przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Jak bezpiecznie przeprowadzić detoks alkoholowy?

Jak bezpiecznie przeprowadzić detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy polega głównie na oczyszczeniu organizmu z toksyn kumulujących się w nim w wyniku nadużywania alkoholu etylowego. By bezpiecznie go przeprowadzić, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Zawsze powinna ona odbyć się w placówce medycznej, specjalizującej się w leczeniu choroby alkoholowej lub za jej pośrednictwem. Jednoczesne wypłukanie zbędnych produktów przemiany alkoholu etylowego i uzupełnienie niedoborów elektrolitów oraz substancji odżywczych jest podstawą rozpoczęcia kompleksowej terapii alkoholizmu. Z detoksu mogą jednak skorzystać nie tylko osoby uzależnione. Poleca się go również tym pacjentom, którzy zgłaszają się do placówki medycznej z uciążliwymi objawami kaca.

Przeprowadzenie odtrucia przyspiesza proces regeneracji, dbając o zauważalną, znaczną poprawę samopoczucia pacjenta. Bez względu na fakt, czy jest on uzależniony, czy nie, niemal natychmiast po detoksie powinien odczuć pierwsze rezultaty. Detoks alkoholowy sprzyja wzrostowi sił witalnych, niweluje objawy zatrucia alkoholowego i wyjałowienia organizmu. Niedobory substancji odżywczych rzadko są brane na poważnie przez osoby cierpiące z powodu choroby alkoholowej. Zwykle nie dbają one bowiem o swoje samopoczucie. Istotne jest dla nich jedynie systematyczne spożycie alkoholu. Nie stosują zbilansowanej diety ani aktywności fizycznej. Nie dbają zatem o kondycję własnego organizmu, skazując go na stopniową, czasami jednak szybką, degenerację.

Domowy detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy w domu to miano, którym określa się sposoby zwalczania kaca w warunkach domowych. Niczym nie przypominają one jednak prawidłowo przeprowadzonego i bezpiecznego detoksu, odbywającego się w placówce medycznej. Domowych sposobów na odtrucie nie należy stosować zwłaszcza w przypadku osób uzależnionych. Rzadko sprawdzają się również u tych, których zatrucie alkoholowe nie jest poważne i borykają się jedynie z jednorazowymi skutkami nadmiernego spożycia alkoholu.

Odtrucie alkoholowe przeprowadzane w domu opiera się głównie na nawodnieniu organizmu. Pacjenci stosują często na własną rękę doustne suplementy diety, których działanie nie jest skuteczne ze względu na ich słabą wchłanialność i jednoczesne obciążenie organizmu toksynami. Osoby odczuwające objawy kaca powinny unikać kawy, napojów gazowanych i energetycznych. Wskazane jest spożywanie wody, można dodać do niej kwas cytrynowy, działający odkażająco. Pomocna w walce z kacem może również okazać się zielona herbata. Te działania mają jednak charakter wyłącznie doraźny. Nie usuwają przyczyny nieprzyjemnych objawów. Przyczyniają się wyłącznie do ograniczenia ich uciążliwości. Lepszym rozwiązaniem niż działanie na własną rękę, jest skorzystanie z pomocy specjalistów.

Jak bezpiecznie przeprowadzić detoks alkoholowy

Bezpieczny detoks alkoholowy w Centrum Medycznym Galmedic

Detoks alkoholowy, wraz z psychoterapią alkoholizmu i możliwością wszycia wszywki alkoholowej posiada w swej ofercie Centrum Medyczne Galmedic w Katowicach. Kompleksowa terapia choroby alkoholowej to usługa, z której powinien skorzystać każdy uzależniony od substancji odurzającej pacjent. Dzięki odtruciu możliwe jest bezpieczne i skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego. Osoba uzależniona samodzielnie nie jest bowiem w stanie odstawić substancji odurzającej. Gdy trzeźwieje, zmaga się z objawami Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA). Są one na tyle nieprzyjemne i uciążliwe, że pod wpływem ich wystąpienia pacjenci zwykle decydują się na szybki powrót do nałogu. Ograniczają objawy odstawienne poprzez dostarczenie organizmowi substancji, o którą w ten sposób się upomina.

Zniwelowanie objawów zespołu abstynencyjnego jest możliwe jedynie pod opieką wykwalifikowanych członków personelu medycznego w placówce. Przerwanie ciągu alkoholowego i pełna, bezpieczna detoksykacja pacjenta może trwać od 12 godzin do nawet 10-14 dni. Działania personelu medycznego opierają się głównie na usuwaniu toksyn z organizmu chorego oraz uzupełnieniu płynów i elektrolitów. Alkoholik na detoksie otrzymuje pełną opiekę specjalistów i własny pokój z łazienką do dyspozycji. W Centrum Medycznym Galmedic może liczyć na podanie dożylnych wlewów witaminowych. Kroplówka na kaca zawiera w swoim składzie wapń, potas, sód, magnez, które umożliwiają szybszą regenerację organizmu. Chory otrzymuje ponadto pomoc w formie farmakologicznej – witaminy z grupy B, środki uśmierzające ból, działające przeciwwymiotnie, uspokajająco i rozluźniająco.

Detoksykacja organizmu kończy się w momencie osiągnięcia przez pacjenta stanu równowagi wodno-elektrolitowej. Ponadto, każdemu alkoholikowi sugeruje się skorzystanie w placówce z oferty kompleksowego leczenia alkoholizmu. Oprócz detoksu alkoholowego, w Galmedic może on poddać się również terapii awersyjnej oraz psychoterapii. Stan zdrowia fizycznego pacjenta kontroluje się za pośrednictwem wykonywanych badań laboratoryjnych krwi i specjalistycznych analiz, zwłaszcza testów na obecność toksyn w krwiobiegu.

Cena i formy leczenia

Jeżeli z detoksu alkoholowego korzystają pacjenci, którzy jednorazowo zgłaszają się do placówki i nie mają trudności z chorobą alkoholową, zwykle wystarczy im kilka godzin terapii. Szybciej osiągają stan równowagi, gdyż ich organizm nie jest narażony na znaczne uszkodzenia. Nie nadużywają alkoholu na co dzień, nie doprowadzają do występowania ciągów alkoholowych. W celu oczyszczenia ich organizmu z toksyn zwykle wystarcza zastosowanie kroplówki, w której nośnikiem substancji odżywczych jest glukoza.

W Centrum Medycznym Galmedic w Katowicach pacjent może skorzystać z 12-godzinnego detoksu alkoholowego połączonego z wszyciem Esperalu do wnętrza jego ciała. Taka terapia połączona z metodami awersyjnymi wspomagania terapii alkoholizmu sprzyja wzbudzeniu motywacji zewnętrznej pacjenta do walki z nałogiem. Ogólna cena detoksykacji uzależniona jest od czasu jego trwania. Za 3 godziny bezpiecznego odtrucia pacjent zapłaci 600 zł, za 12 – 1400 złotych, za dobę –2400 złotych. Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia czasu detoksykacji i połączenia jej z innymi metodami kompleksowej terapii alkoholizmu.

Efekty

Aby osiągnąć zamierzone i pożądane rezultaty, alkoholik musi liczyć się z wystąpieniem nieprzyjemnych objawów zespołu odstawiennego. W pierwszej fazie dotyczyć go mogą takie symptomy jak: bóle mięśni i głowy, nadpotliwość, dolegliwości gastryczne (wymioty, biegunka, nudności). W kolejnej fazie terapii alkoholik może stać się rozdrażniony, nadpobudliwy lub senny, lękliwy, agresywny. Często osoby uzależnione skarżą się również z powodu męczących omamów i urojeń. Wszystkie te dolegliwości można jednak łatwo zniwelować przy wykorzystaniu farmakoterapii.

Detoksykacja alkoholowa jest skomplikowanym procesem, który prowadzi do regeneracji i odrodzenia organizmu. Wspomaga pracę wszystkich układów i  narządów wewnętrznych człowieka. Dba o dobrą kondycję wątroby, trzustki, nerek, nadszarpniętą przez nadmierne spożywanie alkoholu. Nałogowcy, którzy decydują się przejść przez cały okres bezpiecznej detoksykacji, zauważają znaczną poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Są pełni energii, przez co aktywnie wracają do swoich codziennych obowiązków, zarówno domowych, jak i zawodowych. Jeżeli zdecydują się na połączenie tych efektów z działaniem psychoterapii, mają największą szansę na sukces terapeutyczny – pozostanie w trzeźwości.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk