Zdrowe odżywianie jest w modzie, o czym świadczy rosnąca liczba gabinetów dietetycznych. Coraz więcej osób dąży do uzyskania wymarzonej sylwetki, zmieniając nawyki żywieniowe lub łącząc zdrową dietę z aktywnością fizyczną. Z usług gabinetów dietetycznych korzystają też osoby z chorobami przewlekłymi, zaburzeniami hormonalnymi i nietolerancjami pokarmowymi, które szukają fachowego wsparcia w postaci diety dopasowanej do ich potrzeb. Popularność usług dietetycznych wiąże się jednak z rosnącą konkurencją. Aby wyróżnić swój gabinet, warto zadbać o profesjonalne i nowoczesne wyposażenie.

Czego nie może zabraknąć w gabinecie dietetyka?

Przed wykonaniem badania dietetyk przeprowadza wywiad z pacjentem, dlatego niezwykle ważne jest zaaranżowanie przestrzeni do rozmowy. Może to być standardowe biurko z komputerem i drukarką oraz dwa krzesła – jedno dla dietetyka i jedno dla pacjenta. Nieco bardziej nowoczesną opcją są wygodne fotele i stolik kawowy. Taka aranżacja zwiększa komfort i poczucie bezpieczeństwa, a tym samym sprawia, że wizyta u dietetyka przestaje się kojarzyć z wizytą u lekarza.

Badanie dietetyczne

Następnym krokiem jest przejście do badania. Należy więc wyposażyć gabinet w metalowy lub drewniany parawan albo oddzielne pomieszczenie, w którym pacjent będzie mógł przygotować się do pomiarów.

Aby wykonać badanie, w gabinecie musi się znaleźć analizator składu ciała, czyli urządzenie, dzięki któremu możemy przekazać pacjentowi informacje na temat jego beztłuszczowej masy ciała, poziomu nawodnienia organizmu czy procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. Do przydatnych sprzętów zaliczamy także fałdomierz, wzrostomierz i centymetr, które zwiększają szczegółowość pomiarów i umożliwiają prowadzenie precyzyjnych notatek.

Aranżacja gabinetu dietetycznego

Warto również pamiętać o dodatkach, które wpływają na atrakcyjność gabinetu. Mogą to być motywujące plakaty, piramida żywieniowa czy kosz świeżych owoców. Nie bez znaczenia są również dyplomy i certyfikaty, które powinny się znaleźć na ścianie – w poczekalni lub w gabinecie. Aby wnętrze stało się bardziej przytulne, zadbaj także o rośliny doniczkowe, modne kolory i… uśmiech na twarzy! 🙂

Jaki parawan wybrać do gabinetu dietetyka?

Kontrola masy ciała odbywa się zazwyczaj w bieliźnie, dlatego w gabinecie nie może zabraknąć miejsca, w którym pacjent będzie mógł spokojnie przygotować się do badania. Nie szkodzi, jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią – wystarczy praktyczny parawan na kółkach, który można ustawić w dowolnym miejscu. Alternatywą dla kółek są stopki, które najlepiej wybrać wtedy, gdy nie zależy nam na mobilności sprzętu.

Rodzaje parawanów

Wyróżniamy dwa rodzaje parawanów:

  • Parawan metalowy – klasyczny model składający się z rurek stalowych, ekranu i kółek lub stopek. Wybierając parawan metalowy, warto zwrócić uwagę na to, by stelaż był malowany proszkowo. Ten sposób malowania stali zwiększa jej odporność na korozję i przedłuża żywotność sprzętu.
  • Parawan drewniany – popularny szczególnie w salonach masażu i gabinetach zaaranżowanych w nowoczesnym stylu. Najlepszym wyborem będzie drewniany parawan z drewna bukowego, który prezentuje się elegancko i sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne.

Skrzydła i ekran

Oprócz wyboru stelaża należy również rozważyć ilość skrzydeł oraz materiał i kolor ekranu. Parawan na kółkach może mieć jedno, dwa lub trzy skrzydła, a ilość skrzydeł najlepiej dopasować do aranżowanej przestrzeni. Do małego wnętrza wystarczy parawan metalowy lub drewniany z jednym skrzydłem. Większa liczba składanych skrzydeł świetnie sprawdzi się w przestronnych gabinetach oraz tam, gdzie zachodzi potrzeba zasłonięcia pacjenta z kilku stron.

Materiał ekranu powinien być łatwy w czyszczeniu i dopasowany do aranżacji wnętrza. Do najpopularniejszych zaliczamy parawan drewniany lub metalowy z ekranem wykonanym z elanobawełny albo nieco droższego materiału zmywalnego.

Aranżacja przestrzeni dla pacjenta

Aby uprzyjemnić wizytę w gabinecie, warto też zadbać o to, by miejsce za parawanem było komfortowe dla pacjenta. Powinny znaleźć się tam: krzesło, materiały higieniczne i haczyki lub półki na rzeczy osobiste. Samo badanie również może odbywać się za parawanem. Takie rozwiązanie zwiększa komfort pacjenta, zapewniając mu odpowiedni poziom prywatności.

Warto też sprawdzić metalowe szafy medyczne, ponieważ to częsty wybór wśród klientów, którzy robią aranżacje czy wyposażenie placówek medycznych. Przykładowe szafy metalowe medyczne, wraz z cenami można zobaczyć na tej stronie.
Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk