przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak rozpoznać ząbkowanie? 5 objawów u malucha

Jak rozpoznać ząbkowanie? 5 objawów u malucha

Początek życia maluszka to duże wydarzenie zarówno dla rodziców, jak i wszystkich domowników. Niestety w tym czasie małe dziecko zazwyczaj zmaga się z różnymi dolegliwościami. Są to między innymi kolki niemowlęce. Do tego najczęściej na przełomie 6 i 7 miesiąca życia rozpoczyna się proces ząbkowania. Co zalicza się do jego symptomów? W jaki sposób młoda mama i tata mogą sprawdzić, że właśnie zaczyna się ten proces? Oto lista najpewniejszych zwiastunów!

1.    Trudne początki – ząbkowanie kontra wiek dziecka

Najczęściej pierwsze zęby u niemowlaka (dolne jedynki) pojawiają się około 6 i 7 miesiąca życia. Zazwyczaj jest to właśnie ten okres, chociaż może do tego dojść znacznie wcześniej, nawet około drugiego miesiąca. Co ciekawe, były również przypadki noworodków, które urodziły się z pierwszym ząbkiem.

To właśnie kalendarz ząbkowania powinien być pierwszym punktem odniesienia przy obserwowaniu pojawiających się zębów u niemowlaka.  Oprócz tego mamy całą listę symptomów. Co do nich należy?

2.    Marudzenie i brak snu – czy to normalne?

Każda mama doskonale zna swoje dziecko. Rozpoznaje, kiedy jego marudzenie związane jest ze zmęczeniem lub głodem, wie także, kiedy takie zachowanie to objaw nadchodzącej choroby. Również ząbkowanie może być poprzedzone rozdrażnieniem, marudzeniem i nieprzespanymi nocami. Nic dziwnego – wyrzynanie się ząbków to dla maluszka ból, swędzenie dziąseł i dyskomfort.

3.    Nadmierna ilość śliny – nadchodzą pierwsze zęby

Nawet kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszych ząbków maluszek może zacząć się intensywnie ślinić. Nie ma tu powodów do zmartwień, taki stan to naturalne zjawisko, trzeba się na to po prostu przygotować. W tym czasie konieczne będzie częste zmienianie śliniaczków, ubranek i tekstyliów znajdujących się w jego łóżeczku.

4.    Zaczerwienione, opuchnięte i swędzące dziąsła

Kolejnym zwiastunem nadchodzących zębów jest opuchlizna dziąseł. W niektórych miejscach mogą być one nawet zaczerwienione. Poza tym bardzo swędzą, w efekcie dzieci wkładają do buzi niemal wszystkie dostępne im zabawki, a także własne rączki. W ten sposób na pewien czas są w stanie zmniejszyć dyskomfort związany z ząbkowaniem.

5.    Gorączka i brak apetytu

Niestety ból dziąseł bardzo często przekłada się na osłabienie apetytu. Marudny maluszek je mniej niż zwykle, jednocześnie może trochę gorączkować (do 38 stopni Celsjusza). Dlatego warto go obserwować.

Dziecko w trakcie wyżynania ząbków może robić rzadkie kupy, wtedy z przydadzą się pielucho majtki dla dzieci. Jeżeli w trakcie ząbkowania pojawi się biegunka, wymioty czy kaszel bardzo możliwe, że stan taki związany jest z wyrzynającymi się ząbkami. Oczywiście każda wątpliwość młodego rodzica powinna być konsultowana z lekarzem pediatrą.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk