przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Jak pielęgnować odleżyny? Poznajcie praktyczne rady

Jak pielęgnować odleżyny? Poznajcie praktyczne rady

Odleżyny to ograniczona martwica tkanek, która powstała w wyniku zaburzeń ukrwienia. Dochodzi do niej na skutek ucisku wywieranego na ciało chorego. Odleżyny mogą dotyczyć zarówno naskórka, jak i całej grubości skóry, a nawet mięśni i kości. Dziś podpowiemy Wam, jak powinna wyglądać ich właściwa pielęgnacja.

Jak zapobiegać odleżynom?

Odleżyny najczęściej pojawiają się u osób obłożnie chorych, które mają problemy z poruszaniem się i spędzają wiele czasu w pozycji leżącej. Dotyczą przede wszystkim pacjentów starszych, których skóra jest zdecydowanie delikatniejsza. Nie zawsze istnieje możliwość zapobiegania odleżynom, można jednak spróbować kilku sposobów, które zmniejszają ten problem.

Przede wszystkim należy wprowadzić masaże oraz oklepywanie miejsc, w których mogą pojawić się odleżyny. Nie można też zapominać o ćwiczeniu stawów. Niezbędna jest zmiana pozycji chorego. Zapewnia to ochronę przed stałym uciskiem. Najlepiej zmieniać pozycję chorego co godzinę. Dzięki temu ryzyko problemów z mikrokrążeniem jest znacznie mniejsze.

Warto również wypróbować poduszki czy krążki przeciwodleżynowe, które pobudzają mikrokrążenie. Możemy Wam polecić poduszki wypełnione gryką – masują skórę, ale i zmniejszają ból.

Każdego dnia należy dbać o właściwą higienę. Skóra chorego musi być dokładnie osuszona. Dodatkowo powinno się stosować kremy natłuszczające, które wspomagają mikrocyrkulację krwi.

Istotne znaczenie ma także dieta. Warto wiedzieć, że odleżyny zdecydowanie częściej pojawiają się u osób otyłych. Stąd dieta musi być lekkostrawna, niskokaloryczna, a przy tym pełnowartościowa. Trzeba zwiększyć podaż witamin A, E oraz C, które wzmacniają skórę.

Jak dbać o odleżyny?

Gdy pojawią się odleżyny, trzeba wprowadzić właściwe leczenie. Najczęściej może ono odbywać się w domu.

Pacjenci powinni spożywać 4–5 posiłków dziennie. Dobrze, by była to dieta bogata w białko, które przyspiesza proces gojenia się ran.

Bardzo przydatne są również opatrunki, przy czym najlepiej sprawdzi się opatrunek z jonami srebra. Trzeba wiedzieć, że jony srebra mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Umożliwiają też lepszą wentylację rany, co dodatkowo wpływa na proces gojenia, a przy tym zmniejsza ryzyko powikłań. Taki opatrunek należy zmieniać regularnie, najlepiej dwa razy w tygodniu, chyba że lekarz zaleci inaczej. Kolejną niewątpliwą zaletą opatrunków z jonami srebra jest fakt, że nie przyklejają się one do rany, przez co ich zmiana nie jest w żadnym wypadku bolesna czy niekomfortowa.

Powinno się także stosować maści na odleżyny, które w swoim składzie mają ekstrakt z rumianku (Chamomilla recutita). Rumianek pospolity ma silne działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i zmniejsza świąd skóry, regeneruje tkankę oraz pobudza metabolizm skóry.

Materac przeciwodleżynowy to dobry wybór

Bardzo przydatny jest także materac przeciwodleżynowy, który ma specyficzną budowę. Dzięki wypustkom stymuluje ruch, a przez to pracę tkanek. W takich materacach zastosowana jest technika zmiennociśnieniowa, co umożliwia naprzemienne uciskanie skóry. Dzięki takiej technologii tkanki są pobudzone, a do tego dotlenione. Materac pobudza też właściwe krążenie krwi, eliminuje ucisk oraz zmniejsza ból. Co nie mniej ważne, zapewnia większą wygodę.

Można wybrać materace bąbelkowe, które zbudowane są z niewielkich komór wypełnionych powietrzem. Są polecane dla osób o standardowej budowie ciała. Dla osób zmagających się z większymi odleżynami lepiej sprawdzają się materace rurowe. Z kolei osoby o wyższej wadze powinny korzystać z materaców wykonanych ze sprężystej pianki poliuretanowej.

Artykuł sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk