Szumy w uszach to uciążliwa dolegliwość, która utrzymuje się stale lub pojawia czasowo. Każdy pacjent słyszy je w indywidualny sposób. Nieprzyjemne dźwięki są odczuwalne w jednym lub w obu uszach, a czasem w różnych częściach głowy. Odgłosy mogą objawiać się jako brzęczenie, dzwonienie, piszczenie lub inny dźwięk. Osoby, które cierpią na tę przypadłość łączy to, że nikt poza chorym nie jest w stanie usłyszeć niechcianych szumów. 

Szumy uszne przybierają różną formę (odgłosy o niskiej lub wysokiej częstotliwości) i mogą mieć wiele przyczyn. Koniecznie sprawdź czy nie są sygnałem poważnej choroby. Jeśli zauważysz, że problem się powtarza albo przybiera na sile, niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą. 

Jak pozbyć się szumu w uszach?

Skąd biorą się szumy w uszach?

Szumy mogą być następstwem infekcji, niedosłuchu lub urazu spowodowanego długotrwałym przebywaniem w trudnych warunkach akustycznych. Czasami problemy wynikają z niedrożności kanału słuchowego i wystarczy usunąć zalegający wosk lub płyn. 

W części przypadków szumy nie są związane z chorobami uszu. Częstą przyczyną są wahania ciśnienia tętniczego, cukrzyca lub nieodpowiedni poziom hormonów tarczycowych. 

Nadczynność tarczycy wpływa na pobudzenie tętna i zwiększenie ciśnienia krwi, której przepływ w okolicach skroni można odbierać jako szum. Miażdżyca wiąże się ze zmniejszeniem średnicy tętnic, przez co krew przepływa ze zwiększoną siłą. W tym przypadku chora osoba również może słyszeć niepokojące odgłosy.

W niektórych przypadkach przyczyną szumów może być depresja, przewlekły stres lub np. nadużywanie leków. Podczas przyjmowania antybiotyków, środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy aspiryny, dolegliwość może utrzymywać się nawet do kilku tygodni po zakończeniu kuracji. Pamiętaj, że jeśli zauważysz takie objawy u siebie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Możliwe, że przyjmujesz nieodpowiednią dawkę leków.

W poważniejszych przypadkach szumy są następstwem zaburzeń przepływu naczyń szyjnych oraz zwyrodnień kręgosłupa. U niektórych osób z szumem jednostronnym przyczyną jest problem neurologiczny. Dlatego diagnostyka powinna również obejmować rezonans magnetyczny. 

Dlaczego szumy w uszach są groźne?

Szumy w uszach mogą być objawem wielu groźnych chorób. Dlatego za każdym razem lekarz powinien ustalić jasną przyczynę tej dolegliwości. Oprócz tego szumy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dolegliwość może prowadzić do długotrwałego napięcia, stresu a nawet depresji i agresywnych zachowań. W wielu przypadkach szumy utrudniają pracę, sen i odpoczynek. 

Jak pozbyć się szumu w uszach?

Co zrobić, gdy zauważysz siebie szumy w uszach?

Gdy rozpoznasz u siebie problem szumu w uszach, w pierwszej kolejności udaj się do laryngologa. Lekarz przeprowadzi podstawowy wywiad i badanie. W razie konieczności otrzymasz skierowanie do neurologa, audiologa lub np. ortopedy. 

Leczenie szumów usznych jest różne w zależności od przyczyny. Czasami laryngolog może usunąć problem już na pierwszej wizycie. W niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja u kilku specjalistów. 

Jeśli szumy są związane ze zwyrodnieniami kręgosłupa, pierwszym krokiem jest rehabilitacja. Gdy problem jest związany z uchem wewnętrznym, leczenie obejmuje trening słuchowy i przystosowywanie pacjenta do życia z szumami. Kuracja generatorem szumu szerokopasmowego pozwala nauczyć podkorowe ośrodki słuchu nieświadomego rejestrowania szumów usznych. Dodatkowo w wielu przypadkach niezbędne jest leczenie farmakologiczne. 

Aparaty słuchowe pomagają osobom z dużym niedosłuchem. Specjalne urządzenia wzmacnia poziom dźwięków z otoczenia. Dzięki temu pacjent lepiej słyszy, a szumy znacznie się wyciszają.

Warto kupować sprzęt tylko u sprawdzonych profesjonalistów, takich jak audilo.pl.

Osoby, które chorują przewlekle, nierzadko korzystają z psychoterapii. Dzięki temu mają szansę znacznie zredukować poziom stresu i nauczyć się funkcjonować z szumami usznymi. 

Jak pozbyć się szumu w uszach?

Czy można zapobiec szumom w uszach?

Szumy w uszach są sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Wprowadzenie kilku dobrych nawyków może zmniejszyć szanse na wystąpienie nieprzyjemnych odgłosów, a także znacznie je zniwelować. Trzymaj się następujących zasad:

  1. Ogranicz głośne dźwięki w swoim otoczeniu. Zrezygnuj ze słuchania muzyki na słuchawkach. 
  2. Kontroluj swoje ciśnienie. Jeśli wartość przekracza 140/90 mm Hg, skonsultuj się z lekarzem. 
  3. Zadbaj o dietę bogatą w warzywa i owoce. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa, słodyczy i fast foodów. Wprowadź do diety ryby i zdrowe tłuszcze.
  4. Wprowadź aktywność fizyczną do swojego życia. Znajdź sport, który lubisz lub wychodź na codzienne spacery.
  5. Nigdy nie przyjmuj leków na własną rękę. Zawsze przestrzegaj zaleceń lekarza.
  6. Na ile to możliwe postaraj się zredukować stres w swoim życiu. Naucz się technik relaksacyjnych i zadbaj o odpowiednią ilość snu. 
  7. Nie czyść wnętrza uszu patyczkami higienicznymi. Używaj do tego preparatów do rozpuszczania woskowiny, które polecają lekarze. 
  8. Jeśli pracujesz w miejscu gdzie jest hałas, zawsze używaj nauszników ochronnych. 

 

 

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk