przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jaki kolagen jest najlepiej przyswajalny?

Jaki kolagen jest najlepiej przyswajalny?

Jaki kolagen jest najlepiej przyswajalny?

Kolagen to popularny składnik suplementów diety. Nic dziwnego, ponieważ jest to białko, które odgrywa kluczową rolę w zdrowiu skóry, włosów, paznokci i stawów. Nie wszystkie produkty z kolagenem są jednak tak samo skuteczne. Najlepiej przyswajalny kolagen to ten pozyskiwany metodą hydrolizacji, z czego wynika jest wysoka biodostępność?

Sekrety efektywnego wchłaniania kolagenu

Kolagen jest białkiem zbudowanym z aminokwasów, które stanowi główny składnik tkanki łącznej w organizmie ludzkim. Tradycyjnie kolagen pozyskiwany jest z różnych źródeł zwierzęcych (wieprzowe, wołowe, drobiowe, rybie). Wielu badaczy podejmując tematykę tego, czy kolagen się wchłania doszło do wniosku, że najlepiej przyswajalny kolagen to ten w formie hydrolizatu1. Aby zrozumieć dlaczego właśnie ta metoda pozyskiwania kolagenu cechuje się najwyższą biodostępnością, trzeba znaleźć pewien punkt odniesienia.

Najlepiej w tej sytuacji porównać masy cząsteczkowe kolagenu dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem. Dieta bogata w produkty odzwierzęce takie jak: wywar z kurzych nóżek, ryby, pasztety, podroby, owoce morza bezspornie dostarcza naszemu organizmowi pożądane białko młodości. Kolagen z pożywienia przyswajalny jest jednak na poziomie 8-10%, co jest uwarunkowane dużą masą cząsteczkową białka przyjmowanego w takiej formie. W tym miejscu warto zestawić masę cząsteczkową kolagenu przyjmowanego z pożywieniem, która mieści się w przedziale 100- 300 kDa (kilodaltonów) oraz gotowych peptydów kolagenowych zawartych w hydrolizacie kolagenu, który jest najczęściej wykorzystywany w popularnych suplementach diety – od 1 do 10 kDa.

To trudne podłoże z dużą ilością liczb oraz niezbyt klarownych jednostek masy było potrzebne, aby zobrazować różnice pomiędzy wchłanianiem hydrolizatu kolagenu w porównaniu do białka dostarczanego w pożywieniu. Znacznie więcej czasu zajmie więc proces trawienia kolagenu przyjmowanego w formie pożywienia, niż dostarczenie gotowej mieszanki aminokwasów w formie suplementu z kolagenem hydrolizowanym.

Jeśli dotychczas zastanawiałeś się, czy kolagen się wchłania – zdecydowanie tak. Jednak czy każda forma kolagenu jest tak samo przyswajalna? Równie zdecydowanym głosem należy zaprzeczyć.

Hydrolizat kolagenu – dlaczego jest najlepiej przyswajalny?

Przyjrzyjmy się teraz jak powstaje hydrolizat kolagenu i jak wybrać najlepiej przyswajalny kolagen, jeśli już bierzemy pod uwagę jego suplementację. Hydroliza w dużym uproszczeniu polega na rozłożeniu bardzo długich łańcuchów kolagenowych na krótsze elementy, które są zdecydowanie łatwiej przyswajalne przez organizm. Hydrolizowany kolagen, dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej, jest łatwiej przyswajalny i szybko wchłaniany do krwiobiegu, co przekłada się na lepszą zdolność do regeneracji tkanki kolagenowej w skórze i innych tkanek łącznych​​. Nie każdy hydrolizat ma jednakową masę cząsteczkową, a co więcej nie każdy suplement z kolagenem hydrolizowanym zawiera taką informację.

Gwarancją dobrej przyswajalności są wysokiej jakości markowe surowce, których skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. Nie chcąc głowić się nad tym, czy i jak szybko dany kolagen się wchłania warto sięgać po suplementy, których surowce mają dokładnie określoną masę cząsteczkową, są to m.in. NatiCol®, Peptan®, czy Verisol®. Co istotne, każdy z wymienionych surowców wyróżnia się niską masą cząsteczkową, nie większą niż 5000 Da, peptydy Verisol nie przekraczają natomiast 3500 Da.

Verisol – dobrze przyswajalny kolagen wspierający urodę

Peptydy kolagenu Verisol wyróżnia ich bioaktywność oraz udowodnione efekty suplementacji. Badania wskazują na korzystny wpływ regularnego przyjmowania hydrolizowanego kolagenu Verisol na ogólną poprawę wyglądu skóry. W badaniu przeprowadzonym w 2014 roku2, w którym uczestniczyło 69 kobiet w wieku od 35 do 55 lat potwierdzono wpływ suplementacji na znaczącą poprawę w elastyczności skóry oraz redukcję głębokości zmarszczek. Badanie trwało 8 tygodni, podczas których uczestniczki przyjmowały 2,5 g Verisol dziennie. Udowodniono także, że suplementacja kolagenem Verisol może przyczyniać się do zwiększenia syntezowania kolagenu przez skórę oraz do jej ogólnej poprawy.

Peptydy kolagenu Verisol® pozyskiwane metodą hydrolizy enzymatycznej, czyli takiej, która jest najbardziej docenianą formą ze względu na łagodność i bezpieczeństwo procesu, a zarazem skuteczność otrzymanego surowca. Peptydy kolagenowe opracowane przez niemiecki koncern farmaceutyczny Gelita mogą mieć różne źródła – Verisol B oznacza pochodzenie wołowe, Verisol P to kolagen wieprzowy, natomiast kolagen pozyskiwany z ryb oznaczany jest jako Verisol F. To właśnie ten ostatni rodzaj kolagenu cechuje się najniższą masą cząsteczkową – zawiera co najmniej 45% peptydów o masie cząsteczkowej od 600 do 1200 Da.

Spośród wielu suplementów bazujących na tym surowcu, szczególną uwagę przykuwa w ostatnim czasie zestaw dwóch produktów Body ReBeauty Booster kolagen, zawierający niskocząsteczkowy (2000 Da) kolagen w proszku Verisol F. Dzienna porcja kolagenu to Verisol w tym zestawie to 4 g, a jedno opakowanie wystarcza aż na 60 dni suplementacji. Produkt wyróżnia się swoją konkurencyjną ceną, a także tym, że jest bezsmakowy i oprócz kolagenu zawiera tylko dodatek witaminy C. W połączeniu z witaminami w kapsułkach stanowi świetne wsparcie dla kondycji włosów, skóry i paznokci.

Marka surowca oraz jego średnia masa cząsteczkowa są kluczowymi czynnikami wpływającymi na przyswajalność kolagenu. Istnieje wiele hydrolizatów o nieznanym pochodzeniu, dlatego warto zwrócić uwagę na te, które są poparte badaniami naukowymi potwierdzającymi ich skuteczność i czystość. Dzięki temu możemy mieć większą pewność co do jakości produktu i jego pozytywnego wpływu na nasze zdrowie.

1 SIBILLA, Sara, et al. An overview of the beneficial effects of hydrolysed collagen as a nutraceutical on skin properties: Scientific background and clinical studies. The Open Nutraceuticals Journal, 2015.

2 Schunck M., Zague V., Oesser S., Proksch E. „Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology.” Journal of Medicinal Food, vol. 18, no. 12, 2015, pp. 1340-1348. DOI: 10.1089/jmf.2015.0022

Artykuł sposnorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk