przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak pokonać bruksizm?

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak istotny wpływ na stan całego organizmu ma nasze uzębienie. Nie chodzi tylko o ubytki i próchnicę, która nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Trzeba zwrócić uwagę również na swoje nawyki (często powtarzane nieświadomie). Jednym z takich nieprawidłowości jest bruksizm, o którym opowiemy szerzej w naszym artykule.

Czy stomatolog w Łodzi wyleczy bruksizm?

Wykwalifikowany stomatolog w Łodzi zajmuje się nie tylko stomatologią zachowawczą. Dobry gabinet stomatologiczny to oczywiście usługi świadczone pacjentom dorosłym, stomatologia dziecięca, protetyka stomatologiczna, leczenie kanałowe, zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, implantologia. Warto jednak wiedzieć, że do doświadczonego dentysty można zwrócić się również z takim problemem jak bruksizm.

Stomatolog pokieruje leczeniem pacjenta, cierpiącego na bruksizm. Jednakże trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to dość żmudne leczenie, wymagające zaangażowania różnych specjalistów. Aby skutecznie leczyć bruksizm, niezbędna jest farmakoterapia i psychoterapia. W gabinecie stomatologicznym można natomiast liczyć na takie rozwiązania jak szyny stomatologiczne.

Sposoby leczenia bruksizmu

W procesie terapeutycznym duży udział ma również sam pacjent. Niezbędna jest bowiem odpowiednia rehabilitacja i systematyczne ćwiczenia. Dużą ulgę przynosi pacjentom zastosowanie wspomnianej szyny relaksacyjnej. Taką szynę wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. Zakłada się ją na górne lub dolne zęby, co zapobiega nawykowemu zaciskaniu szczęki. Po jakimś czasie można zauważyć znaczną poprawę, czyli stabilizację układu mięśniowego.

Niemniej skutki bruksizmu mogą być już na tyle zaawansowane, że konieczna będzie odbudowa zębów. Należy wówczas rozpocząć leczenie protetyczne – najczęściej materiałem kompozytowym. Istnieje również możliwość założenia licówek porcelanowych na przednie zęby. Kluczowa jest oczywiście konsultacja stomatologiczna w klinice stomatologicznej, która będzie pierwszym krokiem w procesie leczenia. Lekarz stomatolog oceni skalę problemu i wdroży odpowiednie leczenie.

Bruksizm – przyczyny i skutki

Bruksizm polega na zaciskaniu zębów, a także tarciu szczęki o żuchwę. Bardzo często przyczyny leżą w sferze psychologicznej. Czynnikiem zapalnym jest stres. Niekiedy do zaburzenia przyczyniają się jednak również wady zgryzu czy skłonności genetyczne. Co ciekawe – w przypadku małych dzieci bruksizm bywa najczęściej objawem owsicy.

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu mogą być bardzo poważne. Począwszy od bólu w okolicy szczęki, przez stany zapalne, aż po wypadanie zębów czy poważne zniszczenie ich struktury. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenie i wykonywanie systematycznych ćwiczeń, rozluźniających mięśnie.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk