Płynny przepływ krwi jest jednym z najważniejszych elementów w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, a precyzując układu sercowo- naczyniowego. W przypadku różnej maści utrudnień w przepływie krwi przez np. zakrzepy może dojść do poważnych komplikacji zdrowotnych, które mogą spowodować nawet zgon. Osoby, u których występuje prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów powinny brać leki przeciwzakrzepowe, które rozrzedzają krew. Dzięki temu proces powstawania zakrzepów jest znacznie zahamowany, co zmniejsza drastycznie prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu.
Zakrzepica – objawy
Zakrzepica jest przypadłością, z którą borykają się zazwyczaj osoby po 40. roku życia, nie uprawiające przy tym aktywności fizycznej, mające siedzący tryb życia. U takiej osoby ścianki żył stają się znacznie mniej elastyczne, co ma konsekwencje w postaci uszkodzenia zastawek. To z kolei prowadzi bezpośrednio na krzepnięcia krwi. To schorzenie występuje również u ludzi, którzy przeżyli zawał czy też udar. Problemy te są także znacznie częstsze u osób z nadwagą i otyłością. Zazwyczaj wiąże się to z nieodpowiednią dietą i brakiem ruchu.
Najczęstszymi objawami zakrzepicy są:
- nagły ból w łydkach,
- obrzęk w okolicy kostek lub ud,
- skurcze mięśni,
- zaczerwienienie skóry.
Heparyna- główny składnik leków przeciwzakrzepowych
Leki przeciwzakrzepowe w swoim składzie posiadają heparynę, która jest głównym składnikiem tego rodzaju leków. Jest ona sukcesywnie wykorzystywana w medycynie od około końca lat 30 XX wieku, głównie za sprawą swoich właściwości hamujących krzepnięcie krwi. Podawana jest w wielu najróżniejszych formach. Można zastosować ją dożylnie, podskórnie, a nawet możemy spotkać ją w postaci aerozoli czy też żeli. Nie jest jedynie podawana doustnie ponieważ nie jest wchłaniana z poziomu przewodu pokarmowego. Zaletami heparyny nie są jedynie jej właściwości hamujące krzepnięcie krwi. Działa również przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Jest także w stanie obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Podobnie jak każdy inny lek, może powodować wystąpienie skutków ubocznych, do których możemy zaliczyć krwawienie, martwicę skóry czy osteoporozę. Leki przeciwzakrzepowe https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-krazenia/leki-przeciwzakrzepowe na bazie heparyny nie powinny być podawane osobom chorującym na skazę krwotoczną oraz inne występujące problemy z układem pokarmowym. Inne przeciwskazania do podobania tego typu środków farmakologicznych to:
- nowotwór przewodu pokarmowego,
- udar krwotoczny,
- uraz głowy,
- choroba wrzodowa żołądka,
- niewydolność wątroby lub nerek.
Leki przeciwzakrzepowe można również podawać w formie doustnej. Najpopularniejszymi substancjami aktywnymi w Polsce są:
- acenokumarol oraz wafraryna,
- klopidogrel i tiklopidyna,
- rywaroksaban, apiksaban oraz edoksaban.
Podsumowanie
Reasumując, leki przeciwzakrzepowe są konieczności w przypadku osób, u których zdiagnozowano zakrzepicę. Nie stosowanie właściwych leków oraz brak zmiany w nawykach może mieć opłakane skutki. Pamiętajmy, że choroby serca oraz układu krwionośnego są jednym z najczęstszych powodów przedwczesnych zgonów. Zastosowanie leków nie wyklucza, ale znacznie zmniejsza ryzyko śmierci. Szeroki wybór leków pozwala odpowiednio dobrać preparat do pacjenta, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu wszystkiego z lekarzem.