przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak pomóc dziecku przy bólu gardła?

Ból gardła to częsta dolegliwość u dzieci i dorosłych, występująca w przebiegu wielu chorób. Skąd się bierze ból gardła u dziecka i kiedy należy udać się do lekarza? Spis treści: 1. Skąd się bierze ból gardła u dziecka? 2. Czego NIE podawać dziecku na ból gardła? 3. Zapalenie gardła u dziecka – jak złagodzić objawy? 4. Kiedy do lekarza z bólem gardła u dziecka? 5. Domowe sposoby na ból gardła u dziecka

Skąd się bierze ból gardła u dziecka?

Ból gardła u dziecka związany jest z obecnością stanu zapalnego. Jego przyczyną może być zarówno infekcja wirusowa bądź też bakteryjna, jak i czynnik nieinfekcyjny, np. refluks żołądkowo-przełykowy.

Do powstania stanu zapalnego dochodzi na skutek zadziałania czynników drażniących, do których zaliczać się mogą:

  • toksyny bakteryjne,
  • metabolity uwolnione z rozpadających się komórek na skutek infekcji wirusowej,
  • substancje chemiczne.

W takiej sytuacji dochodzi do lokalnego uwolnienia specjalnych białek, czyli tzw. mediatorów stanu zapalnego. Nie tylko przyciągają one w to miejsce leukocyty, a więc krwinki białe, ale odpowiadają także za zaczerwienienie, miejscowe podwyższenie temperatury, obrzęk, ból, a także wzrost przepuszczalności lokalnych naczyń krwionośnych.

Czego NIE podawać dziecku na ból gardła?

Zapalenie gardła u dziecka jest bardzo bolesne. Z tego względu w przypadku wystąpienia bólu nie powinno się podawać dziecku produktów mogących podrażniać śluzówkę gardła. Lekarze zalecają unikanie kwaśnych soków o niskim pH, a także ostrych potraw. Przed podaniem dziecku leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy też tabletek do ssania, należy sprawdzić, czy wolno je podawać dziecku w jego grupie wiekowej.

Zapalenie gardła u dziecka – jak złagodzić objawy?

Ból gardła u dziecka bardzo obniża jakość życia. Pojawiają się problemy z przełykaniem, może też dojść do odwodnienia i problemów z przyjmowaniem odpowiednich ilości jedzenia. Najlepiej tolerowanymi produktami spożywczymi i napojami są te schłodzone oraz posiadające lekko zasadowy odczyn. W przypadku napojów najlepszym wyborem jest lekko schłodzona woda. Wiele osób chwali podawanie dzieciom lodów.

Kluczowe jest jednak zwalczanie przyczyny bólu gardła u dziecka. W przypadku infekcji bakteryjnej i anginy paciorkowcowej podstawę leczenia stanowią antybiotyki. W przypadku infekcji wirusowej leczenie ogranicza się do postępowania objawowego, a więc podawania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a w razie zaleceń lekarza, również pastylek do ssania łagodzących ból.

Kiedy do lekarza z bólem gardła u dziecka?

Pojawienie się zapalenia gardła u dziecka związane jest najczęściej z infekcją wirusową. Ze względu na fakt, że przy przeziębieniu nie ma konkretnego leczenia, a samo postępowanie ogranicza się do leczenia objawowego, nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza. Jeżeli dziecko jest w dobrym stanie, chętnie pije, nie gorączkuje, a w przypadku pojawienia się wysokiej temperatury dobrze reaguje na podanie leków przeciwbólowych, wizyta u lekarza stanowi dla niego niepotrzebne narażenie na kontakt z innymi, niekiedy bardziej niebezpiecznymi patogenami. W przypadku jednak kiedy dziecko przestało pić, wysoko gorączkuje, zachowuje się inaczej niż zwykle lub kiedy na ciele pojawiły się wybroczyny lub inne niepokojące zmiany skórne, należy jak najszybciej udać się do pediatry.

Domowe sposoby na ból gardła u dziecka

W przypadku wystąpienia u dziecka bólu gardła korzyści mogą przynieść również niefarmakologiczne sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością. Domowe sposoby na ból gardła u dziecka to m.in.:

  • przyjmowanie w miarę możliwości dużej ilości płynów,
  • nawilżanie powietrza w domu,
  • płukanie gardła roztworami z szałwii i rumianku,
  • płukanie gardła roztworem z soli kuchennej,
  • spożywanie potraw o konsystencji ułatwiającej dziecku połykanie,
  • chronienie dziecka przed narażeniem na dym tytoniowy.

Podstawą leczenia stanu zapalnego gardła jest stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a także preparatów zaleconych przez lekarza pediatrę.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk