przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Gurmar – właściwości, działanie i zastosowanie

Gurmar – właściwości, działanie i zastosowanie

Gurmar – właściwości, działanie i zastosowanie 

Gurmar (Gymnema sylvestre) to roślina, pochodząca z terenów Azji południowo-wschodniej. Wyglądem przypomina winorośl, a jej pnącza mogą dorastać nawet do kilkuset metrów. Zioło to znane jest przede wszystkim ze swoich właściwości insulinomimetycznych. Oznacza to, że gurmar wykazuje zdolność obniżania poziomu cukru we krwi. Substancja zalecana jest cierpiącym na cukrzycę oraz osobom, odchudzającym się. Czym jest gurmar, jak się stosuje tę roślinę i na co pomaga? 

Gurmar – co to jest? 

Gurmar to surowiec lecznicy, znany w medycynie naturalnej już od ponad 2000 lat. Stosowany jest od wieków w medycynie ajurwedyjskiej, która ceni to zioło za jego właściwości przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne i moczopędne. Dodatkowo szacuje się, że gurmar wzmacnia pracę serca i reguluje krążenie. Najczęściej jednak roślina stosowana jest w terapii cukrzycy w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. 

Na co pomaga Gurmar? Właściwości 

Nad działaniem Gymnema sylvestre przeprowadzono wiele badań, które pokazały, iż roślina ta wykazuje skuteczność w walce z cukrzycą, a jednocześnie może wspomagać procesy odchudzania, ponieważ działa korzystnie na metabolizm. W medycynie ajurwedyjskiej gurmar stosowało się właśnie przede wszystkim w przypadku problemów z metabolizmem cukrów oraz przy problemach z trawieniem, a zwłaszcza funkcjonowaniem trzustki. 

Liść gurmaru zawiera polipeptyd o nazwie gurmaryna. Składnik ten wykazuje zdolność blokowania receptorów słodkiego i gorzkiego smaku. Dzięki temu może ograniczać podjadanie u osób, które w celach zdrowotnych powinny zmniejszyć spożywanie cukru. 

Gurmar uważa się za naturalny regulator insuliny w organizmie. Roślina wpływa korzystnie na regenerację komórek, które są odpowiedzialne za wydzielanie tego hormonu. 

Zawarte w gurmarze kwasy gymnemowe hamują wchłanianie glukozy przez organizm. Roślina stanowi więc naturalne rozwiązanie, pomagające ograniczyć słodkie produkty. Z tego względu gurmar często wykorzystywany jest w terapii cukrzycy. 

Gurmar – dla kogo? 

Gymnema sylvestre uważana jest za bardzo cenną roślinę, którą powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, cierpiące na cukrzycę oraz wykazujące problemy z metabolizmem glukozy i insuliny.  

Gurmar może hamować ochotę na słodycze, przez co okazuje się przydatnym składnikiem na diecie odchudzającej. Ze względu na zdolność hamowania wchłaniania glukozy, gurmar może zapobiegać różnym powikłaniom cukrzycowym. Niektóre badania potwierdzają, że u cukrzyków, którzy włączyli roślinę do swojej diety, zauważono zahamowanie tycia i wzrostu poziomu cholesterolu. Co więcej, preparaty z wyciągiem z gurmar łagodzą problemy gastryczne, mogą ograniczać próchnicę i wykazują aktywność antyoksydacyjną. 

Gurmar – jak stosować? 

Gurmar dostępny jest w postaci suszu lub suplementów diety. Najczęściej spożywa się zioło jako herbatkę. Trzeba jednak pamiętać, aby suszu nie zalewać wrzątkiem. Chcąc uzyskać pełnię właściwości gurmaru, suszone liście najlepiej zalać przegotowaną wodą o temperaturze pomiędzy 85 a 92 stopni Celsjusza. Napar zaleca się pozostawić pod przykryciem na ok. 30 minut. Dla osiągnięcia dobrych efektów napar powinno się pić systematycznie, 3 razy dziennie przed posiłkami. 

 
Gurmar znajdziemy także w postaci kapsułek i nalewek. 

Gurmar – dawkowanie 

Przyjmuje się, że osoby z cukrzycą dla uzyskania optymalnych efektów, powinny spożywać od 8 do 12 g sproszkowanego liścia gurmar dziennie. Osobom, które chcą stosować gurmar na odchudzanie, wystarczy już 2-4 g zioła na dobę.  

Gurmar – przeciwwskazania i skutki uboczne 

Gurmar to zioło zalecane przede wszystkim diabetykom i osobom z zaburzeniami metabolizmu oraz odchudzającym się, jednak roślinę mogą stosować wszystkie osoby, które chcą ograniczyć spożywanie cukru. Do tej pory nie odnotowano skutków ubocznych suplementacji gurmar w zalecanej dawce.  

Przeciwwskazaniem do stosowania zioła jest ciąża i karmienie piersią, ponieważ nie ma wystarczających badań, potwierdzających bezpieczeństwo takiej suplementacji. Z tego samego powodu nie powinno się zioła podawać także dzieciom. Osoby z zaburzeniami poziomu cukru we krwi, przed rozpoczęciem kuracji powinny skontaktować się z lekarzem. 

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk