przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak wspierać osobę uzależnioną?
Jak wspierać osobę uzależnioną?

Uzależnienie jest złożonym problemem, który wpływa nie tylko na osobę bezpośrednio dotkniętą, ale również na jej rodziny, przyjaciół i szeroko pojęte otoczenie. Wsparcie ze strony najbliższych może odegrać kluczową rolę w procesie zdrowienia, jednak nie zawsze wiadomo, jak najlepiej pomagać. W naszym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki i metody, które mogą pomóc w efektywnym wspieraniu bliskich zmagających się z uzależnieniem. Dowiesz się, jak budować przestrzeń pełną zrozumienia, jak odpowiednio reagować na trudne momenty, oraz jakie kroki podjąć, aby wspierać zarówno osobę uzależnioną, jak i siebie w tym trudnym czasie.

Jak działa uzależnienie na organizm?

Uzależnienie to stan, który może znacząco zaburzać normalne funkcjonowanie organizmu, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Proces uzależniania się jest skomplikowany i obejmuje szereg zmian na poziomie mózgu oraz innych systemów ciała.

Na poziomie najbardziej podstawowym, uzależnienie wywiera wpływ na układ nagrody w mózgu. Substancje takie jak alkohol, narkotyki czy nikotyna, a także pewne zachowania, na przykład hazard czy nadmierne korzystanie z Internetu, powodują, że w układzie nerwowym uwalniane są duże ilości neurotransmiterów takich jak dopamina. Powoduje to doświadczenie silnych uczuć przyjemności lub euforii, skłaniając osobę do powtarzania danej czynności lub przyjmowania substancji, aby ponownie doświadczyć tych odczuć.

W miarę trwania uzależnienia, mózg zaczyna się dostosowywać do regularnego dostarczania substancji czy wykonania działania. System nagrody staje się mniej wrażliwy, a to oznacza, że aby osiągnąć ten sam poziom przyjemności, potrzebne są coraz większe dawki. To zjawisko znane jest jako tolerancja.

Z drugiej strony, kiedy substancja lub zachowanie nietypowe nie są dostępne, osoba może doświadczyć objawów odstawienia. Mogą to być różne dolegliwości, takie jak ból, mdłości, drżenie, depresja, czy lęki. Są to objawy fizyczne i psychiczne wynikające z tego, że mózg i ciało starały się dostosować do regularnej obecności czynnika uzależniającego i teraz muszą ponownie dostosować się do jego braku.

Ponadto, chroniczne uzależnienie może prowadzić do trwałych zmian w różnych obszarach mózgu, w tym tych odpowiadających za podejmowanie decyzji, uczenie się, pamięć oraz kontrolę nad impulsami. Takie zmiany mogą wpływać na zdolność do adekwatnego oceniania sytuacji, planowania przyszłości i zarządzania odpowiedzialnie własnym życiem.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Pomaganie osobie uzależnionej może być trudnym i delikatnym zadaniem, które wymaga dużo empatii, cierpliwości i zrozumienia. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w efektywnym wsparciu osoby walczącej z uzależnieniem:

  1. Edukacja na temat uzależnień. Zrozumienie, co to jest uzależnienie i jakie ma ono wpływ na zachowanie i zdrowie, może pomóc w lepszym rozumieniu sytuacji. Większa świadomość pozwala również unikać stygmatyzacji i pomaga w budowaniu empatycznego podejścia.
  2. Wyrażanie wsparcia. Ważne jest, aby osoba uzależniona wiedziała, że nie jest sama. Wyrażanie troski i gotowości do pomocy może być fundamentem, który zachęci ją do podjęcia prób zmiany. Ważne jest, by robić to bez osądzania, z szacunkiem i otwartością.
  3. Stymulowanie do terapii. Motywowanie osoby uzależnionej do szukania profesjonalnej pomocy terapeutycznej lub poradnictwa jest kluczowym krokiem. Można zaproponować wspólne poszukiwanie odpowiednich placówek czy towarzyszenie na pierwszej wizycie. Profesjonalna pomoc może znacząco zwiększyć szanse na wyzdrowienie. Jeśli poszukujesz odpowiedniego terapeuty dla bliskiej osoby, warto odwiedzić stronę https://mctu.pl/ i dowiedzieć się więcej.
  4. Ustawianie granic. Pomaganie nie oznacza przyzwolenia na autodestrukcyjne czy manipulatywne zachowania. Ważne jest ustanowienie jasnych granic, które pomogą chronić własne zdrowie emocjonalne i fizyczne, jak również zachować zdrowe relacje.
  5. Wsparcie, nie współuzależnienie. Istnieje ryzyko, że w pragnieniu pomocy można stać się współuzależnionym. To znaczy, że życie i emocje bliskiej osoby stają się zdominowane przez problematykę uzależnienia ukochanej osoby. Warto dbać o własne zdrowie psychiczne i fizyczne, korzystając z wsparcia grup samopomocy lub terapii.
  6. Zachowanie spokoju i cierpliwości. Uzależnienie to choroba przewlekła, a droga do zdrowienia może być długa i pełna wyzwań. Istotne jest zachowanie spokoju, cierpliwości oraz zrozumienie, że każdy ma swoje tempo zmian. Nie należy się zniechęcać, nawet jeśli postępy wydają się wolne lub następują nawroty.
  7. Poszukiwanie wsparcia dla siebie. Opiekowanie się osobą uzależnioną może być emocjonalnie i fizycznie wyczerpujące. Warto szukać wsparcia w grupach dla rodzin osób uzależnionych, czy to osobiście, czy online.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk