przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jakie leki stosować na grzybicę paznokci?

Jakie leki stosować na grzybicę paznokci?

Jakie leki stosować na grzybicę paznokci? 

Grzybica paznokcie jest uciążliwą i nieestetyczną przypadłością, na którą może zachorować każdy. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, w jaki sposób najskuteczniej z nią walczyć! 

  1. Jakie są najczęstsze objawy grzybicy?
  2. Które obszary organizmu najczęściej atakuje grzybica?
  3. Jakiego typu leki są najczęściej podawane w leczeniu grzybicy?
  4. Jak rozpoznać grzybicę paznokci?
  5. Zasady leczenia oraz pielęgnacji paznokci z oznakami grzybicy 
  6. Kiedy warto udać się do lekarza, mając objawy grzybicy? 

 Na pojawienie się grzybicy paznokci, nazywanej również onychomikozą wpływ może mieć zarówno tryb życia, odporność, jak i szereg predyspozycji. Czasem pojawia się również w wyniku uszkodzenia mechanicznego płytki paznokcia. W jaki sposób można rozpoznać, że organizm zmaga się z grzybicą? 

Jakie są najczęstsze objawy grzybicy?

 W przypadku grzybicy paznokcia objawy pojawiają się dość powoli. Wynika z tego, że w chwili, gdy staną się one widoczne, konieczne jest natychmiastowe wdrożenie leczenia. 

Jednymi z początkowych objawów, które można łatwo przeoczyć, są zmiany faktury paznokcia, Delikatne pofałdowania łatwo zignorować, podobnie jak wzmożona kruchość. Gdy jednak dochodzi do całkowitego odklejenia płytki paznokcia od łożyska bądź żółtych lub nawet czarnych przebarwień, niezbędnym krokiem jest konsultacja dermatologiczna, 

Które obszary organizmu najczęściej atakuje grzybica?

 Grzybica jest wysoko zakaźną chorobą, która dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Objawy najczęściej pojawiają się na skórze i paznokciach. Wiele odmian grzybów doskonale rozwija się również w błonach śluzowych. Wiele osób boryka się z grzybicą zlokalizowaną w jami ustnej lub drogach rodnych. 

Z tego względu konieczne jest dobranie leczenia ukierunkowanego na konkretne odmiany i lokalizację grzybów. W wielu przypadkach zalecane są leki miejscowe, np. w formie globulek. 

Jakiego typu leki są najczęściej podawane w leczeniu grzybicy?

Grzybica paznokci lek to przede wszystkim szereg środków aplikowanych zewnętrznie. Na wczesnych etapach zakażenia doskonale sprawdzają się wszelkiego typu maści oraz kremy i żele. Wiele osób korzysta z preparatów dostępnych bez recepty w oczekiwaniu na wizytę u dermatologa. 

Jeśli jednak grzybica paznokci zaczyna się nasilać, objawy nie ustępują lub przechodzą na inne obszary ciała, konieczne jest wdrożenia leczenia farmaceutycznego preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę. 

Najczęściej w takich przypadkach zaleca się kwas borowy, antybiotyki, azole oraz alliloaminy. W zależności od konkretnego szczepu grzyba, który zaatakował organizm, środki są dobierane indywidualnie. 

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

 Grzybica atakująca paznokcie doprowadza do poważnych zmian w ich strukturze. Może obejmować zarówno paznokcie u rąk, jak i u stóp. Oprócz pofałdowania oraz przebarwień w trakcie choroby paznokcie może atakować również onycholiza. 

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia grzybicy paznokci jest przede wszystkim cukrzyca, otyłość, niedokrwistość oraz szereg innych problemów z krążeniem. 

Zasady leczenia oraz pielęgnacji paznokci z oznakami grzybicy 

 Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie badania mykologicznego, którego wynik wskaże konkretny szczep grzyba. Następnie lekarz decyduje o najefektywniejszych preparatach oraz przestrzega przed ryzykiem związanym z zarażeniem innych domowników. Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz wzmożonej higieny. 

Kiedy warto udać się do lekarza, mając objawy grzybicy? 

 W sytuacji, gdy na paznokciach pojawiają się niepokojące zmiany lub przebarwienia. warto skorzystać z pomocy lekarskiej. 

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk