Ostra biegunka czy biegunka podróżnych to dolegliwości, które również przytrafiają się dzieciom. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z tego typu przykrymi objawami jest podawanie probiotyków. Pojawia się tu jednak pytanie: jakie preparaty możemy podawać naszym pociechom? Jak wybrać probiotyk dla dzieci?
Czym są probiotyki?
Bakterie probiotyczne w preaparatach to specjalnie wyselekcjonowana bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lacticaseibacillus, Lactobacillus i Bifidobacterium, które odbudowują mikroflorę przewodu pokarmowego oraz i skutecznie ograniczają wzrost i namnażanie patogenów chorobotwórczych. Bakterie kwasu mlekowego w preparatach są przebadane pod kątem skuteczności w kontekście takich dolegliwości jak biegunka podczas antybiotykoterapii, IBS (zespół jelita drażliwego), ostra biegunka u dzieci czy biegunka podróżnych. Niektóre z tych dolegliwości dotyczą również dzieci, co oznacza, że podobnie jak dorośli, miewają problemy z zaburzoną mikroflorą jelitową. Najczęściej polega to na obecności bakterii chorobotwórczych z rodziny Escherichia coli, Campylobacter, Shigella, Salmonella, czy pałeczek okrężnicy.
Probiotyki dla dzieci w trakcie ostrej biegunki
Ostra biegunka to schorzenie, którą wywołują albo wspomniane już bakterie, albo rotawirusy. Ze względu na fakt, iż biegunka w ostrej postaci może trwać kilka dni, to poza regularnym nawodnianiem dziecka (dobrym rozwiązaniem będzie płyn glukozowo-elektrolitowy) warto sięgnąć po probiotyk. Który jednak wybrać? Najważniejszym kryterium w kontekście dziecka powinno być bezpieczeństwo oraz skuteczność danego preparatu. Probiotyk musi mieć w swoim składzie przebadane szczepy bakterii kwasu mlekowego. Jednym z nich jest trilac®, w którego składzie znajdują się 3 szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane pod kątem skuteczności: Lactobacillus acidophilus (La-5), Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) oraz Bifidobacterium lactis (Bb-12). Ich zadaniem jest uzupełnianie naturalnej flory bakteryjnej i zapobieganie namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów w układzie pokarmowym. trilac® sprawdza się podczas trwania ostrej biegunki i skraca czas jej występowania. Ponadto jest to lek bezpieczny, który można podać dzieciom poniżej czwartego roku życia.
Probiotyk w kroplach – alternatywne rozwiązanie
Innym rozwiązaniem, które możemy wziąć pod uwagę podczas biegunek u dziecka, będzie zastosowanie probiotyku w kroplach. Profilaktyka problemów układu pokarmowego w przypadku najmłodszych jest możliwa dzięki skutecznemu preparatowi. Ttrilac® plus forte w swoim składzie zawiera przebadane szczepy bakterii probiotycznych. Każde 5 kropli preparatu zawiera 5 miliardów liofilizowanych, żywych szczepów bakterii kwasu mlekowego: Bifidobacterium animalis ssp. lactis BLC1, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus SP96. oraz Lacticaseibacillus rhamnosus GG ATCC 53103, Lactobacillus acidophilus LA3. Szczepy te mają potwierdzony badaniami klinicznymi korzystny wpływ na organizm młodego człowieka. Zaleca się więc stosowanie go w trakcie biegunek infekcyjnych, czy w czasie antybiotykoterapii, co pozwala albo zapobiec występowaniu biegunki, albo skrócić czas jej występowania. Dzieci mogą być również ofiarami biegunki podróżnych, czyli dolegliwości, której mogą się nabawić podczas wyjazdu zagranicznego z rodziną. Powodem występowania biegunki podczas wakacji jest najczęściej niższy standard sanitarny panujący w danym kraju. Dzieci z racji na swoją ciekawość często sięgają i biorą do buzi przedmioty, które mogą mieć na swojej powierzchni bakterie wywołujące biegunkę. W takich sytuacjach również sprawdzi się trilac® plus forte, który można podawać dzieciom od pierwszego miesiąca życia.