przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Kiedy warto wykonać masaż limfatyczny?

Kiedy warto wykonać masaż limfatyczny?

Kiedy warto wykonać masaż limfatyczny?

Manualny drenaż limfatyczny to jeden z ważniejszych elementów terapii fizjoterapeutycznej. Jest zalecany szczególnie w przypadku obrzęków. To procedura, która aktywuje układ limfatyczny, przyczyniając się do redukcji lub całkowitego usunięcia zastoju limfy. Stosuje się tę metodę po operacjach, a także w sytuacjach, gdy stan pacjenta tego wymaga.

Dla kogo wskazaniem jest drenaż po liposukcji?

drenaż po liposukcji

Manualny drenaż limfatyczny to spersonalizowany zabieg, który może obejmować masaż różnych części ciała w zależności od lokalizacji obrzęku. Podstawą tego zabiegu są określone techniki i schematy działania, które mają na celu usprawnienie odpływu limfy oraz redukcję obrzęków. Masaż limfatyczny, w szczególności drenaż brzucha, odgrywa istotną rolę w terapii obrzęków po operacjach czy zabiegach medycznych. Jego zaleto jest też zapobieganie powstania martwicy skóry oraz to, że usprawnia proces gojenia.

Na czym polega manualny drenaż limfatyczny?

Zabieg manualnego drenażu limfatycznego brzucha rozpoczyna się od stymulacji układu chłonnego w okolicy szyi – miejsc gdzie przewody limfatyczne uchodzą do układu żylnego oraz aktywacji węzłów chłonnych w okolicy szyi i obojczyków. Następnie wykonuje się specjalne ruchy pobudzające węzły chłonne pachwinowe, po czym terapeuta wykonuje odpowiednie techniki masażu, które wspomagają przepływ limfy do węzłów chłonnych. Wykonując delikatne ruchy w okolicy brzucha, terapeuta kieruje się naturalnym kierunkiem przepływu limfy, nie powodując przy tym bólu, a jedynie uczucie lekkości.

Istnieją jasne wskazania do zabiegu manualnego drenażu limfatycznego brzucha. Tego typu masaż wykonuje się często po leczeniu onkologicznym, zwłaszcza w przypadku raka jajnika czy macicy. Jest zalecany też drenaż po liposukcji i innych operacjach przewodu pokarmowego czy też zabiegach z zakresu medycyny estetycznej takich jak abdominoplastyka. Wskazaniem są obrzęki lipidowe.

O czym trzeba pamiętać przy zabiegu liposukcji?

drenaż po liposukcji warszawa


Warto przy tym zauważyć, że są sytuacje, gdy drenaż limfatyczny nie może być wykonany. Przeciwskazaniami są ciąża, tętniak aorty, uchyłkowatość jelit lub ich niedrożność, ciężkie zmiany arteriosklerotyczne, padaczka, stan po głębokiej zakrzepicy żył miednicy oraz infekcje lub gorączka.

Lekarze zalecają manualny drenaż limfatyczny po zabiegach liposukcji, ponieważ tego typu zabieg wspomaga usuwanie nadmiaru płynów z organizmu, redukuje obrzęki oraz pozwala skrócić proces rekonwalescencji. Jest to skuteczna metoda terapeutyczna, która wspiera zdrowy przepływ limfy oraz zapobiega ewentualnym powikłaniom. Technika stosowana przy masażu zwiększa przepływ krwi.

Drenaż limfatyczny manualny brzucha stanowi istotną część terapii fizjoterapeutycznej zwłaszcza po operacjach i zabiegach medycznych. Warto rozważyć ten zabieg w przypadku obrzęków i zastoju limfatycznego, jednak zawsze należy konsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli istnieją przeciwwskazania.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk