przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jakie leki stosować na ból kręgosłupa i pleców?

Jakie leki stosować na ból kręgosłupa i pleców?

Bóle kręgosłupa oraz pleców mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Leki na ból pleców to jeden ze sposobów na to, aby poradzić sobie z takimi dolegliwościami, przy czym kluczowe znaczenie ma nie tylko dobranie odpowiednich preparatów, ale także ich bezpieczne stosowanie. O czym w tej sytuacji koniecznie trzeba pamiętać?

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców?

Powodów występowania tego typu dolegliwości jest w praktyce wiele. Obecnie przyczynia się do tego m.in. zbyt długi czas spędzany w pozycji siedzącej, zwłaszcza przed komputerem, a także mała ilość aktywności fizycznej. Do dolegliwości doprowadzają również stany chorobowe takie jak zmiany zwyrodnieniowe wynikające ze starzenia się organizmu, choroby reumatoidalne oraz różnego rodzaju urazy.

Okazuje się, że czynnikiem ryzyka sprzyjającym bólom pleców i kręgosłupa jest także nadwaga, która w naszym kraju dotyka około 44 proc. mężczyzn oraz 30 proc. kobiet. Wynika to z faktu, że każdy nadmiarowy kilogram to obciążenie dla układu kostnego oraz mięśniowego i tym samym możliwe dolegliwości pleców.

Najlepsze leki na ból pleców

Przejściowo w radzeniu sobie z tym problemem pomagają leki na ból pleców dostępne w aptekach. Są to preparaty o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, które należy przyjmować krótkoterminowo oraz zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Co istotne, leki na ból pleców mogą mieć także postać maści oraz żelów, nakładanych bezpośrednio na skórę. Zazwyczaj mają one działanie rozgrzewające, przede wszystkim dzięki zawartym w nich olejkom eterycznym. Inne substancje zawarte w takich preparatach to m.in. kamfora, mentol oraz ekstrakty ziołowe.

Sposobem dla niektórych osób mogą być także zastrzyki przeciwbólowe. Sprawdzają się one jednak przede wszystkim w przypadku ostrego bólu lub gdy chory z różnych przyczyn nie może przyjmować preparatów doustnych. Dawkę takiego preparatu zawsze ustala lekarz i co warto zaznaczyć, jest on dostępny tylko na receptę.

Jak stosować leki na ból pleców?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, takie preparaty należy stosować krótkoterminowo oraz zgodnie z zaleceniami, nie są one bowiem rozwiązaniem, jeśli dolegliwości się nasilają lub nieznana jest ich przyczyna. Dlatego też tak istotne znaczenie ma pogłębiona diagnostyka lekarska, dzięki której można dowiedzieć się, z czego wynika ból pleców oraz w jaki sposób sobie z nim radzić.

Jakie są inne sposoby na bóle kręgosłupa i pleców?

Poza lekami na ból pleców pomocne może być także wdrożenie innych sposobów łagodzenia problemu, choć oczywiście wszystko zależy od jego źródła. Jeśli więc przyczyną jest brak aktywności fizycznej oraz praca siedząca, najlepiej będzie dostosowanie swojego stanowiska pracy (fotela oraz wysokości biurka), a także przynajmniej niewielka dawka ćwiczeń, optymalnie każdego dnia.

Jeśli natomiast ból pojawia się po wzmożonym wysiłku fizycznym, pomocna może być relaksująca kąpiel oraz ciepłe okłady. Można stosować je razem z maściami dostępnymi w aptekach, które w większości przypadków należy nakładać kilka razy na dobę, wcierając w bolące miejsce.

Warto dodatkowo pamiętać, że w przypadku ostrych urazów, lepiej sprawdzą się zimne okłady. Wynika to z faktu, że lód doprowadza do obkurczania naczyń krwionośnych, co skutkuje zmniejszeniem się obrzęku oraz bólu.

Jak widać leki na ból pleców to główne wsparcie w przypadku dolegliwości pojawiających się w obrębie pleców. Oczywiście jeśli dyskomfort nie mija, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, który znajdzie źródło problemu i wskaże, co dokładnie należy zrobić, aby poradzić sobie z problemem.

Co zastosować na nieświeży oddech? Wybierz tabletki GUM HaliControl!

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk