przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak się pozbyć łysienia plackowatego?

Jak się pozbyć łysienia plackowatego?

Jak się pozbyć łysienia plackowatego?

Utrata włosów lub problem wypadania włosów jest problemem wstydliwym, jednak dotykającym wiele osób – zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przyczyną wypadania włosów mogą być nie tylko choroby w obrębie skóry głowy. Rozpoznając łysienie plackowate przyczyna może być nieoczywista. Czym jednak jest łysienie plackowate? Jakie są rodzaje łysienia plackowatego? Jakie są objawy i przebieg choroby? Jak wygląda leczenie łysienia plackowatego? Co może nam pomóc w leczeniu łysienia plackowatego?

Problem i rodzaje łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba przewlekła, autoimmunologiczna i zapalna. Uszkodzeniu ulegają w mniej mieszki włosowe na skórze głowy. Porost włosów jest zaburzony, mieszki włosowe zostają uszkodzone, pojawiają się na głowie łyse placki, które mogą również ukazać się w innych częściach ciała tj. brwi, rzęsy, włosy łonowe. Łysienie plackowate pojawia się u osób, które nie mają 30 lat. Prócz atakowania włosów, może obejmować również zmiany paznokciowe. Rzadko kiedy choroba wiąże się z ukrytymi problemami zdrowotnymi, chociaż specjaliści wykazują, że niektóre schorzenia mogą zwiększać ryzyko łysienia plackowatego. Co ciekawe, czasem w chorobie, następuje samoistny odrost włosów. 

Choroba może mieć różne odmiany: łysienie plackowate uogólnione, łysienie plackowate całkowite, łysienie plackowate wieloogniskowe, łysienie plackowate rozlane, łysienie plackowate złośliwe, łysienie plackowate jednoogniskowe, łysienie plackowate wężykowate, łysienie plackowate pasmowate.

Ponadto łysienie plackowate może występować w czterech typach: pospolitym, atopowym, kombinowanym i hipertonicznym.

Przyczyny łysienia plackowatego i objawy

Jak wspomniano wyżej, występowanie łysienia plackowatego przejawia się głównie na głowie, chociaż może również dotyczyć całego ciała. W przypadku łysienia plackowatego za główną przyczynę łysienia plackowatego uważa się nieprawidłowości układu odpornościowego. Do przyczyn łysienia zalicza się takie czynniki jak cukrzyca, alergie, astma, choroby tarczycy, bielactwo, zapalenie tarczycy, zapalenie tarczycy typ hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, atopowe zapalenie skóry, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. 

Objawy łysienia plackowatego mogą być niepozorne. Pierwsze objawy łysienia plackowatego można obserwować na skórze głowy. Pierwsze ognisko łysienia jest okrągłe, o kształcie monety, a z czasem można zaobserwować kolejne ogniska ze średnicą 5-10cm. Ogniska te mają kształt regularny, a co istotne, skóra głowy nie nosi śladów stanu zapalnego. Zazwyczaj łysienie występuje w okolicach potylicy oraz obszarze czołowo-ciemieniowym. W wyniku choroby nawet do 25% chorych traci wszystkie włosy z głowy. W chorobie nie ma innych jednoznacznych objawów, chociaż niektórzy chorzy skarżą się na swędzenie. 

Diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie łysienia plackowatego zaczyna się od pacjenta. Gdy zauważysz pierwsze objawy, warto wybrać się do dermatologa lub trychologa, który dokona analizy skóry głowy i cebulek włosowych. Lekarz dokona przede wszystkim wywiadu rodzinnego, próbując określić jakie choroby występowały w twojej rodzinie. Wykona badanie przedmiotowe włosów, skóry głowy, paznokci i oczu, zleci testy laboratoryjne. Diagnostyka może polegać także na dermoskopii, teście pociągania czy badaniu histologicznym.

Leczenie choroby jest miejscowe i ogólne. Żadna z metod nie daje 100% pewności wyleczenia. Głównym zadaniem jest tutaj pomaganie skórze w odbudowie macierzy i tworzenia nowych cebulek. Przede wszystkim warto pozbyć się stresu, który źle wpływa na leczenie. Lekarz może zalecić nam karboksyterapię, kriomasaż, mezoterapię igłową, mezoterapię mikroigłową, naświetlanie laserami, fotochemioterapię, stosowanie leków na porost włosów, stosowanie placenty. W leczeniu łysienia plackowatego stosuje się także glikokortykosteroidy – zarówno podawane miejscowo jako kremy, żele, maści, płyny i pianki, jak również te podskórne. Ogólnie, prócz glikokortykosteroidów stosuje się też cyklosporynę.

Leczyć można się również w domu. Proces wypadania włosów można próbować zatrzymać sokiem z cebuli czy aloesem czy masażem skóry głowy. Można też stosować terapię laserową. Środki do takiej domowej terapii, dostępne są na przykład na stronie https://hairmax.net.pl/

Przede wszystkim jednak nie należy się poddawać w próbowaniu kilku metod na raz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk