przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak sobie radzić z chorobami jelit?

Do najczęściej występujących chorób układu pokarmowego zalicza się choroby jelit. Jest to bardzo delikatny narząd. Choroby jelit charakteryzują się wspólnymi objawami. Utrudnia to rozpoznanie poszczególnych z nich. W tym artykule wymienimy pięć najgroźniejszych chorób jelit i opiszemy ich objawy oraz leczenie.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Jest to choroba nieswoistego zapalenia jelit, która charakteryzuje się owrzodzeniem odbytnicy i stanu zapalnego. Do jej powstania przyczyniają się czynniki genetyczne, środowiskowe czy immunologiczne. Do objawów tej choroby zalicza się m.in. przewlekłe i nawracające biegunki oraz niedokrwistość. W celu rozpoznania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest kolonoskopia i badania krwi w kale. Leczenie polega na farmakoterapii oraz usunięciu części jelit, które są zajęte przez chorobę.

Rak jelita grubego

W większości przypadkach rak jelita grubego dotyczy osób powyżej 50. roku życia. Co roku w naszym kraju diagnozuje się około 18 tysięcy nowych zachorowań. Warto więc w tym przypadku przypomnieć o profilaktycznej kolonoskopii, która może zmniejszyć ryzyko zachorowania o nawet 60-90%! Objawy raka jelita grubego zależą od jego stopnia zaawansowania i lokalizacji. Na początku najczęściej pojawiają się bóle brzucha i wzdęcia. Leczenie raka jelita grubego, tak jak objawy, zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie jej rozpoznania. Podstawą jest jednak zabieg chirurgiczny.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Tak jak w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą nieswoistego zapalenia jelit. Zmiany zapalne mogą występować w każdym odcinku przewodu pokarmowego. Najczęściej jednak pojawiają się w jelicie cienkim, grubym i końcowym odcinku jelita krętego. Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna mogą mieć swoje źródła w mikrobiocie jelitowej i układzie odpornościowym. Do jej objawów zalicza się m.in. utratę na wadze, ból brzucha, osłabienie czy gorączka. Leczenie polega na zapobieganiu nawrotom i łagodzeniu przebiegu zaostrzeń. W tym celu wykorzystuje się farmakoterapię i zabiegi chirurgiczne.

Perforacja jelit

W niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do zgonu. Wymaga ona szybkiej diagnostyki i leczenia operacyjnego. Do perforacji dochodzi w wyniku tzw. pęknięcia jelita, przez co treść pokarmowa przedostaje się poza przewód pokarmowy. Objawy to silny ból brzucha, wymioty, nudności, wzdęcia, gazy w otrzewnej czy krwawa biegunka i gorączka. Często po wykonaniu zabiegu wprowadza się czasową stomię.

Ostre niedokrwienie jelit

Pojawia się wtedy, kiedy dojdzie do zatoru tętnicy krezkowej dolnej bądź górnej. Może się on pojawić w wyniku zakrzepu, wynikającego z migotania przedsionków, zwyrodnienia przystawek czy zapalenia mięśnia sercowego. Pacjenci najczęściej skarżą się na takie objawy jak nagły, silny ból brzucha i biegunki. Po czasie dochodzą nudności i wymioty. Leczenie polega na możliwie szybkim rozpoznaniu choroby i zabiegu chirurgicznym. Niestety, średnio 70% pacjentów umiera.

Personalizowana metoda zwalczania dysbiozy jelitowej od Instytutu Mikrobiomiki – dzięki niej dowiesz się, co takiego dzieje się w Twoich jelitach!

Personalizowana metoda Instytutu Mikrobiomiki umożliwia wykrycie patogenów, które zaburzają równowagę jelitową. Następnie dobierana jest odpowiednia suplementacja eubiotyczna, przywracająca naturalną równowagę w jelitach. Jeżeli chcesz rozpocząć współpracę z Instytutem, to wejdź na jego stronę internetową i dowiedz się więcej! Wystarczy zamówić zestaw do próbki kału, pobrać ją i odesłać. Dzięki odpowiedzi na kilkanaście pytań Instytut będzie mógł dobrać do Ciebie spersonalizowany zestaw eubiotyków stworzony na podstawie analizy flory. To wszystko!

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk