przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak wygląda chirurgiczna ekstrakcja zębów zatrzymanych?

Jak wygląda chirurgiczna ekstrakcja zębów zatrzymanych?

Tzw. ząb zatrzymany przysporzyć może wiele problemów. To nie tylko dyskomfort podczas spożywania posiłków, ale również przyczyna wielu infekcji czy nieprzyjemnego zapachu z ust. Najczęściej problem ten dotyczy trzecich trzonowców, czyli tzw. ósemek. Zdarza się jednak, że zatrzymaniu ulegają także inne zęby. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie jest ząb zatrzymany i na czym polega jego usunięcie.

Czym jest ząb zatrzymany?

Mówiąc o zębie zatrzymanym, ma się na myśli ząb, którego korona nie została w pełni wyrżnięta. Dotyczy to także zęba, którego korona w ogóle nie jest widoczna pod dziąsłem. Innymi słowy, mowa tu o zębie, który z jednej strony wykształcił się w sposób prawidłowy, jednak z drugiej w którymś momencie swojego rozwoju zatrzymał się w kości. Jak wcześniej wspomniano, problem ten najczęściej związany jest z tzw. ósemkami. W przypadku tych zębów występować mogą dolegliwości bólowe. W najgorszym przypadku zatrzymanie się zębów trzonowych może doprowadzić do szczękościsku i przesuwania się zębów. To najczęściej oznacza konieczność ekstrakcji zęba.

Jakie są objawy i przyczyny zęba zatrzymanego?

Typowym bólem zęba zatrzymanego jest przewlekły ból. Wynika ona z uciskania nerwu przez uzębienie. Często w takich przypadkach może dojść również do szczękościsku, czyli niemożliwości otworzenia ust. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przedłużony skurcz mięśni spowodowany stanem zapalnym, którego przyczyną jest właśnie ząb zatrzymany. Dodatkowo objawem zęba zatrzymanego może być nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli chodzi o przyczyny zębów zatrzymanych, to takich może być wiele. Najczęściej wynika to ze zbyt małej ilości miejsca w szczęce bądź żuchwie. Przez to ząb nie może się zmieścić w łuku zębowym. Wśród innych przyczyn wymienić można czynniki genetyczne oraz niedobór witamin A i D.

Na czym polega ekstrakcja zęba zatrzymanego?

Bardzo często w przypadku zęba zatrzymanego niestety zalecana jest jego chirurgiczna ekstrakcja. Na czym taki zabieg polega? Wszystko zaczyna się od podania pacjentowi znieczulenia miejscowego. Po tym, jak znieczulenie zacznie działać, wykonywane jest nacięcie dziąsła, a następnie następuje odsłonięcie płatu śluzówkowo-okostnego, a tym samym dochodzi do odsłonięcia kości. Pozwala to chirurgowi dostać się do zęba zatrzymanego. Zabieg chirurgicznej ekstrakcji zęba zatrzymanego wykonywany jest przy pomocy specjalnych wierteł. Dzięki nim cały proces przebiega znacznie szybciej. Kiedy ząb zostanie już usunięty, dokładnie oczyszczany jest zębodół, a rana szyta.

Czy chirurgiczna ekstrakcja zęba zatrzymanego jest bolesna?

Usunięcie zęba zatrzymanego nie jest bolesne. Jak wspomniano, pacjent przed zabiegiem otrzymuje miejscowe znieczulenie. Jednak po zabiegu może on odczuwać pewien dyskomfort. Odczuwać może ból, pojawić może się obrzęk, a także wystąpić może dyskomfort związany z przełykaniem. Dlatego też po ekstrakcji zęba zatrzymanego stomatolog często przepisuje antybiotyk. Oczywiście po niedługim czasie wszystkie te dolegliwości ustępują.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://amber-clinic.pl/chirurgia-stomatologiczna/

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk