przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak poprawnie mierzyć temperaturę ciała?

Jak poprawnie mierzyć temperaturę ciała?

Istnieją różne prawidłowe sposoby mierzenia temperatury, w zależności od miejsca dokonywania pomiaru i rodzaju termometru. Ponadto obowiązuje kilka uniwersalnych reguł, których należy przestrzegać, aby nic nie zafałszowało rezultatów badania. Jak mierzyć temperaturę ciała, by uzyskać poprawny wynik i w razie potrzeby zacząć działać w celu obniżenia gorączki?

Sposoby mierzenia temperatury i ich najważniejsze zasady

Urządzeniami najczęściej stosowanymi do dokonywania pomiarów temperatury ciała są obecnie termometry elektroniczne. Mogą działać one bezdotykowo lub wymagają kontaktu ze skórą. Są proste w użyciu i bezpieczniejsze niż termometry rtęciowe. Wystarczy uruchomić je i dokonać pomiaru według zaleceń opisanych w dołączonej instrukcji. O gotowym wyniku badania często informuje sygnał dźwiękowy.

Aby zmierzyć temperaturę pod pachą, należy umieścić tam termometr tak, by ściśle i bezpośrednio przylegał do skóry. Podczas badania trzeba przyciskać urządzenie ramieniem. Ile trzymać termometr pod pachą? Pomiar powinien trwać ok. minuty. Termometry, które mają służyć do sprawdzenia temperatury w ustach, muszą zostać odkażone spirytusem salicylowym albo alkoholem spożywczym. Zdezynfekowane urządzenie wkłada się pod język, a pomiaru dokonuje przy zamkniętych ustach. Nie należy przygryzać termometru. Mierząc temperaturę w odbycie, warto nanieść na silikonową końcówkę urządzenia odrobinę żelu intymnego. Termometr umieszcza się w ciele delikatnie, najdalej do połowy długości. A jak mierzyć temperaturę ciała w uchu? Należy ostrożnie wsunąć końcówkę termometru do ucha i zaczekać na uzyskanie wyniku.

Prawidłowa temperatura ciała – zakres norm dla różnych miejsc pomiarów

Pomiary temperatury dokonywane w poszczególnych miejscach ciała mogą różnić się wartościami i nie powinno to być powodem do niepokoju. W ich przypadku obowiązują określone zakresy norm informujące, czy dana wartość pozostaje bezpieczna dla organizmu, czy też należy podjąć działania zaradcze. Prawidłowa temperatura mierzona na skroni to od 36,3 ⁰C do 37,8 ⁰C. Dla pomiarów dokonywanych w jamie ustnej zakres norm to 35,9 ⁰C – 37,5 ⁰C, a w uchu – 35,8 ⁰C – 38⁰C. W przypadku mierzenia temperatury pod pachą prawidłowa temperatura mieści się w granicach 35,3 ⁰C – 37,1 ⁰, w odbycie obejmuje z kolei wartości od 36,5 ⁰C do 37,9 ⁰C.

Mierzenie temperatury ciała – uniwersalne zasady, o których trzeba pamiętać

Nie należy mierzyć temperatury po gorącej kąpieli, bezpośrednio po zakończeniu aktywności fizycznej ani tuż po zjedzeniu obfitego posiłku. Trzeba pamiętać o tym, by przed użyciem termometru uspokoić dziecko. Nie tylko ułatwi to wykonanie pomiaru, ale też pozwoli uzyskać wiarygodny wynik. Płacz podnosi temperaturę ciała, dlatego nie warto przystępować do badania, gdy dziecko jest niespokojne i marudne.

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Przede wszystkim powinno się zadbać o to, by skóra czoła lub skroni była sucha i oczyszczona. Nie należy dokonywać pomiaru bezpośrednio po przyjściu z dworu ani wtedy, gdy twarz jest skierowana w stronę grzejnika lub klimatyzatora. Niezależnie od tego, jaki termometr się stosuje, przed jego pierwszym użyciem koniecznie trzeba przeczytać ulotkę dołączoną do urządzenia – określony model może mieć specyficzne wymagania co do warunków dokonywania pomiaru. Ponadto temperaturę ciała należy mierzyć o stałych porach i w tych samych miejscach, aby różne zakresy norm nie nałożyły się na siebie, zakłócając interpretację rezultatów badania.

Mierzenie temperatury wydaje się proste, lecz wymaga przestrzegania kilku reguł pozwalających uzyskać wiarygodne wyniki. Warto pamiętać zarówno o uniwersalnych zasadach, jak i procedurach obowiązujących w przypadku określonych sposobów pomiaru. Nie należy zapominać także o normach temperatur określonych dla poszczególnych miejsc ludzkiego ciała, by móc poprawnie określić, czy ma się już do czynienia z gorączką, czy też temperatura pozostaje w bezpiecznych granicach.

Sprawdź jak znaleźć psychologa – https://pramed.pl/aktualnosci/jak-znalezc-dobrego-psychologa-w-katowicach/

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk