przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Z alergią mamy do czynienia, kiedy układ odpornościowy w nadmierny sposób reaguje na konkretną substancję (np. kurz, pyłki roślin, pokarm). Reakcją może być kichanie, zaczerwienienie oczu, wysypka, ból brzucha, a nawet problemy z oddychaniem. Mimo że alergia u dziecka to obecnie powszechny problem, rodzice mogą mieć problem z rozpoznaniem objawów.

Rodzaje alergenów

Uczulenie najczęściej mylimy ze zwykłym katarem, dolegliwościami trawiennymi oraz chorobami skóry. Wszelkie wątpliwości, zwłaszcza jeśli sytuacja się powtarza lub występuje przewlekle, powinna rozwiać wizyta u lekarza i konsultacja alergologiczna. Jeśli rodzice podejrzewają, że ich dziecko jest uczulone, powinni zwrócić uwagę na to, w jakiej sytuacji pojawiają się niepożądane dolegliwości. Może się okazać, że alergia u dziecka jest wywołana konkretnym czynnikiem. Najczęściej są to:

  • Alergeny unoszące się w powietrzu: roztocza kurzu, pyłki drzew, chwastów i traw, pleśnie, a także ślina i sierść zwierząt.
  • Alergeny pokarmowe: białko mleka krowiego, jajka, ryby i skorupiaki, orzechy, soja, pszenica. Wymienione produkty uczulają znaczną grupę dzieci, jednak większość osób wyrasta z alergii pokarmowych.
  • Inne alergeny: substancje zawarte w lekach, głównie antybiotykach, środkach chemicznych i kosmetykach, a także ukąszenia i użądlenia owadów.

Alergia u dziecka – katar sienny

Alergeny unoszące się w powietrzu są najczęstszą przyczyną kataru alergicznego u dziecka (tzw. katar sienny). Jego cechami charakterystycznymi jest wodnista wydzielina, świąd i wielokrotne kichanie. Podobnie jak w przypadku zwykłego kataru pojawia się także niedrożność, jednak objawy te mogą szybko ustąpić. Towarzyszy im często zapalenie spojówek, obrzęk skóry i cienie wokół oczu. Może wystąpić kaszel i problemy z oddychaniem.

Alergia skórna u dziecka

Mogą wywołać ją zarówno substancje zawarte w kosmetykach, jak i środkach chemicznych, a także kontakt z uczulającymi roślinami czy sierścią zwierząt. Reakcją zazwyczaj jest pokrzywka, czyli swędzące zmiany skórne w postaci niejednorodnych pęcherzyków o różnej wielkości i barwie. Innym objawem jest obrzęk naczynioruchowy, czyli nabrzmienie skóry i znajdujących się pod nią tkanek.

Alergia u dziecka często połączona jest z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Skóra atopowa jest bowiem tak delikatna, sucha i szorstka, że reaguje łuszczeniem się i pękaniem nawet przy niewielkim pobudzeniu czynnikami zewnętrznymi. Jeśli podejrzewamy AZS, konieczna będzie nie tylko konsultacja alergologiczna, ale również dermatologiczna.

Alergia pokarmowa u dziecka

Jej objawy mogą być subtelne jak np. charakterystyczne swędzenie w gardle czy uszach po spożyciu alergenu. Bywają również bardzo niepokojące i obejmować ból brzucha, wymioty, biegunkę, a także obrzęk warg, całej twarzy czy nawet dróg oddechowych.

Dobry alergolog w Kartuzach przeprowadzi wywiad oraz odpowiednie testy, które potwierdzą lub wykluczą konkretne alergeny. Dzięki temu będzie można wprowadzić leczenie i unikać uczulających substancji.

Przy współpracy z Clatra Allergy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk