Nie wystarczy dokonać udanego zakupu generatora tlenu i pozostawić go w kącie, żeby na urządzeniu gromadził się kurz. Po prostu z tego urządzenia trzeba korzystać w sposób regularny, czyli że sprzętu należy korzystać codziennie. Oczywiście wszystko w celu uzyskania lepszego efektu, rezultatu terapeutycznego i poprawienia ogólnego stanu zdrowia. Przede wszystkim do tego celu jest ono przeznaczone, do ciągłego jego używania, eksploatowania. Pozostaje udzielenie odpowiedzi na pytanie: Jak używać koncentratora tlenu? Zapraszam do zapoznania się z treścią poniższego artykułu.

CZY ZAWSZE NALEŻY KORZYSTAĆ Z DOŁĄCZONEJ ULOTKI DO URZĄDZENIA PRZEZ PRODUCENTA?

 

Otóż nie, nie zawsze. Między innymi należy mieć na uwadze, że użytkowanie urządzenia jest banalnie proste i intuicyjne. Aczkolwiek nie wymaga ono żadnego doświadczenia, czy wprawy technicznej,  a tym bardziej fachowej wiedzy teoretycznej. Innymi słowy, po zakupie takiego urządzenia, wystarczy je jedynie uruchomić, aby zacząć z niego korzystać.

Jeżeli ktoś pierwszy raz w życiu kupuje tego typu sprzęt,  jakim jest inhalator tlenu, wówczas w takiej sytuacji może posłużyć się treścią ulotki. Stosowna instrukcja powinna być załączona do zestawu wraz z urządzeniem i jego ewentualnymi dodatkowymi elementami wyposażenia w postaci akcesoriów.

 

KRÓTKO I KONKRETNIE NA TEMAT –  JAK UŻYWAĆ INHALATORA O2? 

Na samym początku trzeba wyraźnie zaznaczyć: zawsze w trakcie korzystania regularnego korzystania z urządzenia pokroju generator tlenu, należy przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa i zaleceń producenta oraz lekarza.

 

Oto kilka najważniejszych wskazówek oraz zasad, które są przydatne podczas ciągłego używania inhalatora O2:

 

Po pierwsze:
Należy pamiętać, że urządzenie, jakim jest koncentrator tlenu, maszyna produkuje tlen, który zawsze wymaga odpowiedniego nawilżenia.

Dlaczego jest to takie istotne, w czym tkwi szkopuł?

Już wyjaśniam, ponieważ: W przeciw  nawilżyć podawany tlen. W tym celu wystarczy odpowiednio wyposażyć się w specjalistyczną butelkę tzw. ’’nawilżacz” do koncentratora O2.

 

Uwaga!: Do nawilżacza należy używać tylko i wyłącznie wody destylowanej. Mamy wtenczas stuprocentową gwarancję, że w butelce nie pojawi się ”kamień”. Z upływem czasu osadzający się kamień na ściankach nawilżacza, może doprowadzić do awarii całego urządzenia. Na skutek stopniowego zapychania się kanałów  powietrznych, które współtworzą obieg powietrza w inhalatorze O2. Tutaj na tym, najbardziej cierpi pacjent, gdyż nie otrzymuje on dostatecznie skoncentrowanej dawki, czyli ilości tlenu do płuc.

Ważne!: Gdzie można zakupić wodę destylowaną?
Odp.: Wodę destylowaną można nabyć m.in. w: apteki, dobrze zaopatrzone i sprawdzone sklepy chemiczne, na niektórych stajach paliwowych, również można ją kupić w warsztatach samochodowych (jednak nie we wszystkich).

 

Po drugie:
Zawsze po wymianie wody w nawilżaczu, należy sprawdzić, czy tlen wydostaje się przez tzw. ”wąsy tlenowe’’, inaczej kaniulę.  Jeżeli butelka jest źle dokręcona, wtedy tlen nie będzie się z niej wydostawał i dopływał do maski tlenowej.

 

Po trzecie:
Pod żadnym pozorem!: Nie wolno ustawiać oraz korzystać z  włączonego urządzenia w pomieszczeniach. w których nie ma możliwości wietrzenia. Przykładowo takim miejscem jest łazienka, spiżarnia, czy pokój na poddaszu nieposiadający okien. Pomieszczenie, w którym pracuje bądź będzie pracował koncentrator O2, musi być obowiązkowo wietrzone raz na kilka godzin.

 

Po czwarte:
Filtr gąbkowy od koncentratora należy regularnie oczyszczać z kurzu i osuszać newralgiczne akcesorium z nadmiaru wilgoci, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wszystko po to, żeby zapobiec – wewnętrznemu zagrzybieniu urządzenia. Co w konsekwencji prowadzi do skażenia i zanieczyszczenia całej maszyny, poprzez obecne w jej wnętrzu grzyby lub inne patogeny. W ten właśnie sposób tę drogą szkodliwe drobnoustroje mogą przenikać wraz z aplikowanym tlenem bezpośrednio do płuc pacjenta.

 

Po piąte:
Bezwzględnie należy zadbać o sterylność, inaczej właściwą higienę wszystkich elementów, a zwłaszcza newralgicznych komponentów generatora O2, które bezpośrednio stykają się z twarzą człowieka.

  • Pamiętajmy również o tym, że: Generator O2 jest urządzeniem posiadającym gazową mieszankę, która to dodatkowo może być nawilżona, pod warunkiem, iż sama maszyna posiada taką oto funkcję. Ponieważ tlen koncentrowany jest na bieżąco, dosłownie przez 24 h w dzień oraz noc.
  • Jednocześnie jego źródłem jedynie jest samo powietrze, zatem urządzenie nie wymaga uzupełniania go lub wymiany, obojętnie jakiegokolwiek z jego komponentów. Odstępstwo od tej reguły stanowią sytuacje takie jak: awaria urządzenia czy jego skażenie przez chorobotwórcze drobnoustrojami.

 

PIELĘGNACJA KONCENTRATORA TLEN – CZYLI CZYM I JAK CZYŚCIĆ APARATURĘ

Generatora tlenu nie trzeba czyścić w całości, wystarczy dokładnie umyć niektóre jego elementy wyposażenia dodatkowego. Jeżeli chcemy go wyczyścić od środka,  wtedy to  powinniśmy oddać go do specjalistycznego serwisu zajmującego się takimi usługami. Natomiast możemy równocześnie urządzenie oddać do czyszczenia w ramach gwarancji producenta, jeśli oczywiście dysponujemy jeszcze taką możliwością.  Niemniej jednak elementami, które należy regularnie czyścić, są m.in.  nawilżacz.

 

Sposób mycia nawilżacza – krótki instruktaż:

  1. Wyłącz rządzenie od sieci i odłącz je od domowej sieci elektroenergetycznej.
  1. Odłącz nawilżacz powietrza od obudowy urządzenia.
  1. Następnie umyj nawilżacz w końcu wypłacie na przykład z dodatkiem płynu do mycia naczyń albo przy pomocy innego delikatnego detergentu. Na samym końcu dokładnie opłukuj i  dokładnie osusz butelkę.

 

Ważne!: Opisywaną wyżej czynność należy wykonać w taki sposób, aby nawilżacz  nie był w żaden sposób wilgotny (tym bardziej wewnątrz).

4.

a) Kolejno zanurz nawilżacz na 30 minut w roztworze o proporcjach: 1 części octu i 3 części gorącej wody. Roztwór ten wykazuje działanie bakteriobójcze. Powtórz czynność, jaką jest opłukanie nawilżacz.

b) Używaj tutaj, do tego zabiegu czyszczącego – gorącej wody, a na końcu ponownie napełnij nawilżacz wodą destylowaną oraz umieść z powrotem butelkę na odpowiednim miejscu, w obudowie inhalatora O2.

To wszystko, urządzenie jest  gotowe. Od tego momentu maszyna może wznowić pracę, czyli rozpocząć produkowanie wysoko skoncentrowanego tlenu. 

 

Krótkie podsumowanie całości:
Przedstawione w teście wytyczne oraz zalecenia dotyczące obsługi tych urządzeń, określanych, jako inhalatory O2. Zaprezentowane, a także omówione kwestie techniczne dotyczą one zarówno koncentratorów tlenowych mobilnych, jak i stacjonarnych odpowiedników.

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk