przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak działają pasty na nadwrażliwość zębów?

Jak działają pasty na nadwrażliwość zębów?

Ból, który pojawia się podczas spożywania gorących bądź zimnych produktów może wywoływać spory niepokój. Większość osób jest przekonana, że oznacza on bardzo poważne kłopoty zdrowotne, z którymi trzeba będzie prędzej czy później udać się do stomatologa. Tymczasem podobne dolegliwości wcale nie muszą wymagać interwencji specjalisty. Z nadwrażliwością zębową można skutecznie walczyć nawet w domu, wykorzystując do tego dedykowane pasty do zębów.

Pod szkliwem znajduje się silnie unerwiona warstwa zębowa. W przypadku ubytków bądź osuwania się dziąseł, warstwa ta staje się narażona na ataki bodźców z zewnątrz. W ten sposób podrażnione zostają zakończenia nerwowe, które przekazują sygnały do mózgu. Efektem jest silny, nagły ból. Problem ten najczęściej pojawia się poprzez kontakt z zimnymi, gorącymi, słodkimi bądź kwaśnymi produktami. Niekiedy wywołują go jednak także takie czynniki jak zbyt intensywne szczotkowanie zębów, dotykanie miejsc objętych nadwrażliwością oraz wdychanie zimnego powietrza.

Nadwrażliwość zębów – co to takiego?

W gabinecie stomatologicznym lekarz jest w stanie fachowo ocenić, z jakich powodów wystąpiła nadwrażliwość zębowa i jak w związku z tym należy z nią walczyć. Istnieją jednak uniwersalne sposoby, aby redukować kłopot wrażliwych zębów. Do wdrożenia ich w życie nie potrzebujesz nawet konsultacji z lekarzem!

Jak działają pasty na nadwrażliwość zębową?

Osobom, które borykają się z problemem wrażliwych zębów poleca się inwestycję w pastę na nadwrażliwość. Takie preparaty mają działanie odbudowujące i zawierają liczne związki stanowiące naturalne składniki budulcowe zębów. Regularne stosowanie pasty na nadwrażliwość zębów pozwala wytworzyć na szkliwie mineralną warstwę ochronną, która z biegiem czasu staje się coraz twardsza. Warstwa ta zabezpiecza odsłoniętą zębinę, zapobiegając dolegliwościom bólowym i chroniąc przed powstawaniem kolejnych ubytków.

Najważniejsze składniki past na nadwrażliwość zębową to:

  • Fluorek cyny – blokuje synapsy pomiędzy komórkami nerwowymi, tym samym nie dopuszczając do głosu bólu. Zmniejsza też światło otwartego kanalika zębowego, a nawet daje możliwość jego całkowitego zamknięcia.
  • Azotan potasu – podobnie jak fluorek cyny blokuje pobudliwość nerwów, i co za tym idzie – hamuje dolegliwości związane z nadwrażliwością. Nie wykazuje inwazyjnego wpływu na miazgę zębową, więc stosowanie go jest w pełni bezpieczne.
  • Hydroksyapatyt – związek chemiczny, który doskonale uszczelnia kanaliki zębowe. Spotkać go możemy głównie w preparatach, w których brakuje fluorku cyny czy azotanu potasu.
  • Aminofluorek – wytwarza na powierzchni zębów fluorek wapnia, który skutecznie zmniejsza wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Ma niski współczynnik ścieralności, co sprawia, że nie podrażnia szkliwa.
  • Cytrynian trójpotasowy – zmniejsza pobudliwość zakończeń nerwowych, redukując kłopot nadwrażliwości.

Czym powinna się charakteryzować wysokiej jakości pasta na nadwrażliwość?

Wybór pasty na nadwrażliwość zębową powinien być przemyślany. Wysokiej jakości preparat musi bowiem nie tylko skutecznie znosić dolegliwości związane z tą przypadłością, ale także być bezinwazyjny. Dlatego eksperci zalecają poszukiwać past na nadwrażliwość, których współczynnik ścieralności wynosi nie więcej niż 50 RDA. Tak łagodnie działające pasty gwarantują, że codzienne mycie zębów nie będzie się wiązało z dodatkowymi podrażnieniami szkliwa. Tego typu produkty znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/pasty-do-zebow

Druga istotna sprawa to skład pasty. Najlepiej sprawdzają się preparaty, które są bogate w związki skutecznie zamykające kanaliki zębowe. Mowa tu zwłaszcza o wspomnianym wyżej fluorku cyny, azotanie potasu, hydroksyapatycie czy amninofluorku.

Pozostałe sposoby walki z nadwrażliwością zębową

Walka z nadwrażliwością zębową nie może się ograniczać do stosowania dedykowanej pasty. Aby skutecznie wyeliminować problem, konieczne jest sumienne przyłożenie się do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Szczotkować zęby należy szczoteczką z miękkim włosiem, ruchem wymiatającym, trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni do dziąseł. Najlepiej robić to po każdym posiłku. Ponadto trzeba pamiętać o usuwaniu naleciałości z miejsc trudno dostępnych nicią dentystyczną, a także używaniu płynów do płukania ust przeznaczonych do zwalczania nadwrażliwości.

Ból pojawiający się z powodu wrażliwych zębów pomoże również znieść odpowiednia dieta. Do czasu pozbycia się kłopotu zalecane jest ograniczenie spożywania produktów kwaśnych (owoców, kolorowych soków, napojów gazowanych), gorących oraz bardzo zimnych.  

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk