przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak zachować sprawność po czterdziestce?

Jak zachować sprawność po czterdziestce?

Jak zachować sprawność po czterdziestce?

40. urodziny to ważny moment w życiu, w którym zwykle przychodzi czas na nieco przemyśleń związanych z tym, co jak na razie udało osiągnąć. Mniej więcej w okolicach czterdziestki zmieniają się nieco możliwości fizyczne ciała, przez co warto zastanowić się również nad osiągnięciami związanymi z aktywnością i kondycją. Zmiany nie oznaczają, że wyrobienie formy na nowo nie będzie możliwe – będzie ona jednak wymagać regularnych ćwiczeń i dbania o siebie, zwłaszcza jeśli chce się trenować wymagające dyscypliny.

Jak ciało zmienia się po czterdziestych urodzinach?

Nie można ukrywać, że wraz z wiekiem możliwości organizmu maleją. U osób, które skończyły 40. rok życia, można zaobserwować delikatnie zmniejszoną wydajność pracy serca, zmienioną gospodarkę hormonalną przyczyniającą się między innymi do tendencji przybierania masy ciała, czy nawet nieco inny sposób zużycia tlenu w mięśniach podczas wysiłku. U wielu mężczyzn pojawiają się także kłopoty w sytuacjach intymnych – w takim wypadku czasem pomoże zerwanie z rutyną i dobry sexshop internetowy dla par, a w przypadku poważniejszych zaburzeń warto udać się do specjalisty.

Co oznaczają te wszystkie zmiany? Z jednej strony nieco większe niż dotychczas ryzyko wystąpienia kontuzji przy treningu i ruchu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które w tym wieku dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, prowadzą siedzący tryb życia, albo zmagają się z nadwagą. Ćwiczenia nie powinny być bardzo intensywne, aby nie przeciążać organizmu. Znacznie lepiej sprawdzą się nieco lżejsze, za to regularnie wykonywane, najlepiej codziennie.

Warto wiedzieć, że w pewnym wieku łatwiej stracić kondycję niż będąc młodym. W wieku dwudziestu lat nawet po wielomiesięcznych przerwach od treningu można świetnie radzić sobie po powrocie do aktywności. W wieku lat czterdziestu może być to nieco trudniejsze, dlatego najważniejsza jest regularność.

Dbanie o siebie to pierwszy krok do dobrej kondycji

Zanim przystąpi się do ćwiczeń i treningów, należy przede wszystkim zadbać o własne zdrowie. Bez tego nie sposób cieszyć się dobrą kondycją, samopoczuciem, czy efektami wykonywanych ćwiczeń.

Dbanie o siebie to przede wszystkim odpowiednia ilość i jakość snu, zróżnicowana dieta i właściwe nawodnienie organizmu. Dla efektywności wykonywanych ćwiczeń znaczenie mają wszystkie trzy wymienione czynniki. Bez odpoczynku trudno mówić o dobrej formie, podobnie jak bez właściwego nawodnienia bądź składników odżywczych.

Zmagając się z niedoborami, warto suplementować cenne dla organizmu składniki. Jeśli istnieje taka potrzeba, dla pełnej sprawności zaleca się suplementację witamin i minerałów. Dobre samopoczucie przekłada się na lepszą sprawność fizyczną, co da się zauważyć podczas treningów.

Od skłonów do wspinaczki – aktywność po czterdziestce

Czterdziestolatki mają jeszcze daleką drogę do starości, jednak ich organizm może dawać pierwsze objawy przemijającej młodości. To właśnie w tym wieku tak ważna jest stała aktywność fizyczna dla zachowania formy, a jednocześnie statystyki jasno pokazują, że dokładnie po 40. roku życia Polacy coraz mniej się ruszają. Nawet jeśli brak ruchu wynika z ograniczeń zdrowotnych bądź związanych z niewielką ilością czasu, warto postawić przynajmniej na lekką formę aktywności, która pozwoli zachować sprawność.

Jak zachować sprawność po czterdziestce? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pełne 150 minut aktywności o średniej intensywności w każdym tygodniu. Mogą to być na przykład ćwiczenia powtarzane 5 razy w tygodniu po 30 minut.

Ci, którzy dopiero budują własną kondycję, powinni zaczynać od prostych ćwiczeń jak wykroki, pompki, skłony i rozciąganie całego ciała. Chcąc móc się wspinać, warto z czasem zacząć trenować własną zręczność, a także siłę rąk i nóg. Wówczas dobrze sprawdzą się ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała jak podciąganie na drążku. W formie codziennego treningu dobrze sprawdzi się także naprzemienny trucht i bieg. Dalekie trasy nie są jednak polecane dla osób z nadwagą ze względu na wysokie ryzyko kontuzji przy intensywnym biegu.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk