przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak uchronić się przed chorobami wywołującymi mokry kaszel?

Jak uchronić się przed chorobami wywołującymi mokry kaszel?

Mokry kaszel, inaczej określany jest jako kaszel produktywny albo wilgotny. Kaszel ten występuje wtedy, gdy dochodzi do odkrztuszania plwociny. Plwocina może mieć postać ropną i wtedy jest gęsta, ma kolor żółtawy albo zielonkawy, ale też może mieć charakter śluzowy i wtedy będzie przezroczysta albo biaława. Mokry kaszel może pojawić się przy różnych chorobach. Jak można zapobiegać chorobom, które wywołują mokry kaszel?

Na co może wskazywać pojawienie się mokrego kaszlu?

Określenie, jaka jest przyczyna kaszlu mokrego[1], będzie zależało od tego, jakiego rodzaju jest plwocina. Zaniepokoić powinna obecność krwi w plwocinie, gdyż może ona wskazywać na gruźlicę, nowotwór płuc, zapalenie oskrzeli albo bakteryjne zapalenie płuc.

Natomiast kaszel, który pojawia się z odpluwaniem ropnej plwociny, może pojawić się przy infekcjach bakteryjnych dróg oddechowych, takich jak: zapalenie zatok, ropne zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Z kolei przewlekły kaszel, który pojawia się z odpluwaniem gęstej śluzowej wydzieliny w godzinach porannych, może wskazywać na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Jeśli są to infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, to wtedy może wystąpić kaszel z odpluwaniem niewielkiej ilości śluzowej wydzieliny. Z kolei, gdy poza kaszlem pojawia się nieprzyjemny zapach z ust, to mogło dojść do zakażenia bakteriami beztlenowymi. Natomiast występowanie w kaszlu grudek oraz czopów może wskazywać na mukowiscydozę albo zakażenie grzybicze.

Zapobieganie chorobom, które wywołują mokry kaszel

Aby zapobiegać pojawieniu się takich chorób, należy:

  • rzucić palenie oraz unikać przebywania w zadymionych pomieszczaniach bądź też w miejscach, gdzie jest bardzo zanieczyszczone powietrze,
  • unikać alergenów oraz podjąć odpowiednie leczenie,
  • zadbać o prawidłowy poziom nawilżenia powietrza, a także o nawodnienie organizmu i unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • zadbać o prawidłową higienę osobistą, czyli powinno się często myć ręce, a przeważnie w okresie infekcji sezonowych,
  • wzmocnić swoją odporność i dlatego warto zastosować dietę, która będzie bogata w witaminy i minerały. Trzeba również odpowiednio ubierać się do pogody,
  • prowadzić odpowiedni styl życia,
  • dopasować swoją dietę do pory roku,
  • unikać zagrożeń,
  • podjąć odpowiednie działania w leczeniu infekcji, gdy już się ona pojawi.

Mokry kaszel i jego charakterystyka

W leczeniu mokrego kaszlu można zastosować preparaty wykrztuśne[2], które przyczyniają się do rozrzedzenia wydzieliny oraz do zmniejszenia jej ilości. Tutaj można sięgnąć po preparaty, które mają w swoim składzie ambroksol.

Mokry kaszel pojawia się w wyniku podrażnienia receptorów nerwowych, które znajdują się w przełyku i pojawia się jako skutek kaszlu suchego. Jego najważniejsze zadanie polega na usunięciu oraz oczyszczeniu dróg oddechowych z wydzieliny. Ten kaszel, w porównaniu do kaszlu suchego, nie jest gwałtowny, a odkrztuszanie pojawia się wtedy, gdy chory tego chce. Kaszel mokry nasila się przeważnie w godzinach porannych, gdy po całej nocy w drogach oddechowych znajduje się duża ilość wydzieliny.

Referencje:

Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K., Mazurek H., Bieńkowski P., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, 2016, s. 8-11.

Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Gdańsk, 2017.

[1] A. Undrunas, K. Kuziemski, Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Gdańsk, 2017, s. 1-6.

[2] Z. Doniec, A. Mastalerz-Migas, K. Krenke, H. Mazurek, P. Bieńkowski, Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, 2016, s. 8-11.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk