Praca zespołu medycznego jest obarczona dużym stresem i odpowiedzialnością. Wykonywanie obowiązków często wiąże się z presją czasu, nagromadzeniem zadań czy konfrontacją z cierpieniem swoich pacjentów. To również zmęczenie, a czasami bezsilność. Wszystko to wpływa negatywnie na fizyczną i psychiczną sferę życia. Właśnie dlatego tak istotne jest zapewnienie komfortu personelowi medycznemu podczas wykonywania swoich obowiązków.

Jakie aspekty zwiększają komfort pracy medyków?

Lekarze pełnią niezwykle istotną rolę w naszym społeczeństwie. Dostarczają niezbędnej opieki zdrowotnej i dbają o swoich pacjentów. Zawód ten obarczony jest dużą odpowiedzialnością oraz stresem, ponieważ czasami wymaga podejmowania trudnych decyzji, ponadto wymaga zaangażowania na wielu płaszczyznach. Praca lekarza jest pełna wyzwań. To przede wszystkim długie godziny pracy, często wielogodzinna pozycja siedząca, presja czasu, odpowiedzialność czy ciągła konfrontacja z bólem, cierpieniem oraz śmiercią. Właśnie dlatego każdy lekarz musi dbać o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Praca w zakładach opieki zdrowotnej zależy od wielu czynników i zazwyczaj wygląda bardzo różnie. Warto zatem zadbać o właściwą organizację. Dobra kondycja lekarza to odpoczynek, regeneracja, regularne nawodnienie oraz zdrowe i zbilansowane posiłki. Należy również mieć przy sobie zdrowe przekąski. Na komfort pracy wpływa również wygodna odzież i obuwie. Tutaj kluczowe są oddychające tkaniny, które nie gniotą się podczas odpoczynku. Warto też w miarę możliwości zaplanować przebieg dyżuru i priorytetyzować swoje obowiązki.

Niezwykle istotne będą również regularne przerwy. W zgodzie z przepisami dotyczącymi wymiaru czasu pracy pracowników opieki zdrowotnej, każda osoba ma prawo do nieprzerwanego wypoczynku w poniższym wymiarze:

  • w ramach standardowych godzin pracy, pracownikowi przysługuje 11 godzin nieprzerwanego wypoczynku w każdej dobie;
  • w przypadku 24-godzinnego dyżuru, pracownikowi należy się 24 godzin nieprzerwanego wypoczynku.

Ważne są również przerwy podczas wykonywania obowiązków służbowych. Warto mieć na uwadze, że każdemu pracownikowi opieki zdrowotnej przysługuje przerwa w trakcie pełnionego dyżuru. Zgodnie z Kodeksem Pracy, w sytuacji, kiedy dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej sześć godzin, wówczas przysługuje mu 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy.

Jak odpowiednio przygotować gabinet lekarski lub zabiegowy, by był komfortowy dla medyka?

Praca lekarzy wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym. Często zdarza się, że medycy spędzają wiele godzin w jednej pozycji, co znacząco obciąża całe ciało. Właśnie dlatego na zachowanie komfortu pracy wpływa przede wszystkim odpowiednie wyposażenie gabinetów.

Obowiązkowe jest biurko, które musi być w pełni dostosowane do potrzeb medyków. To przede wszystkim szeroki blat oraz praktyczne szuflady. Kolejnym ważnym elementem jest krzesło lub fotel lekarski. Ich budowa oraz zakres regulacji ograniczają uciążliwości związane z wielogodzinną pozycją siedzącą. Fotel powinien posiadać możliwość dowolnego ustawienia tak, aby każdy lekarz mógł dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb. Biurko oraz krzesło/fotel powinny być możliwie ergonomiczne i gwarantować lekarzowi zachowanie prawidłowej postawy ciała w trakcie wykonywania obowiązków.

W gabinetach nie może zabraknąć również szafy, szafek w tym także mobilnych, które służą do przechowywania dokumentacji, narzędzi czy niezbędnych akcesoriów. Nieodzownym elementem każdego pomieszczenia medycznego jest również kozetka, na której lekarz przeprowadza badania czy drobne zabiegi. Umożliwia ona przyjęcie wygodnej i optymalnej pozycji przez pacjenta. Z kolei parawany gwarantują zachowanie prywatności podczas wykonywania procedury medycznej. Ważnym elementem jest również wieszak na kroplówki.

Praktycznym i funkcjonalnym wyposażeniem jest również stolik na narzędzia, który umożliwia przechowywanie niezbędnych akcesoriów oraz przyborów w zasięgu ręki. To niezwykle przydatne w trakcie wykonywania badań lub zabiegów. Lekarz ma swobodny dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi. Niezwykle ważnym wyposażeniem jest również taboret medyczny z oparciem lub bez. To właśnie on odpowiada za prawidłowe ustawienie ciała w trakcie diagnostyki czy zabiegów, a także znacząco podnosi komfort i ergonomię pracy. W gabinetach lekarskich nie może zabraknąć również stolików medycznych, które umożliwiają przeprowadzenie procedury medycznej w higienicznych i sterylnych warunkach. Pomieszczenie musi być również wyposażone w odpowiedni sprzęt, narzędzia oraz akcesoria, które znacząco ułatwiają wykonywanie obowiązków. Ważna jest także sama organizacja miejsca odpoczynku dla lekarzy.

Jak zadbać o komfort pracy medyków?

W przypadku gabinetów specjalistycznych równie ważne jest wyposażenie oraz zaawansowany sprzęt medyczny. Jednym z takich przykładów jest specjalistyczny fotel zabiegowy, który cechuje się przede wszystkim funkcjonalnością i szeroką możliwością wykorzystania. To właśnie na nim pacjenci czują się w pełni bezpiecznie i komfortowo, natomiast lekarze mogą sprawnie wykonywać swoje obowiązki.

Wygoda czy bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków służbowych jest niezwykle istotne. Ważne jest zatem zarówno odpowiednie przygotowanie do pracy, jak i wyposażenie placówek medycznych. Połączenie tych dwóch aspektów pozytywnie wpłynie na komfort pełnionego dyżuru.

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk