przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Higiena intymna – tak, ale nie przesadna!

Higiena intymna – tak, ale nie przesadna!

Higiena intymna jest kluczowa dla zdrowia kobiet, ale przesadna może przynieść więcej szkód niż pożytku. Nadmierna higiena, stosowanie nieodpowiednich produktów i metod zaburza naturalną równowagę flory bakteryjnej, prowadząc do infekcji i podrażnień. Dlatego warto poznać zasady prawidłowej pielęgnacji i wybierać odpowiednie preparaty do higieny intymnej.

Higiena intymna kobiet – jakie błędy popełniane są najczęściej?

Wśród błędów najczęściej wymienianych przez specjalistów w zakresie higieny intymnej kobiet znajdują się:

  • stosowanie irygacji (czyli płukanie) pochwy;
  • używanie detergentów myjących przeznaczonych do stosowania na zewnątrz dopochwowo,
  • używanie środków przeciwbakteryjnych;
  • korzystanie z mydeł, które zaburzają naturalne pH pochwy, zamiast specjalnych produktów do higieny intymnej.

Największym błędem są zdecydowanie irygacje pochwy przeprowadzane np. podczas miesiączki, które wypłukują prawidłową mikroflorę, a także dopochwowe stosowanie środków myjących (nie są one przeznaczone do zastosowania wewnętrznego, nawet te przeznaczone do higieny intymnej). W ten sposób nie chroni się środowiska pochwy przed florą chorobotwórczą, lecz przeciwnie, stwarza się korzystne warunki do jej rozwoju. Podobnie działają płyny z substancjami bakteriobójczymi. Podstawą naturalnej mikroflory pochwy są bakterie z rodzaju Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego). Niszcząc je, kobiety narażają się na zakażenia patogenami.

Prawidłowa higiena intymna – co jest ważne?

Oczywiście higiena intymna jest konieczna, a narządy płciowe kobiety ze względu na budowę fizjologiczną są narażone na bakterie chorobotwórcze bardziej niż narządy męskie. Wystarczy jednak stosowanie odpowiednich środków myjących bez aplikacji do wnętrza pochwy. W przypadku kobiet istotna jest również higiena intymna partnera w kontaktach seksualnych, a także zadbanie o czystość gadżetów erotycznych. Wymagają jej zwłaszcza zabawki analne dla par, choć oczywiście i tu nie należy przesadzać ze stosowaniem środków, które mogą podrażniać. Wystarczy umycie odpowiednim preparatem, w który można się zaopatrzyć, kupując gadżety w dobrym sklepie.

Żeby zapobiegać infekcjom intymnym, należy unikać stosowania mydeł, które zakłócają naturalne, kwaśne pH pochwy, zmieniając je na bardziej zasadowe. Zaleca się zamiast tego korzystanie z preparatów do higieny intymnej, które zawierają kwas mlekowy i kwas laktobionowy, zapewniające utrzymanie odczynu kwaśnego, niezbędnego do właściwego funkcjonowania pałeczek kwasu mlekowego. Takie preparaty są również wzbogacone w składniki łagodzące podrażnienia i nawilżające (kwas hialuronowy, pantenol, alantoinę), środki łagodzące świąd i neutralizujące nieprzyjemny zapach oraz naturalny prebiotyk (inulinę), który stymuluje wzrost pałeczek kwasu mlekowego, pomagając szybciej i skuteczniej hamować rozwój organizmów chorobotwórczych.

Skąd bierze się skłonność do nadmiernej higieny intymnej?

Według psychologów kobiety często przesadnie dbają o higienę intymną z powodu przekonania, że naturalny zapach ich miejsc intymnych jest czymś nieprawidłowym, co negatywnie wpływa na ich poczucie atrakcyjności. Badania potwierdzają, że kobiety, które uważają swój zapach intymny za nieatrakcyjny, mają większą skłonność do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych oraz doświadczają trudności w utrzymywaniu intymnych relacji, ponieważ obawiają się, że partner je porzuci. W związku z tym łatwiej jest im podjąć przypadkowe zachowania seksualne, które chwilowo zaspokajają ich potrzebę bliskości i czułości, niż ryzykować dłuższą relację z obawą o porzucenie przez partnera.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk