Choroby kobiece mogą dotknąć kobiety, niezależnie od ich wieku. Najczęściej panie decydują się na wizytę u ginekologa dopiero w momencie, gdy zauważą u siebie jakieś dolegliwości. Często odczuwają lęk i stres przed wizytami u specjalisty, nie tylko pierwszą wizytą, ale i kolejnymi. Unikają ich tłumacząc się brakiem czasu i nadmiarem obowiązków domowych. Mimo tego warto zdecydować się na systematyczne konsultacje i uczęszczanie do specjalisty. Poniżej sprawdzamy, czy istnieją powody do obaw.
Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2016 na pierwszą wizytę u ginekologa powinny zdecydować się dziewczęta, które są pomiędzy 12, a 16 rokiem życia. Zazwyczaj wtedy, gdy mają już za sobą pierwszą miesiączkę. Niektórzy twierdzą, że młoda kobieta powinna zdecydować się na wizytę u ginekologa Katowice dopiero w momencie, gdy zauważy u siebie coś niepokojącego np.: świąd, upławy albo będzie miała bolesne i nieregularne miesiączki.
Jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa Katowice?
Podczas pierwszej profilaktycznej wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką. Zadaje pytania dotyczące przebiegu cyklu miesiączkowego oraz ewentualnych objawów: świądu lub upławów. Przekazuje informacje dotyczące szczepienia przeciwko wirusowi HPV oraz dotyczące wykonania możliwych badań np.: cytologii czy USG przezpochwowego i innych. Kontrolne wizyty u specjalisty powinny odbywać się przynajmniej raz do roku, a jeśli pojawią się dolegliwości ginekologiczne częściej. Jeżeli kobiety stosują antykoncepcję hormonalną powinny zdecydować się na konsultacje u ginekologa co pół roku lub częściej – co 3 miesiące.
Jak należy przygotować się do wizyty u ginekologa?
Dobre przygotowanie do wizyty u ginekologa to podstawa. Kobieta powinna umówić się na nią kilka dni po skończonej miesiączce. Jeśli pacjentka zdecyduje się na wizytę u ginekologa Katowice w czasie miesiączki, lekarz nie pobierze próbki materiału do cytologii. Kobieta powinna znać również odpowiedzi na pytania:
- Kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka?
- Kiedy był pierwszy dzień ostatniej miesiączki?
- Czy miesiączki pojawiają się regularnie, co ile dni i jak długo trwają?
- Czy miesiączki są skąpe czy obfite?
- Czy kobieta była w ciąży? Jeśli tak, to w ilu, jaki był ich przebieg oraz jak się zakończyły?
- Czy przyjmuje leki i czy choruje przewlekle?
Czy obawiasz się pierwszej lub kolejnej wizyty u ginekologa Katowice? Szukasz specjalisty, u którego wizyta przebiegnie w miłej, przyjaznej atmosferze? Skorzystaj z oferty Specjalistycznego Centrum Medycznego EsterClinic. To klinika, która zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem chorób m.in.: w zakresie ginekologii.