O tym, że dbanie o higienę intymną jest bardzo ważne, nie trzeba przekonywać żadnej kobiety. W praktyce jednak wygląda to bardzo różnie. Zaniedbania w tym zakresie wynikają najczęściej z niewiedzy, braku czasu, a także podążania za modą zarówno w zakresie doboru kosmetyków, jak i bielizny. Przestrzeganie kilku podstawowych, prostych zasad pozwoli cieszyć się dobrym zdrowiem, komfortem oraz przeciwdziałać infekcjom intymnym, które niestety dotykają wielu przedstawicielek płci pięknej.
Od czego zależy kobiece zdrowie intymne?
O higienę intymną należy dbać codziennie, bez względu na to, czy jesteśmy w domu, czy podróżujemy. Należy to robić z umiarem, przy użyciu dedykowanych środków czystości oraz przestrzegać zasad sprzyjających zachowaniu zdrowia okolic intymnych. Skrajności nie są dobre w żadną stronę, więc zarówno zbyt rzadkie i niedokładne mycie, jak i zbyt częste, agresywne dbanie o strefy intymne może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Warto zaznaczyć, że nasz organizm jest tak zbudowany, że sam dba o swoją równowagę mikrobiologiczną – dotyczy to w szczególności pochwy, której dobre zdrowie zapewniają pałeczki kwasu mlekowego utrzymujące kwaśny odczyn pH, nieprzyjazny dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Zbyt częste i agresywne mycie może przyczynić się do pozbawienia pochwy jej naturalnej bariery ochronnej oraz doprowadzić do rozwoju infekcji intymnych.
Warto także wiedzieć, że nie zawsze mamy wpływ na nasze zdrowie intymne. Zażywanie antybiotyków i niektórych substancji (w tym antykoncepcji hormonalnej) również może doprowadzić do zaburzenia równowagi w pochwie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku częstego korzystania z basenu, sauny oraz jacuzzi. Na kobiece zdrowie intymne wpływ mają także przewlekłe choroby ogólnoustrojowe, w tym cukrzyca.
Codzienna higiena intymna w pigułce
Pragnąc we właściwy sposób zatroszczyć się o swoje zdrowie, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, nie należy przesadzać z myciem – wystarczy raz dziennie wziąć szybki, odświeżający prysznic i w jego trakcie umyć zewnętrzne okolice intymne przy użyciu dedykowanego kosmetyku o fizjologicznym odczynie pH. Podmywamy się zawsze w kierunku od przodu do tyłu, podobnie robimy z papierem toaletowym po skorzystaniu z toalety. Do mycia nie używamy gąbek ani myjek wielorazowych tylko własnych, czystych dłoni.
W czasie miesiączki należy podmywać się w zależności od potrzeb i najlepiej zrezygnować ze stosowania chusteczek do higieny intymnej. Na co dzień nosić pełną bieliznę wykonaną z bawełny i raczej nie używać wkładek. W czasie okresu pamiętajmy natomiast o regularnej wymianie środków higienicznych oraz zmianie bielizny na czystą. W razie zauważenia nietypowych objawów, które mogą świadczyć o infekcji, należy rozważyć zastosowanie specjalnej globulki na infekcje intymne.
O rozwoju infekcji intymnej może świadczyć grudkowata, gęsta wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, pieczenie okolic intymnych, ból, zaczerwienienie, a także świąd. Infekcje intymne, mimo że uporczywe i nieprzyjemne, na szczęście łatwo się eliminuje. Służą temu nowoczesne globulki na infekcje intymne, po które warto sięgnąć od razu po zauważeniu problemu, aby szybko przywrócić strefom intymnym ich naturalną równowagę, a sobie dobre samopoczucie.