przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Kluczowe aspekty komunikacji w kontekście neurologopedii

Kluczowe aspekty komunikacji w kontekście neurologopedii

Kluczowe aspekty komunikacji w kontekście neurologopedii

Komunikacja jest fundamentalnym elementem ludzkiego życia. Wpływa m.in. na relacje, sukces zawodowy, a także satysfakcję z życia.

W kontekście neurologopedii zajmującej się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń komunikacyjnych, związanych z układem nerwowym, kluczowe aspekty komunikacji nabierają szczególnego znaczenia. Jakie są najważniejsze elementy komunikacji i jakie mają one znaczenie dla osób z zaburzeniami komunikacyjnymi?

Zaburzenia związane z językiem i mową

Język i mowa są fundamentalnymi elementami komunikacji. Do zaburzeń na tym tle dochodzi w przypadku uszkodzenia mózgu np. po udarze, urazie głowy czy w wyniku chorób neurologicznych. W takich przypadkach rolą neurologopedy jest zdiagnozowanie problemów oraz opracowanie planu terapeutycznego, który ma poprawiać język i mowę. Do tego celu wykorzystywana jest m.in. terapia logopedyczna czy trening artykulacyjny.

Aspekty komunikacji związane z rozumieniem mowy

Rozumienie mowy to kolejny z kluczowych aspektów komunikacji. Do jego zaburzenia może dochodzić u osób z uszkodzeniami mózgu, zwłaszcza w obszarze afazji receptywnej. Pracując z takimi osobami, neurologopeda daje wsparcie w zakresie poprawy rozumienia mowy poprzez ćwiczenia kojarzenia słów, zdolności rozumienia zdań oraz interpretacji komunikatów werbalnych i niewerbalnych.

Wyrażanie się

U osób z afazją ekspresywną lub dysfunkcjami mowy utrudnione jest wyrażanie się. Konieczne stają się więc ćwiczenia artykulacji, budowanie zdań, tworzenie narracji oraz stosowanie technik wspomagających, takich jak AAC (alternatywne i wspomagające sposoby komunikacji).

Komunikacja niewerbalna

Komunikacja niewerbalna to mimika twarzy, nawiązywanie kontaktu wzrokowego, gesty – wszystko to odgrywa istotną rolę w komunikacji. U osób, u których występują zaburzenia komunikacyjne, często spotyka się trudności w wyrażaniu się za pomocą gestów lub w interpretacji niewerbalnych sygnałów innych osób.

Adaptacja środowiska komunikacyjnego

Wiele osób z zaburzeniami komunikacyjnymi korzysta z różnych narzędzi i strategii wspomagających komunikację, takich jak tablice komunikacyjne, aplikacje mobilne czy urządzenia do wzmacniania mowy. Neurologopeda pomaga w dostosowaniu środowiska komunikacyjnego do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz w nauce korzystania z różnych narzędzi wspomagających komunikację.

Wszystkie wyżej wymienione aspekty są ze sobą ściśle powiązane i wpływają na ogólną zdolność jednostki do skutecznego porozumiewania się. Poprzez kompleksową diagnozę, terapię i wsparcie neurologopedyczne, pacjenci mogą poprawić swoje umiejętności komunikacyjne, a tym samym znacznie poprawić jakość swojego życia. Warto jednak pamiętać, że studia podyplomowe z neurologopedii poruszają również takie aspekty komunikacji, takie jak połykanie, komunikacja alternatywna i wspomagająca, rehabilitacja po zaburzeniach neurologicznych.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk