przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jak zmotywować alkoholika do leczenia?

Jak zmotywować alkoholika do leczenia?

Przekonanie alkoholika do wizyty w ośrodku leczenia uzależnień to bardzo trudne wyzwanie. W walce o zdrowie najbliższych warto jednak być konsekwentnym i jasno określać swoje warunki.

Czy alkoholizm jest chorobą?

Spożywanie alkoholu nie jest wyłącznym wyborem osoby uzależnionej. Substancja ta niszczy chemiczny balans ludzkiego organizmu i wprowadza niekiedy nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym. Alkoholizm objawia się występowaniem silnego głodu nałogowego, którego przykre objawy psychiczne i fizyczne nie ustępują, dopóki osoba się nie napije. Z tych powodów alkoholizm klasyfikowany jest przez Światową Organizację Zdrowia jako przewlekła i śmiertelna choroba wymagająca interwencji terapeutów. 

Dlaczego alkoholicy unikają leczenia?

Eksperci specjalizujący się w terapii uzależnień podkreślają, że leczenie alkoholizmu musi zacząć się od samoświadomości. Alkoholik powinien zauważyć swój problem i przyznać sam przed sobą, że utracił kontrolę nad piciem. Niestety, ten pierwszy krok na drodze do zdrowia jest jednocześnie krokiem najtrudniejszym. Osoby uzależnione często wolą pozostawanie w iluzji normalności niż stanięcie przed gorzką prawdą. Rzeczywistość własnej słabości napełnia ich przerażeniem.

Tego rodzaju myślenie jest charakterystyczne przede wszystkim dla tak zwanych alkoholików wysokofunkcjonujących. Należą do nich osoby wykonujące prestiżowe zawody i postawione na wysokich stanowiskach. Stres związany z pracą próbują zagłuszyć alkoholem, jednocześnie doskonale ukrywając swój nałóg przed rodziną i przyjaciółmi. Zapach alkoholu maskują drogimi perfumami i pilnują, by nikt nie zobaczył ich spożywających samotnie nadmierne ilości trunków.

Może zdarzyć się również, że alkoholik ma już za sobą moment przebudzenia i pierwszą próbę abstynencji. Niestety taka osoba nie ma zazwyczaj świadomości, że sama silna wola i twarde postanowienie nie wystarczą w walce z nałogiem. Wstyd zmusza ją do ukrywania swojego uzależnienia, przez co nie trafia na terapię, która pomogłaby jej zrozumieć powody swojego picia. Bez właściwych narzędzi psychologicznych odnosi porażkę a opór przed kolejną próbą wyjścia z impasu staje się jeszcze większy. 

Jak leczy się alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu musi prowadzić do całkowitej abstynencji, ponieważ skłonność do powtórnego wpadnięcia w nałóg będzie towarzyszyć alkoholikowi do końca życia. Niekiedy musi zostać poprzedzone detoksem, czyli usunięciem toksyny z organizmu pod czujnym okiem lekarzy. Oczyszczanie organizmu z alkoholu wiążę się z dużym ryzykiem odwodnienia i pojawienia się silnych objawów głodu nałogowego, dlatego nie należy realizować go na własną rękę. Najlepiej aby proces ten został przeprowadzony pod okiem fachowców w ośrodku leczenia uzależnień

Dalsze leczenie alkoholizmu opiera się na terapii i psychoedukacji. Podczas terapii indywidualnej lub grupowej alkoholik odpowiada sobie na pytania, dlaczego pije, przed jakimi emocjami próbuje wtedy uciec i czy alkohol kiedykolwiek okazał się być skutecznym sposobem na troski. W ramach psychoedukacji pacjent uczy się skutecznych sposobów rozpoznawania głodu nałogowego, radzenia sobie z emocjami i rozwiązywania konfliktów, by nie musieć później „opijać” swoich zmartwień.

Leczenie alkoholizmu – jak zadbać o motywację pacjenta?

Najlepszy czas na przeprowadzenie rozmowy z bliską osobą o terapii uzależnień jest wtedy, gdy pozostaje ona trzeźwa i spokojna. Momenty kaca, smutku czy kryzysu w pracy to chwile, które ułatwią nam przekonanie alkoholika o konieczności leczenia. W rozmowie nie może być miejsca na oskarżanie i ocenianie, ponieważ takie przekazy burzą zaufanie.

Jakie informacje zatem zawrzeć w próbie dotarcia do osoby uzależnionej? Na pewno warto podkreślić to, że nam na niej zależy. Że może zawsze liczyć na nasze wsparcie i że zrobimy, co w naszej mocy, by wspomóc ją w walce z nałogiem. Jedną z najsilniejszych motywacji jest bowiem świadomość bycia kochanym i tego, że ma się do czego wracać. Jeżeli w życiu alkoholika wciąż są osoby, które za nim tęsknią i chcą dzielić z nim codzienne wartości, wychodzenie z uzależnienia jest warte wszystkich poświęceń.

Specyficznym rozwiązaniem problemu może okazać się interwencja. Jest to zaplanowana wizyta u terapeuty, o której nie informujemy alkoholika, dopóki nie znajdzie się w jego gabinecie. Niektóre osoby nie potrafią usłyszeć racjonalnych argumentów przeciwko piciu z ust swoich bliskich, ale specjalista jest w stanie do nich dotrzeć.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk