przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak uzyskać dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny?

Jak uzyskać dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny?

Refundacja ze środków NZF na sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny przysługuje każdej osobie ubezpieczonej w ZUS. Zasady tej refundacji zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2013 roku. To ono określa kto, kiedy i na jakich zasadach może otrzymać wsparcie finansowe do zakupu niezbędnego dla pacjenta sprzętu.
  1. Od czego zacząć?
  2. Jak zdobyć dofinansowanie z PCPR lub MOPS?

Od czego zacząć?

Prawo do uzyskania dofinansowania na zakup w sklepie ortopedycznym czy rehabilitacyjnym w Gdańsku daje przede wszystkim odpowiednie zlecenie lekarskie. Najpierw należy się więc udać do niego. Warto jednak pamiętać, że lekarz pierwszego kontaktu może wystawić takie zlecenie tylko na część środków, czasami jest potrzebny dokument od specjalisty. W przypadku konkretnej diagnozy i zaleceń warto zadbać o to, aby ortopeda lub inny lekarz wystawił takie zlecenie od razu. Następnie sklep medyczny Gdańsk zrealizuje zlecenie, a ty zapłacisz pozostałą po odjęciu dofinansowania kwotę. Warto bowiem pamiętać, że dofinansowanie NZF nie wynosi 100% kosztów sprzętu. Pacjent zawsze część kosztów musi ponieść sam. Często są to koszty bardzo małe, natomiast zdarza się na przykład w przypadku materaca lub innego sprzętu rehabilitacyjnego, ze te koszty są bardzo wysokie mimo uzyskanego dofinansowania.

Jak zdobyć dofinansowanie z PCPR lub MOPS?

Żaden sklep medyczny w Gdańsku nie ma wpływu na to, jak wysokie będzie dofinansowanie NFZ (jest ono ustalane odgórnie), ani na to, który sprzęt jest refundowany, a który nie. Jeśli potrzebujesz sprzętu, który nie jest refundowany przez NFZ lub ta refundacja jest na tyle mała, że przy zarodkach pacjenta lub jego rodziny nie jest możliwy jego zakup, możesz zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W przypadku zlecenia NFZ, które zostało wykupione, możesz starać się o zwrot (części) kosztów:
  • 100% zapłaconej kwoty wkładu własne (gdy cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu)
  •  150% kwoty limitu wyznaczonego przez NFZ (w przypadku ceny przekraczającej ten limit).

W przypadku tego typu refundacji z PCPR lub MOPS sprzęt może zostać w całości zrefundowany. Aby tak mogło się stać, musisz złożyć m.in.: kserokopię zlecenia NFZ, fakturę potwierdzającą zakup (i wysokość refundacji), a także oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej, orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

O wsparcie możesz ubiegać się także przed zakupem. Wysokość dofinansowania będzie tak samo wysoka, jak w przypadku zwrotu kosztów. Od punktu zaopatrzenia medycznego będziesz wtedy potrzebować faktury pro forma, a także wymienionych wcześniej oświadczeń.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk