przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Jakie ubrania medyczne noszą lekarze i dlaczego?

Jakie ubrania medyczne noszą lekarze i dlaczego?

Co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lekarza. Dziękujemy lekarzom, którzy mają ogromny wpływ na poprawę naszego zdrowia i życia. Szczególnie teraz, gdy pracownicy służby zdrowia spędzają długie godziny w ryzykownych środowiskach zdrowotnych, jesteśmy im bardziej niż wdzięczni za ich odwagę i poświęcenie. Lekarze pracują nad tym, aby mimo ciągłego wzrostu liczby przypadków zarażeniem koronawirusem, uratowano jak najwięcej istnień ludzkich. Dzisiaj chcemy sprawdzić, co lekarze noszą na co dzień. Odzież może wiele powiedzieć o profesjonalistach, a to, co noszą lekarze, tworzy wizerunek pracowników służby zdrowia, którego oczekujemy. Jak wyobrażasz sobie ubrania medyczne? Kiedy myślisz o lekarzu, prawdopodobnie wyobrażasz sobie kogoś w białym fartuchu. Powody, dla których lekarze ubierają się tak, a nie inaczej, mogą być związane z ich specjalizacją, aktywnością na dany dzień lub zajmowanym stanowiskiem. Poniżej przedstawiamy codzienny ubiór lekarzy i historię powstania tego stroju.

Białe fartuchy – najpopularniejsze ubrania medyczne

Jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli lekarza, obok stetoskopu, jest jego biały fartuch. Te najbardziej kojarzone z zawodem ubrania medyczne ułatwiają znalezienie lekarzy w morzu pracowników służby zdrowia. Z tego powodu większość lekarzy nosi białe fartuchy. Historia tego ubioru sięga ponad wieku. Wcześniej fartuchy lekarskie miały zupełnie inny kolor. W XIX wieku lekarze nosili czerń dla formalności. Ten kolor został również wybrany, aby oddać hołd zmarłym. Mniej zmodernizowana medycyna oznaczała, że ci, którzy widzieli lekarza, nie żyli zbyt długo.

Preferowany kolor odzieży dla specjalistów medycyny i zmienił się z czarnego na biały w okolicach 1900 roku. Biel symbolizowała czystość. Ta zmiana została zainspirowana odkryciami medycznymi dotyczącymi bakterii, a dokładniej tych związanych z cholerą. 

Białe fartuchy pozostają popularnym wyborem wśród lekarzy, ciągle nosi je ponad 70% specjalistów. Ci, którzy nie noszą białych fartuchów, opowiadają się za bardziej swobodnym strojem i twierdzą, że noszenie białych fartuchów może powodować nerwowość pacjentów. Jedynym minusem jest to, że wiele badań wykazało korelację między białym fartuchem a opinią pacjenta na temat wiedzy lekarza. W większości przypadków pacjenci zgłaszali, że lekarze noszący białe fartuchy wydawali się bardziej profesjonalni i inteligentni. Wydaje się, że decyzja o noszeniu białego fartucha zależy od usposobienia, jakie lekarz chce przekazać swoim pacjentom. Czy chcą być postrzegani jako ekspert w swojej dziedzinie, czy jako ktoś bardziej przystępny i bliski?

Komplety lekarskie – wygodne i praktyczne ubrania medyczne

Komplety lekarskie najczęściej w kolorze zielonym są ulubionym strojem pielęgniarek i chirurgów. Te ubrania medyczne pozwalają na większą swobodę ruch i można je łatwo wyprać, gdy się zabrudzą. Są również stosunkowo tanie, więc można je wymienić, jeśli się poplamią. Komplety lekarskie są dostępne w różnych kolorach i wzorach, a zielone i niebieskie są popularne wśród chirurgów 

W przeszłości chirurdzy nosili fartuchy na ubraniach dziennych, gdy nadchodził czas operacji. Pojawiające się na początku XX wieku pandemie wymagały zwiększenia ochrony i warunków sanitarnych, jeśli chodzi o odzież lekarską. Lekarze zaczęli nosić maski chirurgiczne, rękawiczki, czepki i fartuchy.

Strój biznesowy to z kolei najczęściej wybierany rodzaj ubioru preferowany głównie przez profesjonalistów w specjalnościach medycznych z większą liczbą wizyt konsultacyjnych. Często lekarze noszą te stroje pod białymi fartuchami. Kiedy lekarze noszą oba te przedmioty razem, są łatwo rozpoznawalni zarówno przez współpracowników, jak i pacjentów.

Strój zawodowy to inne określenie stroju biznesowego. Obie te kategorie obejmują ubrania medyczne, które można założyć na rozmowę z pacjentem w gabinecie. W przypadku mężczyzn najczęściej obejmuje on spodnie i koszulę lub, w niektórych przypadkach, garnitur. W przypadku kobiet składa się ze spodni lub spódnicy i koszuli, lub sukienki o odpowiedniej długości.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk