Do niedawna wizyta u psychoterapeuty nie była czymś, co było dobrze odbierane w otoczeniu. Na szczęście w ostatnich latach to się zmienia i dziś psychoterapia i spotkania z psychoterapeutą nie muszą być ukrywane. To już nie jest wstydliwym epizodem, tylko prośbą o pomoc lub próbą dotarcia do własnego „ja”. Sprawienia, że nasze życie stanie się łatwiejsze, lepiej będziemy komunikować się z innymi osobami, lepiej czuć i lepiej rozumieć samego siebie. Na psychoterapię udają się zarówno osoby z problemami takimi jak problemy z alkoholem, narkotykami czy innymi uzależnieniami, osoby z problemami dotyczącymi samooceny czy osoby leczące traumy. Równie chętnie na psychoterapię udają się nastolatkowie. Oni dziś są bardzo narażeni na problemy z psychiką, dlatego warto zastanowić się dlaczego psychoterapia dla nastolatków to dobre rozwiązanie.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- na czym polega psychoterapia dla nastolatków
- jak znaleźć odpowiedni ośrodek psychoterapii
- jakie są cele psychoterapii dla nastolatków
Nastolatkowie i dzieci są dziś szczególnie narażone na problemy z psychiką. Wysokie wymagania rodziców, rówieśników czy nauczycieli mogą negatywnie wpłynąć na samoocenę i samopoczucie dziecka lub nastolatka. Dlatego psychoterapia ucząca odpowiednich umiejętności komunikacyjnych oraz zdobycie wiedzy na temat własnego „ja” ma dziś niebagatelne znaczenie dla właściwego rozwoju i odpowiedniego wejścia w dorosłość dla nastolatków.
Ogólne cele psychoterapii
Cele psychoterapii mogą być różne. Wszystko zależy od tego na jaki rodzaj psychoterapii się decydujemy. Może to być psychoterapia uzależnień, psychoterapia dla nastolatków, psychoterapia dla dzieci alkoholików, psychoterapia dla osób po traumach, psychoterapia grupowa, psychoterapia indywidualna, psychoterapia psychodynamiczna. W zależności od prowadzącego terapię, relacji terapeutycznej odpowiedniej w procesie leczenia i wielu innych czynników, możemy się spotkać z różnym celem psychoterapii.
Problem jaki rozpatrywany jest w trakcie zajęć psychoterapeutycznych zależy od tego z czym przyjdziemy do psychoterapeuty. Możemy zmagać się z długoletnim uzależnieniem od używek, napojów wyskokowych czy hazardu. Wtedy udajemy się na psychoterapię uzależnień. Jeśli zmagamy się z problemami z obniżeniem nastroju i często pracujemy indywidualnie z psychoterapeutą możemy w trakcie psychoterapii pracować nad naszą samooceną i wejść w głąb siebie, by dowiedzieć się więcej czegoś o samym sobie. Z kolei nastolatkowie mają nieco inne cele psychoterapii. Dlatego za chwilę przyjrzymy im się bliżej.
Cele psychoterapii. Psychoterapia dla nastolatków
Cele psychoterapii dla nastolatków to między innymi poszerzenie umiejętności komunikacji z otoczeniem co znacznie ułatwia artykułowanie własnych potrzeb i odbieranie bodźców z zewnątrz. Dowiedzenie się czegoś więcej o samym sobie, uświadomienie sobie własnego potencjału, umiejętności i próba ocenienia w jaki sposób możemy to wykorzystać w kolejnych latach życia. Dodatkowo, jeśli istnieje taka konieczność, na psychoterapii nastolatków dzieci uczą się tego jak walczyć z hejtem rówieśniczym lub własnymi indywidualnymi traumami nabytymi w trakcie swojego nastoletniego życia. Dzieci uczą się również jak działać pod presją nie tylko grupy rówieśniczej, ale także nauczycieli i oczekiwań rodziców oraz rodziny. Dowiedzą się jak radzić sobie w szkole, jednocześnie zdobywając umiejętności, rozszerzając pasje i sprostać oczekiwaniom otoczenia. Nastolatkowie mogą zadawać psychoterapeutom szereg pytań i dzielić z nimi swoimi wątpliwościami. Rodzice nastolatków również mogą liczyć na psychoterapię dla rodziców lub wsparcie psychologiczne pomagające w wychowywaniu nastolatków i udzielanie wskazówek jak pomagać nastolatkowi wkraczać w dorosłość.
Jaka może być forma zajęć w trakcie psychoterapii? Czy w przypadku terapii długoterminowych lub krótkoterminowych lepsza jest terapia indywidualna?
Cele psychoterapii to jedna kwestia. Drugą rzeczą jest forma psychoterapii. Może to być terapia grupowa bądź psychoterapia indywidualna. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb osoby udającej się po pomoc do psychoterapeuty. Możemy uczestniczyć jedynie w psychoterapii indywidualnej bądź psychoterapii grupowej lub w obu tych formach pomocy i spotkań. Każde rozwiązanie jest dobry by lepiej przyjrzeć się samemu sobie i szybciej uzyskać pomoc.
Decyzję o formie psychoterapii podejmuje psycholog lub psychoterapeuta wraz z przyjmowanym przez niego pacjentem bądź pacjentką. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że oprócz ośrodków prywatnych psychoterapii są także publiczne ośrodki psychoterapii w których możemy uzyskać pomoc psychoterapeutyczną nieodpłatnie. Wystarczy jedynie poszukać w Internecie informacji o miejscach, gdzie możemy uzyskać darmową pomoc psychoterapeuty, zarówno dla osób dorosłych jak i nastolatków.