyt mocno, ponieważ może mieć to wpływ na wynik badania.

Odczyt wyników

Po nałożeniu kropli krwi na pasek testowy, glukometr automatycznie przeprowadzi pomiar poziomu glukozy. Wynik zostanie wyświetlony na ekranie urządzenia, zwykle w ciągu kilku sekund.

Kiedy dokonywać pomiarów glukometrem?

Częstotliwość pomiarów zależy od rodzaju cukrzycy oraz zaleceń lekarza prowadzącego. Przykładowe sytuacje, w których warto skorzystać z glukometru, to:

– przed posiłkami,

– po posiłkach,

– przed i po wysiłku fizycznym,

– w przypadku odczuwania objawów hipoglikemii lub hiperglikemii.

Jak wybrać odpowiedni glukometr?

Od wyboru właściwego glukometru zależy oczywiście nasze zdrowie, ale również to, jakie koszty będziemy ponosili w przyszłości, dlatego przy wyborze glukometru warto zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak:

– łatwość obsługi,

– wielkość i czytelność wyświetlacza,

– szybkość pomiaru,

– dokładność wyników,

– koszt i dostępność pasków testowych,

– dodatkowe funkcje, takie jak możliwość gromadzenia i przechowywania wyników czy analiza danych.

Z wyborem odpowiedniego glukometru pomoże nam z pewnością lekarz prowadzący, ale warto również podpytać o stosowane glukometry inne osoby chorujące na cukrzycę. To jedno z lepszych źródeł wiedzy, na jakie glukometry warto zwrócić uwagę, a których po prostu unikać.

Ile kosztuje glukometr?

Ceny glukometrów różnią się oczywiście w zależności od modelu, producenta oraz funkcji, które oferują. Na rynku można znaleźć glukometry w cenach od około 50 zł do nawet kilkuset zł. Glukometr można również w niektórych przypadkach otrzymać za darmo, w poradni lub aptece. Warto pamiętać, że przy wyborze glukometru, prócz ceny samego urządzenia, ważna jest również cena pasków testowych, bo to one będą w przyszłości stanowiły dla nas regularny koszt.

Gdzie kupić glukometr?

Glukometry można kupić w aptekach, sklepach medycznych oraz w wielu sklepach internetowych czy też za pośrednictwem popularnych serwisów aukcyjnych. Warto jednak skorzystać w tym celu z pewnych źródeł i nie kupować urządzenia używanego. Przed zakupem warto również porównać oferty różnych sprzedawców.

Podsumowanie

Glukometr to bardzo ważne urządzenie dla osób chorujących na cukrzycę. Warto zainwestować w odpowiedni model, który spełni nasze oczekiwania i ułatwi codzienne życie z cukrzycą.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk