Po 40 roku życia skóra wymaga intensywnej pielęgnacji i ochrony przeciwzmarszczkowej. Inne są potrzeby skóry koło 30 roku życia, a inne dekadę później. Widoczna utrata elastyczności i zmiany hormonalne mają wpływ na kondycję cery. Jak zadbać o skórę w tym wieku?
Jakie są najważniejsze obszary pielęgnacji w wieku 40 plus?
Spadek hormonów w tym estrogenów jest powodem tego, że w wieku 40 plus skóra traci elastyczność w zauważalny sposób. Delikatność, podrażnienia i większa podatność na czynniki zewnętrzne to norma. Na skutek zmian hormonalnych, spada produkcja elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Traci się jędrność i sprężystość skóry, a poziom nawilżenia i regeneracja są coraz mniejsze. Warstwa hydrolipidowa skóry nie jest już tak mocna i pojawiają się w niej ubytki. Można dostrzec zmarszczki na twarzy, najbardziej w okolicy oczu i ust, a bruzdy nosowo-wargowe stają się bardziej widoczne. Jest też ryzyko pojawienia się wyprysków, a nawet trądziku. Jak widać, skóra po 40 roku życia jest już dość wymagająca i potrzebuje regularnej i dokładnej pielęgnacji.
Jakich składników warto szukać w kosmetykach dla 40-letniej skóry?
Jest kilka cennych składników, popularnych w recepturach kremów 40 plus. Pierwszy z nich to znany kwas hialuronowy, który może kojarzyć się z mocnym działaniem. I słusznie, bo dzięki swoim właściwościom, wnika wgłąb skóry i zapewnia skuteczne i długotrwałe nawilżenie. Można go stosować już po 25 roku życia, a w późniejszym okresie życia jest szczególnie przydatny. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze, jako budulec organizmu, ale jego ilość sukcesywnie spada w miarę upływu czasu. W tym wieku do pielęgnacji będą przydatne peptydy jako substancje stymulujące procesy regeneracyjne skóry. Peptydy pobudzają wytwarzanie kolagenu i elastyny, a także zmniejszają widoczność zmarszczek. Kolejne ważne substancje to ceramidy, które wpływają pozytywnie na barierę ochronną skóry i jej elastyczność, a także powodują wyhamowanie procesu starzenia. Substancje aktywne dają skuteczne efekty i pozwolą dłużej cieszyć się młodzieńczym wyglądem. W przypadku niektórych, jak retinol, warto używać go trochę ostrożniej na początku, aby przyzwyczaić skórę. Natomiast kwas hialuronowy można stosować bez wcześniejszego hartowania skóry.
Na czym skupić się przy pielęgnacji?
Przede wszystkim naprawdę trzeba skupić się na rytuałach porannych, jak i wieczornych. Każdy z nich ma inne zadania i pomijanej tych etapów lub mieszanie kosmetyków między nimi, nie przyniesie nic dobrego. Tak samo pielęgnacja skóry wokół oczu to osobny, bardzo ważny obszar. Podstawa to bardzo dobry krem na zmarszczki z substancjami aktywnymi, a najlepiej kilku składnikowy. Oczyszczanie skóry do zabiegów ma także duże znaczenie, bo w ten sposób przygotowuje się ją do dalszych zabiegów i umożliwia lepsze wchłanianie kosmetyków. Na topie są delikatne płyny micelarne do twarzy lub dwufazowe płyny do demakijażu, a także lekkie pianki. Wykluczony jest alkohol w składzie lub silne składniki. Na noc przydatne będą kremy lub serum o wysokim stężeniu składników aktywnych, które będą dogłębnie wnikać w skórę w nocy. To najlepszy czas na regenerację i działanie skoncentrowanych formuł. Na dzień wystarczy dobry krem przeciwzmarszczkowy, dobrze nawilżający, koniecznie z filtrami UV i rozświetlaniem.