przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak nowoczesne ultrasonografy zmieniają oblicze diagnostyki medycznej?

Jak nowoczesne ultrasonografy zmieniają oblicze diagnostyki medycznej?

Pierwsze zanotowane użycie ultrasonografu w celach medycznych datuje się na rok 1950. Obecnie, ponad 70 lat później, urządzenia te stały się standardem w diagnozowaniu. Co więcej, wciąż ewoluują, pozwalając na jeszcze skuteczniejsze badania.

Jak nowoczesne ultrasonografy zmieniają oblicze diagnostyki medycznej? Odpowiedź na to pytanie brzmi – dynamicznie i efektywnie!

Jakie są nowe innowacje w techonologi USG?

Czy wiesz, że czas podwojenia wiedzy medycznej w 2023 wynosi zaledwie 73 dni? Dla porównania w 1950 – czyli w roku pierwszego użycia ultrasonografu – wynosił 50 lat! Oznacza to, że technologia rozwija się w ekspresowym tempie i ultrasonografy nie są tutaj wyjątkiem. Jakie są najbardziej aktualne innowacje w technologii USG? Oto kilka najważniejszych!

Lepsza jakość obrazu i wyższa rozdzielczość

W 2023 jakość obrazów pozyskiwanych za pomocą ultradźwięków została wprowadzona na całkowicie nowy poziom. Każdy detal może być odwzorowany z najwyższą precyzją, co pozwala zauważyć wszystkie zmiany zachodzące w ciele pacjenta, a także w rozwijającym się płodzie.

Wyższa jakość obrazu pozwala na stawianie jeszcze trafniejszych diagnoz!

Zwiększona mobilność urządzeń oraz wszechstronność ich zastosowań

Rozwój techniki sprawił, że nowoczesne ultrasonografy są mniejsze i łatwiejsze w transporcie, oczywiście przy równoczesnym zachowaniu wysokiej jakości uzyskiwanych obrazów. Dzięki temu ich stosowanie stało się znacznie łatwiejsze.

I to nie tylko ze względu na ich bardziej kompaktowe rozmiary, ale również większą uniwersalność – obecnie używając jednego urządzenia można przeprowadzić więcej badań.

Korzystający z nowoczesnego sprzętu specjalista może bez problemu przełączać się pomiędzy różnymi trybami pracy urządzenia i rodzajami obrazowania, co pozwala na przeprowadzanie szerszej diagnostyki z różnych obszarów.  

USG 3D i 4D

Wszyscy pamiętamy czasy, kiedy zdjęcia USG wyglądały jak zakłócenia pracy odbiornika telewizyjnego. Te dni już minęły! Obecnie, dzięki obrazowaniu 3D i 4D, można zobaczyć wszystkie szczegóły fotografii z kryształowo czystą precyzją.

To szczególnie ważne w przypadku diagnostyki prenatalnej. Wysoka rozdzielczość USG pozwala na zobaczenie rysów twarzy dziecka i każdego paluszka. Badanie takim sprzętem to niezapomniane doświadczenie dla przyszłych rodziców.

Jak nowoczesna technologia USG pomaga kobietom w ciąży?

No właśnie – diagnostyka prenatalna. USG to obecnie standard w badaniach kobiet ciężarnych, stosuje się je od początku pierwszego trymestru. Dzięki ultrasonografii lekarz może:

  • potwierdzić ciążę,
  • sprawdzić wiek oraz rozmiar płodu, co pomoże w ustaleniu stopnia zaawansowania ciąży oraz terminu rozwiązania,
  • usłyszeć bicie serca dziecka, zobaczyć jego ruchy oraz upewnić się, że jego rozwój przebiega prawidłowo,
  • ustalić czy na przykład przyszła mama nie spodziewa się bliźniąt lub trojaczków, co pozwoli na lepsze dostosowanie opieki prenatalnej do jej potrzeb,
  • upewnić się, że dziecko jest prawidłowo ułożone – główką w dół,
  • przeprowadzić dokładne badania układu rozrodczego – macicy oraz jajników.

Możliwość wczesnego wykrycia wad oraz innych problemów związanych z ciążą i rozwojem płodu to zaleta nie do przecenienia. Współczesna medycyna pozwala na efektywne leczenie różnego rodzaju schorzeń i zaburzeń już na etapie prenatalnym, a tym samym znacznie zwiększa szanse na urodzenie zdrowego maluszka.

Wpływ nowoczesnych ultrasonografów na bezpieczeństwo pacjentek

Nowoczesne ultrasonografy bez wątpienia pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo pacjentek oraz oczywiście pacjentów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, urządzenia stosowane są w wielu różnych sytuacjach – od dermatologii po choroby układu sercowo-naczyniowego – co sprawia, że z zalet tej technologii mogą korzystać nie tylko panie spodziewające się maleństwa.

Największą zaletą ultrasonografu jest to, że pozwala na całkowicie bezinwazyjne diagnozowanie, również w porównaniu z innymi metodami obrazowania, takimi jak rentgen czy tomografia komputerowa.

Ultrasonograf pozwala też uzyskać obraz w czasie rzeczywistym, co z kolei przekłada się na krótszy czas diagnozy oraz daje lekarzowi możliwość szybkiego podjęcia decyzji dotyczącej leczenia. A jak wszyscy wiemy, w pracy medyka liczy się każda sekunda!

Obrazowanie ultradźwiękowe pozwala też na efektywniejsze przeprowadzanie różnych procedur medycznych, takich jak na przykład biopsje czy zastrzyki. USG zwiększa precyzję tego rodzaju zabiegów, pozwalając uzyskać lepsze efekty leczenia.

A to wciąż nie wszystkie możliwości, jakie daje nowoczesny sprzęt!

Oczywiście na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń, które różnią się jakością oraz możliwościami. Na szczęście w MarMed trzymamy rękę na metaforycznym pulsie i doskonale wiemy, propozycje których marek zasługują na szczególną uwagę.

Takimi urządzeniami są ultrasonografy marki Mindray, które znajdziesz w naszej ofercie. Zapoznaj się z naszym asortymentem i znajdź sprzęt najlepiej odpowiadający potrzebom Twojej placówki medycznej!

Artykuł Sponsorowany

Bibliografia:

https://www.medscape.com/viewarticle/989043?form=fpf
https://www.ultrasoundplus.co.uk/whats-new-in-ultrasound-tech-2023-edition/

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk