Zmiany trądzikowe nie dotyczą jedynie nastolatków, według najnowszych szacunków na problemy z trądzikiem cierpi nawet 15% osób dorosłych i 80% osób w wieku dojrzewania. Problemy z cerą mogą być wynikiem zmian hormonalnych, nadmiernego stresu czy niewłaściwego odżywiania. Wiele osób dotkniętych tą dolegliwością sięga po maści cynkowe, jednak te jedynie zmniejszają objawy a nie źródło problemu. Rosnącą popularnością cieszą się tabletki na trądzik bez recepty – w jaki sposób działają i czy ich stosowanie jest bezpieczne dla zdrowia? 

Działanie naturalnych tabletek na trądzik bez recepty

Preparaty dla cery trądzikowej w przeciwieństwie do popularnych maści o działaniu miejscowym uderzają bezpośrednio w źródło problemu. Na początek musimy zrozumieć jakie są główne przyczyny powstawania zmian skórnych.

Sebum wydzielane przez gruczoły łojowe nawilża skórę, zapewnia jej odpowiednią miękkość i blask. Jednak w nadmiarze zapycha pory, powodując namnażanie się bakterii co ostatecznie prowadzi do powstawania stanów zapalnych.

Tabletki przeciwtrądzikowe zawierają w swoim składzie wyciągi oraz witaminy i minerały, które działają na 3 sposoby – zmniejszają wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, wykazują również silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Często spotykanymi składnikami w tabletkach na trądzik są biotyna, cynk oraz czerwona koniczyna. Składniki te mają korzystny wpływ na uregulowanie pracy gruczołów łojowych i ograniczenie nadmiernego wydzielania sebum.

Wyciąg z liści pokrzywy, sarsaparilla czy ekstrakt pozyskiwany z pestek winogron wykazują działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, co pozwala na pozbycie się już istniejących pryszczy, krost i zaskórników.

Wysokiej jakości preparaty wzbogacone są również o składniki takie jak kolagen czy kwas hialuronowy, które regenerują skórę, pomagając pozbyć się śladów po usuniętych pryszczach. 

Podsumowując, tabletki dla cery trądzikowej działają na 3 przyczyny powstawania trądziku:

  • Ograniczają nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe
  • Działają przeciwbakteryjnie
  • Redukują już istniejące stany zapalne

Jak wybrać odpowiednie tabletki na trądzik?

Wybór odpowiedniego preparatu nie jest prosty. Rynek przesycony jest środkami dla osób z cerą trądzikową, jednak nie wszystkie zawierają składniki odpowiedniej jakości i w optymalnych dawkach.

Kierowanie się jedynie ceną danego preparatu to nie najlepszy pomysł, możemy w takim wypadku kupić produkt który co prawda kosztuje niewiele, jednak jest to spowodowane znikomą zawartością wartościowych składników aktywnych.

Jeśli nie wiesz jaki preparat dla cery trądzikowej wybrać, możesz skorzystać z rankingu tabletek na trądzik opracowanego przez medsense. W rankingu znajdziesz porównanie cen, składów oraz dostępnych promocji dla produktów cieszących się największą popularnością wśród środków w tej kategorii. 

Warto również wybierać te produkty, które można odesłać w przypadku nie uzyskania zadowalających efektów. Niektórzy producenci oferują “gwarancję satysfakcji” dla swoich produktów, pozwala ona na zwrot tabletek w ciągu 30-90 dni od daty zakupu. Przykładem takiego produktu jest nonacne (https://medsense.pl/nonacne/), w tym przypadku gwarancja wynosi 90 dni. 

Podsumowanie

Tabletki na trądzik bez recepty to suplementy diety bazujące na naturalnych składnikach. Regulują wydzielanie sebum, mają również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Mogą być stosowane jako podstawowa forma kuracji przeciwtrądzikowej, lub w połączeniu ze środkami o działaniu miejscowym tj. maści oraz kremy.

Warto jednak mieć na uwadzę, że tego typu środki należą do kategorii suplementów diety, wspomagają więc pracę organizmu w walce z trądzikiem i według licznych opinii potrafią zapewnić zadowalające efekty, jednak nie można porównywać ich do silnych leków przepisywanych jedynie przez specjalistów jak np. izotretynoina.

Jednak ze względu na zawartość jedynie naturalnych składników nie powodują tylu skutków ubocznych co leki wydawane na receptę, można więc stosować je przez dłuższy czas bez ryzyka działań niepożądanych jak ma to miejsce np. w przypadku izoteku. 

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk