przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak radzić sobie z bólem brzucha?

Do jednych z najczęściej pojawiających się dolegliwości zdrowotnych zarówno wśród dorosłych, osób starszych oraz dzieci są nawracające bóle brzucha. Stan ten dotyczył w ciągu życia przynajmniej jeden raz każdego człowieka i najczęściej spowodowany jest niewielkich rozmiarów problemami zdrowotnymi, które dość szybko mijają.

Bóle brzucha – jedne z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych

Ból brzucha może być spowodowany spożywaniem nieodpowiednich dla organizmu posiłków (np. alergenów takich jak przetwory mączne czy mleczne), potraw zbyt obfitych i ciężkich a także nie zawsze świeżych. W niektórych przypadkach dyskomfort w okolicach brzucha oraz jelit może jednak świadczyć o poważniejszej chorobie takiej jak wrzody żołądka czy refluks. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz trafna diagnoza, która pomoże uchronić się przed niepowołanymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Kiedy ból brzucha może być niebezpieczny?

W celu określenia czy pojawiający się ból brzucha jest niegroźny czy wymaga interwencji specjalisty, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Do kluczowych należy ustalenie okoliczności pojawienia się dolegliwości bólowych, natężenia oraz czasu trwania bólu oraz objawów mu współtowarzyszących. Warto wiedzieć, że w przypadku pojawienia się zatrucia pokarmowego ból będzie miał charakter ostry oraz krótkotrwały, może także pojawić się gorączka oraz ogólne osłabienie. Osoby borykające się z niestrawnością będą odczuwały ból jako ostry ale jednocześnie przemijający, któremu może dodatkowo towarzyszyć biegunka a także wymioty.

W sytuacji gdy ból umiejscowiony jest jednym ściśle określonym miejscu i pojawia się okresowo warto skorzystać z porady specjalisty, bowiem może to sygnalizować rozwijającą się chorobę wrzodową. Niepokój powinien wzbudzić także ból któremu towarzyszy potliwość, niskie ciśnienie, uczucie lęku a także gdy ból promieniuje do takich części ciała jak plecy czy pachwiny.  

Wzdęcia – nieestetyczny i niekomfortowy problem

Jednym z najczęściej pojawiających się dolegliwości w obrębie jamy brzusznej są wzdęcia. Są one wynikiem nadmiernego nagromadzenia się gazów w jelitach i pojawiają się na skutek spożycia określonego pokarmu. W większości przypadków na ich powstawanie ma wpływ rodzaj oraz ilość spożywanych pokarmów, czyli błędy dietetyczne. Towarzyszom im takie objawy jak uczucie pełności, duża ilość gazów zalegających w jelitach oraz częstsze wydalanie gazów. Wzdęcia pojawiają się także jako symptom innych chorób do których zaliczyć można m.in.

– nietolerancje pokarmowe np. na laktozę czy gluten,

– zespół jelita drażliwego,

– zaparcia.

Wiele osób zastanawia się co pomaga na wzdęcia, jednak najważniejszym elementem jest właściwa profilaktyka. W leczeniu wzdęć szczególną rolę pełni odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta. Warto zwrócić uwagę na to, które z produktów powodują dolegliwości a następnie ograniczyć je w swojej codziennej diecie. Sposób na ból brzucha spowodowany wzdęciami to także spożywanie odpowiedniej ilości wody, dokładne przeżuwanie każdego pokarmu oraz regularna aktywność fizyczna. Co na wzdęcia ze środków dostępnych w aptece? Dobrym rozwiązaniem jest także wprowadzenie leczenia farmakologicznego które zawierają w swoim składzie naturalne składniki takie jak mięta, kminek czy koper włoski.  Jednym z nich jest Iberogast posiadający w swoim składzie także lukrecję, ostropest oraz glistnik. Część preparatów zawiera także węgiel aktywny oraz probiotyki.

Biegunki – przyczyny i radzenie sobie z nimi

Drugim najczęściej występującym zaburzeniem układu pokarmowego są biegunki. Schorzenie to z reguły ma charakter ostry oraz przemijający i może być spowodowane zakażeniem przewodu pokarmowego na skutek wirusów lub bakterii. Do najczęstszych objawów charakteryzujących biegunki zalicza się kurczowy, pulsujący ból brzucha, wymioty oraz ogóle osłabienie. W poważniejszym przebiegu może pojawić się odwodnienie oraz gorączka.

Z lekką biegunką warto radzić sobie naturalnymi sposobami. Ważne jest przestrzeganie diety oraz spożywanie dużej ilości wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest także odpowiednio dobrany lek na biegunkę. W tym celu warto zdecydować się na leki ograniczające perystaltykę jelit,

W przypadku ostrej biegunki wystarczy najczęściej zażywać leki hamujących perystaltykę jelit dostępne bez recepty. Należy także pić dużo płynów i uzupełniać elektrolity, by nie dopuścić do odwodnienia. Zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety i spożywanie małych porcji. Niektóre pokarmy mogą zaostrzyć biegunkę, ból brzucha i skurcze. W trakcie biegunek najczęściej obserwuje się nietolerancję cukrów i białka zawartego w mleku, dlatego najlepiej unikać tych produktów przez cały okres trwania biegunki. Konieczne może być także podawanie środków przeciwbakteryjnych o działaniu przeciwzapalnym. Na biegunkę u dzieci poleca się Enterol, który nie wchłania się do krążenia ogólnego a jednocześnie skutecznie neutralizuje toksyny bakteryjne.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk