przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jakie mogą być przyczyny pogorszenia się wzroku?

Jakie mogą być przyczyny pogorszenia się wzroku?

Pogorszenie wzroku może być wynikiem wielu czynników. Regularne wizyty u okulisty pomogą zidentyfikować te przyczyny i dostosować odpowiednie leczenie wraz z korekcją wzroku. Co może wpływać na nasze zdolności wzrokowe?

Starzenie się oczu – naturalny proces

Najczęstszą przyczyną pogorszenia wzroku jest proces starzenia się oczu. W miarę upływu czasu nasza zdolność widzenia bliskich i odległych obiektów może ulec zmniejszeniu. To zjawisko nazywane jest prezbiopią i jest naturalnym procesem, który może rozpocząć się już po 40. roku życia.

Naturalnym procesem jest również fakt, że wady wzroku ulegają zmianom w czasie życia. Np. krótkowzroczna osoba trzydziestoletnia, po czterdziestym roku życia może zauważyć poprawę widzenia na odległość, ale znaczne pogorszenie widzenia w bliży.

Warto mieć świadomość, że obecnie większość osób prowadzi tryb życia, który znacznie przyspiesza proces starzenia się narządu wzroku.

Występowanie wad wzroku wrodzonych

Poszczególne rodzaje wad wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm mogą być wadami wrodzonymi, które zazwyczaj – jeśli nie są odpowiednio korygowane w wieku dziecięcym lub nawet mimo to – z biegiem lat się pogarszają.

Te wady wpływają na zdolność oka do skupiania obrazu na siatkówce, co prowadzi do nieostrego widzenia. Korekcja wzroku w postaci okularów lub soczewek kontaktowych nie tylko pomaga poprawić jakość widzenia, ale również może znacznie ograniczać dalsze pogłębianie się wady.

Czynniki środowiskowe, czyli tryb życia

Czynniki środowiskowe, takie jak nienaturalne dla narządu wzroku długotrwałe skupianie wzroku na jednym punkcie, np. ekranie komputera, smartfona czy książkach, znacząco wpływa na kondycję wzroku.

Dodatkowo także ekspozycja na promieniowanie UV przez długi czas dzień po dniu może prowadzić do rozwoju różnych chorób oczu, a w konsekwencji również pogorszenia się wzroku.

Chronienie oczu przed nadmiernym stresem optycznym i stosowanie odpowiedniej ochrony przed słońcem może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia oczu. Pracując z komputerem, warto regularnie robić przerwy i wyglądać np. za okno, aby ćwiczyć akomodację. Warto dbać o prawidłowe oświetlenie w czasie czytania i wykonywania prac manualnych.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu i obserwowanie przedmiotów znajdujących się w dali również jest dobrym sposobem ćwiczenia mięśni oczu.

Gdy to możliwe, powinniśmy unikać spędzania długich godzin przed ekranami.

Choroby i problemy zdrowotne

W niektórych przypadkach pogorszenie wzroku może być wynikiem problemów zdrowotnych ogólnoustrojowych lub dotykających konkretnie oczu, takich jak cukrzyca, jaskra czy zaćma. Regularne badanie oczu u okulisty jest kluczowe w identyfikowaniu wczesnych objawów tych chorób i w ich skutecznym leczeniu.

Reasumując, pogorszenie wzroku może mieć różne przyczyny, od naturalnego procesu starzenia się oczu, przez wady wzroku, czynniki środowiskowe, aż po problemy zdrowotne. Dlatego ważne jest regularne badanie wzroku i reagowanie, jeśli mamy wrażenie, że nasz wzrok uległ pogorszeniu. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest również wrażenie „suchych oczu”, zaczerwienie gałek ocznych, nawracający ból głowy.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk