przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Jak zachować dobry wzrok? 5 skutecznych porad

Jak zachować dobry wzrok? 5 skutecznych porad

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spędza całe dnie przed ekranem komputera, telewizora i telefonu. Powoduje to pojawianie się problemów ze wzrokiem w coraz młodszym wieku. Istnieją jednak sposoby na utrzymanie zdrowego wzroku na długie lata.

Ochrona oczu przed słońcem

Promieniowanie słoneczne, choć tak lubiane i wyczekiwane przez długie zimowe miesiące, niesie zagrożenie dla naszego wzroku. Delikatna siatkówka oka absorbuje promienie UV, które uszkadzają różne struktury odpowiedzialne za dobry wzrok.

Sposobem na ochronę oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym są oczywiście okulary przeciwsłoneczne. Pamiętać należy jednak, że nie każda para modnych okularów spełni dobrze swoje zadanie. Co więcej, kupione na bazarku ciemne okulary mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, bowiem schowana za przyciemnionymi szkłami źrenica rozszerza się, wpuszczając więcej szkodliwych promieni. Dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w porządną parę okularów z filtrem UV.

Prawidłowa dieta

Aby móc cieszyć się dobrym wzrokiem na długo należy zadbać o odpowiednią dietę. Nasz jadłospis wypełniony powinien być przede wszystkim świeżymi warzywami i owocami, zawierającymi cenne antyoksydanty (zabijające wolne rodniki), mikroelementy i minerały. W tym celu sięgaj po brokuły, sałaty, natkę pietruszki, a przede wszystkim po ciemne leśne jagody, które zawierają niezwykłe bogactwo antyoksydantów i antocyjanów.

Warto włączyć do diety również produkty zawierające luteiną, która naturalnie chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Luteina nadaje roślinom piękny żółto-pomarańczowy kolor i znajdziemy ją w takich produktach, jak pomidory, dynia, marchewka czy nagietek (świetny do zaparzenia herbatki).

Zadbaj o witaminę A

Witamina A jest niezwykle ważna w utrzymaniu dobrego wzroku. Jej niedobór powodu powstanie choroby zwanej kurzą ślepotą oraz martwicy rogówki. Wpływa ona na prawidłowe funkcjonowanie siatkówki oraz stymuluje wytwarzanie odpowiedniego nawilżenia dla powierzchni oka.

Witaminę A znaleźć można w marchwi,szpinaku, papryce, pomidorach czy wiśniach. Prawidłowe jedzenie zapewni optymalną ilość witaminy A w organizmie. Dobrym pomysłem w przypadku kłopotów ze wzrokiem jest również sięgnięcie po suplementację.

Inne rady na temat tego, jak utrzymać dobry wzrok na długie lata, znaleźć można pod adresem https://czasnawzrok.pl/bazawiedzy/jak-zachowac-dobry-wzrok-na-dlugo-proste-zasady/.

Koniec z niezdrowym nałogiem

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że palenie jest niebywale niezdrowym i szkodliwym nałogiem, który prowadzić może do wielu nowotworów oraz chorób serca i układu krążenia. Wciąż jednak świadomość wpływu dymu papierosowego na wzrok nie jest dostatecznie brana pod uwagę.

Tymczasem naukowcy udowodnili, że bez cienia wątpliwości palenie papierosów przyczynia się do poważnych problemów ze wzrokiem. Na pierwszym miejscu przyczyn utraty wzroku plasuje się bowiem zwyrodnienie plamkowe, na które palacze narażeni są czterokrotnie bardziej niż osoby niepalące.

Ćwicz swój wzrok!

Długotrwałe napięcie i usztywnienie mięśni sterujących gałkami ocznymi skutkuje pogorszeniem widzenia i odczuwaniem większego zmęczenia. Codzienna praca przed komputerem, ale również napięcie i stres dnia codziennego, powodują problemy ze wzrokiem.

Kiedy odczuwasz takie nieprzyjemne dolegliwości (a najlepiej regularnie w formie profilaktyki) warto sięgnąć po proste i niezwykle skuteczne ćwiczenia, które pomogą Ci zadbać o wzrok.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk