Następstwem wypadków (przy pracy, drogowych) są obrażenia ciała tj. rany, otarcia, potłuczenia. W zależności od rodzaju nieszczęśliwego zdarzenia mogą mieć charakter lekki lub poważny. Powierzchowne rany i niewielkie stłuczenia goją się samoistnie i w dość szybkim tempie (kwestia indywidualna, ale w przypadku człowieka o dobrym ogólnym stanie zdrowia można takie stwierdzenie przyjąć). W przypadku ran głębokich, gdy krawędzie są poszarpane, rozległych i opuchniętych części ciała proces zdrowienia zachodzi wolniej. Istnieje szereg sposobów, by go skutecznie wspomóc, a jednym z nich jest komora hiperbaryczna.
Komora hiperbaryczna – a co to takiego?
Komora hiperbaryczna jest zamkniętym zbiornikiem ciśnieniowym, w którym kontrolując ciśnienie, stężenie tlenu, wilgotność, temperaturę można stworzyć idealne warunki do regeneracji organizmu. Podawany w wyższym (prawie trzykrotnie) ciśnieniu tlen łatwo i szybko rozpuszcza się we krwi, a następnie zostaje przetransportowany do każdej komórki ciała.
W jaki sposób tlenoterapia przyspiesza leczenie ran?
W dobrze natlenionych komórkach ciała zaczynają się procesy gojenia – zmniejsza się obrzęk, krzepną uszkodzone naczynia krwionośne i powstają nowe, komórki regenerują się, namnażają. Zaktywowane leukocyty usuwają z rany bakterie, dzięki czemu może ona powoli się zasklepiać, a intensywnie produkowane włókna kolagenowe odbudowują naskórek.
W jaki sposób odbywa się terapia tlenowa?
Rodzaj terapii zależy od rodzaju zbiornika – w niektórych pacjent leży „zanurzony” w tlenowej atmosferze, w niektórych pacjent siedzi (takie zbiorniki mogą pomieścić kilka osób). W pierwszym etapie trwającym do kilkunastu minut następuje napełnienie komory powietrzem (kompresja). W drugim etapie pacjent otrzymuje tlen podawany za pomocą masek lub specjalnych kapturków (60-90 minut). Trzeci, ostatni etap polega na stopniowym obniżeniu ciśnienia w komorze do wartości ciśnienia atmosferycznego.
Komora hiperbaryczna stosowana jest na całym świecie do wspomagania leczenia wielu schorzeń (neurologicznych, dermatologicznych, onkologicznych). Jej znaczenie w leczeniu trudnych, głębokich i przewlekłych ran jest ogromne – dostarczony w dużej ilości do organizmu tlen znacznie poprawia wyniki leczenia, a co więcej oddala widmo groźnych powikłań. Z dobrodziejstw tego typu regeneracji może skorzystać każdy, kto m.in. nie nosi rozrusznika serca, nie jest w ciąży, nie cierpi na infekcję wirusową, nie przechodzi chemioterapii, chorób płuc i nie ma klaustrofobii.