przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jakie leki przeciwzakrzepowe stosuje się najczęściej?

Jakie leki przeciwzakrzepowe stosuje się najczęściej?

Płynny przepływ krwi jest jednym z najważniejszych elementów w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, a precyzując układu sercowo- naczyniowego. W przypadku różnej maści utrudnień w przepływie krwi przez np. zakrzepy może dojść do poważnych komplikacji zdrowotnych, które mogą spowodować nawet zgon. Osoby, u których występuje prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów powinny brać leki przeciwzakrzepowe, które rozrzedzają krew. Dzięki temu proces powstawania zakrzepów jest znacznie zahamowany, co zmniejsza drastycznie prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu.

https://pramed.pl/aktualnosci/jaki-dobry-gabinet-dietetyczny-wybrac-w-poznaniu/

Zakrzepica – objawy

Zakrzepica jest przypadłością, z którą borykają się zazwyczaj osoby po 40. roku życia, nie uprawiające przy tym aktywności fizycznej, mające siedzący tryb życia. U takiej osoby ścianki żył stają się znacznie mniej elastyczne, co ma konsekwencje w postaci uszkodzenia zastawek. To z kolei prowadzi bezpośrednio na krzepnięcia krwi. To schorzenie występuje również u ludzi, którzy przeżyli zawał czy też udar. Problemy te są także znacznie częstsze u osób z nadwagą i otyłością. Zazwyczaj wiąże się to z nieodpowiednią dietą i brakiem ruchu. 

Najczęstszymi objawami zakrzepicy są:

 • nagły ból w łydkach,
 • obrzęk w okolicy kostek lub ud,
 • skurcze mięśni,
 • zaczerwienienie skóry.

Heparyna- główny składnik leków przeciwzakrzepowych

Leki przeciwzakrzepowe w swoim składzie posiadają heparynę, która jest głównym składnikiem tego rodzaju leków. Jest ona sukcesywnie wykorzystywana w medycynie od około końca lat 30 XX wieku, głównie za sprawą swoich właściwości hamujących krzepnięcie krwi. Podawana jest w wielu najróżniejszych formach. Można zastosować ją dożylnie, podskórnie, a nawet możemy spotkać ją w postaci aerozoli czy też żeli. Nie jest jedynie podawana doustnie ponieważ nie jest wchłaniana z poziomu przewodu pokarmowego. Zaletami heparyny nie są jedynie jej właściwości hamujące krzepnięcie krwi. Działa również przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Jest także w stanie obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Podobnie jak każdy inny lek, może powodować wystąpienie skutków ubocznych, do których możemy zaliczyć krwawienie, martwicę skóry czy osteoporozę. Leki przeciwzakrzepowe https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-krazenia/leki-przeciwzakrzepowe na bazie heparyny nie powinny być podawane osobom chorującym na skazę krwotoczną oraz inne występujące problemy z układem pokarmowym. Inne przeciwskazania do podobania tego typu środków farmakologicznych to:

 • nowotwór przewodu pokarmowego,
 • udar krwotoczny,
 • uraz głowy,
 • choroba wrzodowa żołądka,
 • niewydolność wątroby lub nerek.

Leki przeciwzakrzepowe można również podawać w formie doustnej. Najpopularniejszymi substancjami aktywnymi w Polsce są:

 • acenokumarol oraz wafraryna,
 • klopidogrel i tiklopidyna,
 • rywaroksaban, apiksaban oraz edoksaban.

Podsumowanie

Reasumując, leki przeciwzakrzepowe są konieczności w przypadku osób, u których zdiagnozowano zakrzepicę. Nie stosowanie właściwych leków oraz brak zmiany w nawykach może mieć opłakane skutki. Pamiętajmy, że choroby serca oraz układu krwionośnego są jednym z najczęstszych powodów przedwczesnych zgonów. Zastosowanie leków nie wyklucza, ale znacznie zmniejsza ryzyko śmierci. Szeroki wybór leków pozwala odpowiednio dobrać preparat do pacjenta, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu wszystkiego z lekarzem.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk