przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Ginekolog, czyli lekarz zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób w obrębie żeńskiego układu rozrodczego jest jednym z najczęściej odwiedzanych specjalistów w ramach NFZ. Jak wygląda taka wizyta, w czym może nam pomóc specjalista z tej dziedziny oraz jak długo czeka się na wizytę?

Ginekolog, czyli lekarz zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób w obrębie żeńskiego układu rozrodczego jest jednym z najczęściej odwiedzanych specjalistów w ramach NFZ. Jak wygląda taka wizyta, w czym może nam pomóc specjalista z tej dziedziny oraz jak długo czeka się na wizytę?

Czy potrzebujesz skierowania?

Obecnie wizyta u większości lekarzy specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga skierowania wystawionego przez lekarza POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej).  Jednym z nielicznych wyjątków jest właśnie lekarz o specjalizacji ginekologa, do którego możemy umówić się na wizytę bez skierowania. Niestety wiąże się to często z wydłużonym czasem oczekiwania na swoją kolej, szczególnie w przypadku lekarzy posiadających duże grono wiernych i regularnie odwiedzających ich pacjentek. Wszystko zależy od ilości chętnych do zapisu pań oraz grafiku ginekologa. Rekompensata tej niedogodności jest oczywiście całkowicie bezpłatna wizyta, za którą zapłaci za nas NFZ.

Kiedy zgłosić się do ginekologa?

Ginekolog to niezwykle ważny specjalista w życiu każdej dojrzałej kobiety. To do niego zgłaszają się panie podejrzewające ciążę i to właśnie ginekolog jest odpowiedzialny za jej pomyślne rozwiązanie. Jest to również specjalista, który pomoże w przypadku problemów z poczęciem dziecka oraz utrzymaniem ciąży. Innymi impulsami do skłonienia nas do wizyty w gabinecie ginekologicznym są następujące objawy występujące w obrębie kobiecych narządów płciowych:

  • brak pojawienia się miesiączki do 16 roku życia,
  • bolesne i obfite miesiączki,
  • nieregularne i skąpe miesiączki,
  • ból w okolicach podbrzusza,
  • stan zapalny w obrębie narządów płciowych,
  • uczucie swędzenia i pieczenia,
  • duże problemy z cerą.

Wizytę u tego lekarza powinny również odbyć wszystkie kobiety, które planują rozpoczęcie aktywności seksualnej. Pozwoli to na rozwiązanie wszelkich wątpliwości związanych z odpowiednim zabezpieczenie się przed chorobami przenoszonymi droga płciową czy też niechciana ciążą.

Jak wygląda wizyta?

Istotną informacją, dla dziewcząt, które chcą odbyć swoja pierwszą wizytę u ginekologa jest fakt, iż pacjentki poniżej 18 roku życia powinny zgłaszać się na wizytę z opiekunem prawnym. Jego podpis i zgoda jest również niezbędny w przypadku jakiegokolwiek badania ginekologicznego i farmakologii.

Wizyta w gabinecie ginekologicznym trwa zazwyczaj od 15 do 20 minut i rozpoczyna się zawsze od wywiadu z pacjentką. W trakcie rozmowy lekarz zbiera niezbędne informacje o samopoczuciu i objawach kobiety oraz analizuje wyniki wcześniej zleconych badań. W przypadku pierwszej wizyty u konkretnego lekarza konieczne będzie podanie informacji o dacie wystąpienia pierwszej miesiączki, długości trwania każdego cyklu i jego regularności oraz obfitości. Na tej podstawie specjalista jest w stanie zaplanować dalszą część wizyty i niezbędne badania.

Kolejnym krokiem jest badanie ginekologiczne, które odbywa się na fotelu ginekologicznym, nazywanym przez niektóre pacjentki samolotem. Wyposażony jest on w dwie podpory na które należy położyć nogi, by ułatwić ginekologowi dostęp do narządów rozrodczych. Badanie ginekologiczne na fotelu napawa wiele pacjentek obawami, jednak są  one całkowicie bezpodstawne. Procedura ta jest zazwyczaj całkowicie bezbolesna i krótka a pozwala wykryć większość niebezpiecznych chorób.

Badanie ginekologiczne składa się z kilku części. Pierwszą z nich jest po prostu ocena wyglądu narządów rozrodczych. Kolejnym etapem jest wziernikowanie za pomocą wziernika wprowadzanego do pochwy. Narzędzie to pozwala dokładniej przyjrzeć się ujściu szyjki macicy. Ostatnia część badania to tzw. badanie palpacyjne dwuręczne. Polega ono na wsunięciu do pochwy dwóch palców jednej ręki przy równoczesnym ugniataniu podbrzusza pacjentki drugą ręką w celu dokładnego zbadania macicy i jajników. Dodatkowa opcja, która stosuje wielu ginekologów jest również badanie piersi pomagające we wcześniejszym wykryciu wszelkich zmian, w tym nowotworowych.

W przypadku zaawansowanej diagnostyki lekarz ginekolog na NFZ może również przeprowadzić badanie cytologiczne, które należy powtarzać co kilka lat, w zależności od wieku pacjentki oraz USG dopochwowe wykonywane najczęściej u kobiet we wczesnej ciąży.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk