Rowery stacjonarne są bardzo często wykorzystywane w rehabilitacji. Jednak jak dokonać właściwego wyboru, gdy rynek oferuje tyle możliwości? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie rowerka rehabilitacyjnego?

Nowoczesna rehabilitacja

Rehabilitacja to długotrwały proces powrotu do sprawności ruchowej po przebytych kontuzjach, wypadkach czy operacjach. Ponadto, rehabilitację stosuje się także wśród osób starszych, aby jak najdłużej mogły cieszyć się zdrowiem.

Rehabilitacja może trwać od kilku tygodni aż do kilku lat w zależności od pacjenta, zaawansowania jego urazu oraz etapu terapii. Praca ze sprzętem rehabilitacyjnym powinna być regularna, dzięki czemu efekty pracy mogą zostać zachowane na dłużej. Często kilka tygodni przerwy może doprowadzić do cofnięcia się wypracowanych efektów o kilka miesięcy.

W nowoczesnej rehabilitacji stosuje się wiele metod i sposobów pracy z pacjentami. Sposobów na rehabilitację jest wiele, a wśród nich znajdują się m.in:

  • sprzęt fitness
  • masaże
  • zabiegi lecznicze
  • zajęcia na basenie

Sprzęt rehabilitacyjny fitness

Ze sprzętu fitness korzystają nie tylko osoby, które chcą zbudować formę na siłowni. Urządzenia fitness mają bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Maszyny fitness używane w centrach rehabilitacyjnych czy szpitalach różnią się od tych spotykanych na siłowni. Zazwyczaj sprzęt rehabilitacyjny jest lepiej dopasowany do potrzeb użytkownika – ma większy zakres regulacji i pomiaru funkcji. Jednak wiodącą różnicą jest to, że posiadają o wiele więcej elementów zabezpieczających pacjenta czy posiadają specjalne udogodnienia.

Jaki wybrać rower stacjonarny do rehabilitacji?

rower do rehabilitacji

Rower rehabilitacyjny

Rower do rehabilitacji to jeden z najpopularniejszych urządzeń fitness. Rower stacjonarny doskonale wzmacnia mięśnie nóg, pośladków i brzucha. Poza tym nie nadwyręża więzadeł ani stawów podczas treningu. Rowery rehabilitacyjne są najczęściej półleżące, co odnosi się do pozycji, jaką przyjmuje pacjent.  Pozycja półleżąca jest o wiele bezpieczniejsza dla kręgosłupa pacjenta niż tradycyjna postawa, jaką przyjmuje się na rowerze. Pozycja półleżąca umożliwia także łatwiejsze wsiadanie i zsiadanie z roweru, co jest ogromnym ułatwieniem dla osób z ograniczoną mobilnością.

Czym się kierować wybierając rower do rehabilitacji?

Na rynku istnieje bardzo wiele rozwiązań rehabilitacyjnych i sprzęt do rehabilitacji, a w szczególności rowery stacjonarne mogą wydawać się bardzo podobne do siebie. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą wybrać najlepszy możliwy rower do rehabilitacji.

Trzeba przede wszystkim sprawdzić specyfikację roweru, czyli:

  • rzeczywisty poziom obciążenia oraz jego stopniowanie
  • maksymalną wagę użytkownika
  • liczbę dostępnych programów
  • możliwość zapisania danych użytkowników
  • odczyt kluczowych parametrów np. liczbę spalonych kalorii, przebyty dystans, tętno czy prędkość

Różnice w specyfikacji bardzo dokładnie pokazują różnicę w jakości produktu. Poza specyfikacją należy także zwrócić uwagę na materiały, jakie zostały wykorzystane przy produkcji. Rower do rehabilitacji będzie służyć wielu osobom przez wiele lat, dlatego jakość materiałów nie jest czymś, na czym warto oszczędzać.

Kolejnym ważnym elementem są warunki gwarancyjne, jakie oferuje producent, zasady naprawy sprzętu oraz wymiany elementów na nowe. Warto również sprawdzić, czy producent oferuje szkolenia dla pracowników z obsługi sprzętu, dzięki temu można mieć pewność, że konfiguracja urządzenia, a także jego wykorzystanie będzie optymalne i zgodne z przeznaczeniem.

Zakup roweru stacjonarnego do rehabilitacji to dość trudny wybór. Właśnie dlatego należy poświęcić czas na solidny research tak, aby wybrać najlepszy możliwy sprzęt i najlepszy możliwy serwis.

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk