przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak objawia się skręcona kostka i jak ją leczyć?

Jak objawia się skręcona kostka i jak ją leczyć?

Objawy skręcenia kostki trudno przeoczyć. Pojawia się silny ból, opuchlizna i problemy z poruszaniem kończyną. Należy wówczas działać jak najszybciej. Ulgę mogą przynieść domowe sposoby, jednak jeśli uraz jest zaawansowany, konieczna jest odpowiednia terapia i rehabilitacja. Jak rozpoznać i jak leczyć skręconą kostkę? 

https://pramed.pl/aktualnosci/czy-mozna-ufac-testom-na-koronawirusa/

Skręcona kostka, czyli co? 

Skręcenie kostki, określane fachowo jako skręcenie stawu skokowego, to jedna z częściej występujących kontuzji obejmująca kończynę dolną. Mechanizm urazu polega na przekroczeniu naturalnego zakresu ruchu w stawie, co prowadzi do uszkodzenia budujących go struktur. Zwykle dochodzi do niego na skutek nieprawidłowego ułożenia stopy względem podłoża, co powoduje nadmierne obciążenie jej zewnętrznej części. 

Wyróżniamy: 

 • skręcenie kostki I stopnia – dochodzi do naciągnięcia stawu, 
 • skręcenie kostki II stopnia – więzadła ulegają częściowemu naderwaniu, 
 • skręcenie kostki III stopnia – obserwuje się całkowite rozerwanie więzadeł. 

Przyczyny skręcenia kostki są zazwyczaj bardzo prozaiczne. Do kontuzji może dojść podczas zwykłego spaceru, zwłaszcza po nierównym terenie. Najbardziej narażone są jednak osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty biegowe czy wymagające wykonywania podskoków. Skręcona kostka bywa także rezultatem bezpośredniego uderzenia w tę część kończyny bądź regularnych mikrourazów, powstających przy regularnym obciążeniu. 

Skręcona kostka – objawy

Nasilenie objawów skręcenia kostki jest zależne od stopnia zaawansowania urazu. Im uszkodzenie więzadeł jest większe, tym dolegliwości bardziej dotkliwe. Do najbardziej charakterystycznych należą: 

  • opuchlizna kostki, która wyraźnie zmienia obrys stawu, 
  • ból kostki nasilający się przy próbie ruchu i przy dotyku, 
  • ograniczenie ruchomości stawu, 
  • ocieplenie skóry w okolicach stawu, 
  • zasinienie, krwiak podskórny, 
  • utrata stabilności w stawie,
  • trudności z chodzeniem. 

Kiedy kostka jest skręcona, stopa może przyjmować nienaturalne ustawienie w kontakcie z podłożem, co jest wynikiem podwinięcia elementów kostnych. 

Skręcona kostka – domowe sposoby 

Gdy mamy podejrzenie, że doszło do skręcenia kostki, najlepiej skonsultować się z lekarzem. O ile przy niewielkim naciągnięciu stawu specjalistyczne leczenie może nie być konieczne, naderwanie i zerwanie więzadła wymagają interwencji medycznej. Bezpośrednio po kontuzji można jednak skorzystać z domowych sposobów łagodzących uciążliwe dolegliwości. 

Warto zastosować się do zasady RICE, która zakłada: 

 • R (rest) – odpoczynek, unikanie obciążenia kończyny, 
 • I (ice) – stosowanie zimnych okładów zmniejszających obrzęk i ból, 
 • C (compression) – zastosowanie opaski uciskowej lub bandaża elastycznego, co pomaga zapobiec narastaniu opuchlizny i ochroni staw przed pogłębieniem urazu,
 • E (elevation) – uniesienie kończyny ponad poziom serca w celu usprawnienia krążenia. 

  

Leczenie i rehabilitacja skręconej kostki 

Zanim lekarz zdecyduje, jak leczyć skręconą kostkę, zbada staw i, jeśli uzna to za konieczne, zleci wykonanie badań obrazowych, które wykluczą ewentualne złamanie (RTG, USG). Kiedy kontuzja nie jest zaawansowana, zwykle nie ma potrzeby wdrażania specjalistycznej terapii – zmiany goją się samoistnie. Ortopeda (czyli lekarz, do którego należy się udać ze skręconą kostką) doraźnie może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych, przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych w formie żelu, maści bądź tabletek. 

W sytuacji, kiedy więzadła są uszkodzone w większym stopniu, konieczne może być zastosowanie stabilizatora na skręconą kostkę, który unieruchomi staw, przyspieszając regenerację tkanek, a jednocześnie zabezpieczy go, zapobiegając dalszym urazom. 

Skorzystanie z ortezy na staw skokowy jest także konieczne po operacji rekonstrukcji więzadeł, którą przeprowadza się u pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przynosi zadowalających efektów. 

Skręcenie kostki – jak długo nie można chodzić?

O tym jak długo nie można chodzić po skręceniu kostki, decyduje specyfika uszkodzenia stawu. Najlżejszy uraz wiąże się z kilkudniowymi problemami z poruszaniem. Naderwane więzadło może wymagać 10-14-dniowego unieruchomienia, zerwane oznacza natomiast nawet 6-tygodniową konieczność unikania poruszania kończyną.  

Rehabilitacja po skręceniu kostki, ważna w przypadku urazu II i II stopnia, przyspiesza powrót do sprawności. Rekomenduje się zabiegi z zakresu kinezyterapii (ćwiczeń ruchowych) oraz fizykoterapii, np. krioterapię, jonoforezę, pole magnetyczne, ultradźwięki.  

Zapraszamy na stronę: https://www.brandvital.eu/

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk