przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak zadbać o stopy?

Jak zadbać o stopy?

Proste i zdrowe stopy są bardzo ważnym elementem stanowiącym o postawie człowieka. Kiedy nogi stają się koślawe, wykrzywiają się pięty i stopy. Fizjologiczna postawa zmienia się, a chód staje nieprawidłowy.

Wielu niefizjologicznym zmianom można łatwo zapobiec, jeżeli zawczasu zwrócimy uwagę na nieprawidłowości i poprawimy je. Im wcześniej tym lepiej, szczególnie, że większość przypadków wad stóp można zaobserwować już u dzieci. Mają one skłonności do „klapiacego chodu”, który z czasem zmienia się w „człapanie’. Nieprawidłowy sposób chodzenia u dzieci prowadzi do zaniku ważnych mięśni podporowych stopy i podudzia.

W przypadku płaskostopia łuk podłużny stopy, jest spłaszczony a stopa przyciśnięta do podłoża. Dodatkowo zazwyczaj wiąże się to z koślawością stawu skokowego, tyłostopie jest zepchnięte do środka, towarzyszy mu wykręcenie stopy na zewnątrz. Gdy łuk podłużny stopy jest nieprawidłowy i stopa się zapada z pomocą przychodzą wkładki ortopedyczne aby go podeprzeć.

Wkładki mogą być korekcyjne, lecznicze, robione na zamówienie, termogeniczne. Pomagają ustabilizować stopę w bucie i stymulować poprawnie jego wyściółkę. Zbyt ciasne i niedopasowane buty wpływają na jeszcze większe osłabienie mięśni stopy.

Jeśli zaobserwujemy u naszego dziecka nieprawidłowości zakłócające statykę, w pierwszej kolejności skierujmy uwagę na sposób chodzenia. Może to być wykręcanie stopy na zewnątrz, dolegliwości kolan, bioder czy kręgosłupa. Być może obejrzeć i zbadać stopy będzie musiał specjalista. Podolog najpierw przeprowadzić z pacjentem wywiad, wykona skan stopy, obejrzy je od dołu z boku i z tyłu. A następnie, jeżeli będzie trzeba dobierze najodpowiedniejszą wkładkę, dopasowaną do stopy. Warto skorzystać z porady specjalistów Ortosova aby wybrać odpowiednią wkładkę.
Wkładki w połączeniu z gimnastyką stopy, są najczęściej stosowane w leczeniu płaskostopia

Przyczyny powstawania płaskostopia:
– słabe mięśnie stopy i podudzia,
– osłabione i rozciągnięte więzadła stopy,
– nieodpowiedni rozwój szkieletowy,

Okazuje się, że osoby, które rzadziej noszą butach, rzadziej maja płaskostopie. Skoro buty szkodzą, a w żadnym obuwiu stopa nie pracuje naturalnie, powinniśmy jak najczęściej chodzić boso. Najzdrowsze dla naszych stóp jest bieganie boso po piachu i trawie. Jednak w naszych warunkach cywilizacyjnych nie jest to całkowicie zdrowe. Chodzenie boso po betonie, twardych i równych podłogach nie ma nic wspólnego z naturalną nawierzchnią. Najoptymalniej jest zatem jak najczęściej biegać boso po nierównej miękkiej nawierzchni, na co dzień chodzić w płaskich wygodnych i dopasowanych butach, a w przypadku konieczności korzystać z wkładek ortopedycznych.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk