przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak przechowywać mocz przed oddaniem do laboratorium?

Jak przechowywać mocz przed oddaniem do laboratorium?

Jak przechowywać mocz przed oddaniem do laboratorium?

Prawidłowe przechowywanie moczu przed oddaniem do laboratorium jest kluczowe dla zachowania jego jakości i wiarygodności wyników badań. Odpowiednia procedura gromadzenia i przechowywania próbki pozwala na uzyskanie dokładnych informacji, które są niezbędne do prawidłowej diagnozy.

Zbieranie próbki moczu

Przygotowanie do zebrania próbki moczu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem. Aby wyniki badania były jak najbardziej miarodajne, zaleca się:

  • Używanie sterylnego pojemnika na mocz, który często jest dostarczany przez laboratorium lub można go nabyć w aptece.
  • Mycie rąk przed pobraniem próbki, aby uniknąć zanieczyszczenia.
  • Dokładne umycie okolic intymnych przed oddaniem moczu, co minimalizuje ryzyko dostania się do próbki bakterii z zewnętrznych części ciała.
  • Zbieranie próbki środkowego strumienia moczu, tzn. pierwszą i ostatnią część strumienia należy oddać do toalety, a środkową – do pojemnika. To zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia próbki przez bakterie z cewki moczowej.

Przechowywanie próbki

Jak już uda się prawidłowo zebrać mocz, kluczowym jest jego odpowiednie przechowywanie przed dostarczeniem do laboratorium:

  • Temperatura – Próbka moczu powinna być przechowywana w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Najlepiej umieścić ją w lodówce, ale z dala od produktów spożywczych.
  • Czas – Mocz należy dostarczyć do laboratorium jak najszybciej, najlepiej w ciągu kilku godzin od zebrania. Jeśli to niemożliwe, próbkę można przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż 24 godziny.
  • Unikanie ekspozycji na światło – Mocz powinien być przechowywany w miejscu zaciemnionym, ponieważ światło może zmienić skład chemiczny niektórych jego składników.

Ważne informacje do zapamiętania:

  • Używaj sterylnego pojemnika.
  • Przechowuj mocz w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.
  • Dostarcz próbkę do laboratorium możliwie najszybciej, nie później niż po 24 godzinach.

Pamiętanie o tych wytycznych zwiększa szanse na uzyskanie dokładnych i wiarygodnych wyników badania moczu. Zachowanie higieny i odpowiednie przechowywanie próbki są fundamentem dobrej diagnostyki.

Więcej na temat technologii i standardów w laboratoriach można znaleźć na stronie genoplast.com, która oferuje cenne informacje związane z diagnostyką laboratoryjną.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk