przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak przygotować się do wizyty u psychiatry?

Jak przygotować się do wizyty u psychiatry?

Psychiatra jest specjalistą, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych. Warto rozważyć wizytę u tego lekarza, jeśli nasz problem znacznie wpływa na komfort w codziennym funkcjonowaniu. Zazwyczaj rozmowa o trudnościach emocjonalnych z nieznaną osobą wydaje się trudna, dlatego warto wiedzieć, jak się do niej przygotować i czego się spodziewać.

Psychiatra a psycholog: czym różnią się ci specjaliści?

Psychiatrzy i psychologowie zajmują się psychiką, jednak różnice między ich działalnością są znaczne. Dotyczą przede wszystkim zakresu pracy oraz uprawnień. Psychiatra ma tytuł lekarza medycyny, co umożliwia mu przepisywanie leków, wystawianie skierowań na badania i zwolnień lekarskich. Psycholog nie ma takich możliwości. Oboje jednak mogą prowadzić terapię opartą o jeden z nurtów terapeutycznych, pod warunkiem ukończenia kursu psychoterapii.

To, do kogo warto się wybrać najpierw, związane jest ze specyfiką problemu, z jakim się borykamy, naszych oczekiwań oraz tego, jak bardzo nasilone są objawy. Nierzadko stosowane jest leczenie łączone: np. w przypadku depresji, która jest jedną z najczęściej występujących chorób o podłożu psychicznym, wskazane jest stosowanie farmakologii pod nadzorem lekarza psychiatry i poddanie się terapii u psychologa. 

Częste obawy przed wizytą u psychiatry i jak im zapobiegać

Szukanie pomocy nie jest powodem do wstydu i nie jest oznaką słabości, a wręcz przeciwnie. To dowód na to, że mamy w sobie siłę, aby działać dla własnego zdrowia i na rzecz szczęścia naszych bliskich. Warto pamiętać, że większość dolegliwości psychicznych dotyczy zarówno osoby cierpiącej z powodu choroby, jak i jej rodziny, dlatego sięganie po pomoc jest oznaką troski: o siebie i innych.

Problemy zdrowotne, w tym również psychiczne, przeważnie nie znikają, jeśli są bagatelizowane lub ignorowane. Cierpienie psychiczne może być skutecznie leczone, a komfort życia odzyskany. Jeśli mamy obawy przed zwierzaniem się psychiatrze z własnych problemów, warto pomyśleć o tym, że dzięki temu wykonujemy wielki krok ku lepszemu samopoczuciu. Świadomość społeczna na temat zdrowia psychicznego wciąż się zwiększa i wizyta u psychiatry przestaje już być tematem tabu. I nie powinna nim być! W takich ośrodkach jak Szczecin, Warszawa czy Kraków psychiatra nie jest trudny do znalezienia. W mniejszych miastach również dostępnych jest co najmniej kilku specjalistów, a jeśli z różnych przyczyn tak nie jest lub nie chcemy korzystać z ich pomocy, możemy zwrócić się do lekarza psychiatry udzielającego wsparcia online.

Przebieg wizyty u psychiatry

Pierwsza wizyta u psychiatry polega na bardzo szczegółowej i długiej rozmowie. Celem specjalisty jest wnikliwe poznanie sytuacji życiowej pacjenta oraz zrozumienie, jakie dolegliwości są przez niego odczuwane. Psychiatra zazwyczaj rozpoczyna wywiad lekarski od stawiania pytań, ale może również pozostawić przestrzeń na swobodne wypowiadanie myśli przez pacjenta. Do najczęściej pojawiających się pytań należą:

  • jakie są trudności, które skłoniły cię do wizyty
  • jakie są emocje, które towarzyszą ci na co dzień
  • jaka jest twoja sytuacja życiowa: rodzaj wykonywanej pracy, związek, status rodzinny
  • jaki jest twój styl życia, czy sięgasz po używki, czy dbasz o sen
  • jakie są twoje doświadczenia z przeszłości, począwszy od sytuacji rodzinnej, poprzez szkołę, na ewentualnych traumatycznych zdarzeniach skończywszy
  • czy w rodzinie występują zaburzenia psychiczne
  • czy chorujesz przewlekle i jakie leki zażywasz na stałe. 

Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś z pytań jest dla pacjenta niekomfortowe, oczywiście nie ma obowiązku odpowiadać. Należy jednak mieć na uwadze, że psychiatrę obowiązuje tajemnica lekarska, a im dokładniejszy i bardziej szczegółowy opis problemu, tym większa szansa na skuteczną terapię. 

Pierwsza wizyta u psychiatry trwa najdłużej: zazwyczaj jest to ok. 40-60 minut. Kolejne zamykają się w 20 minutach. W trakcie wizyty lekarz po przeprowadzonym wywiadzie stawia wstępną diagnozę. Może zdecydować się na przepisanie leków i wystawienie zwolnienia lekarskiego. Niekiedy wskazana jest dalsza diagnostyka, w tym wykonanie badań laboratoryjnych (np. oznaczenie konkretnych hormonów, poziomu witamin, pełnej morfologii krwi). 

Jak przygotować się do wizyty u psychiatry?

Najważniejsze, to nastawić się na mówienie prawdy. Gabinet lekarski jest miejscem, w którym jesteśmy całkowicie bezpieczni, a nasze problemy nie będą poddawane ocenie, a jedynie diagnozie. Oprócz tego wskazane jest dokładne zastanowienie się, z jakimi problemami się zgłaszamy i co chcemy osiągnąć. Pomocne okazuje się przygotowanie listy objawów czy myśli, które nas niepokoją: nawet jeśli w trakcie wywiadu lekarskiego z niej nie skorzystamy, pomoże ona uporządkować myśli. W trakcie rozmowy z lekarzem również pacjent może zadawać pytania i nie wahajmy się ich stawiać, jeśli tego potrzebujemy.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk