Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie niektórych chorób. Służą przede wszystkim do oceny ogólnego stanu zdrowia. Podstawowe badanie krwi i moczu powinien wykonywać regularnie każdy niezależnie od wieku. Jakie badania są zalecane? Jak często je wykonywać?

Badania profilaktyczne – dlaczego są ważne?

Badania profilaktyczne umożliwiają stwierdzenie, czy w organizmie nie dzieje się nic złego. Już podstawowe parametry krwi informują o ewentualnym zagrożeniu. Nie zawsze odchylenie od normy jakiegoś parametru musi oznaczać coś złego. Natomiast może pomóc w wykryciu przyczyny zmęczenia, za które winimy czasem przemęczenie pracą lub nauką. Tymczasem zmęczenie może wynikać z niedoborów jakichś pierwiastków. Warto przeprowadzić badanie profilaktyczne w laboratorium w Poznaniu, aby przekonać się, czy wszystko w porządku i móc wdrożyć odpowiednią suplementację, jeśli trzeba, lub rozpocząć leczenie. Niezależnie od wielu badania powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku.

 

Morfologia krwi – o czym pozwala się dowiedzieć?

Morfologia jest podstawowym badaniem krwi, które pozwala na ilościową i jakościową ocenę składników krwi, które odpowiadają za funkcjonowanie całego organizmu. Podczas tego badania krwi w Poznaniu bierze się pod uwagę czerwone krwinki, czyli erytrocyty, a także białe krwinki, czyli leukocyty. Ponadto analizie poddawane są płytki krwi. Ocenia się również stężenie hemoglobiny i hematokryt, czyli procentowy udział poszczególnych składników krwi w ogólnej masie krwi. Poszczególne wyniki pozwalają przekonać się, czy w organizmie nie ma stanu zapalnego, nie rozwija się infekcja lub inny stan chorobowy.

 

OB – co to jest odczyn Biernackiego?

OB, czyli odczyn Biernackiego, to badanie, które określa prędkość, z jaką opadają czerwone krwinki w ciągu godziny w niekrzepnącej krwi. Pozwala na wykrycie stanu zapalnego w organizmie, ale wynik powinien być interpretowany w powiązaniu z innymi badaniami. OB pokazuje, czy w organizmie jest stan zapalny, ale nie informuje, czy o podłożu bakteryjnym, czy innym. Trzeba pamiętać, że OB w normie nie zawsze świadczy o tym, że w organizmie nic się nie dzieje. Jeżeli masz kiepskie samopoczucie, to badanie krwi w Poznaniu dopiero w połączeniu z innymi może dać odpowiedź, jaka jest przyczyna dolegliwości. Może też okazać się, że konieczne będą dodatkowe badania laboratoryjne, które zleci lekarz po zapoznaniu się z wynikami badań profilaktycznych.

 

Co oprócz badania krwi?

Jeżeli chcesz zrobić podstawowe badania, sprawdź ofertę https://www.neomedica.pl/oferta/badania-laboratoryjne/. Neomedica to nie tylko punkt pobrań krwi w Poznaniu, ale centrum medyczne, w którym wykonasz również bardziej specjalistyczne badania.

 

Do podstawowych badań profilaktycznych, które oferuje, należy jeszcze badanie moczu. Próbka moczu jest poddawana analizie pod kątem właściwości fizycznych i biochemicznych. Ocenia się m.in. odczyn pH, który może informować o istniejącym zakażeniu dróg moczowych. Systematyczne wykonywanie badań sprzyja zachowaniu zdrowia przez wiele lat.

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk