przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Krosty na języku – przyczyny powstania i sposoby leczenia

Krosty na języku – przyczyny powstania i sposoby leczenia

Pojawienie się krost na języku wprowadza dysharmonię do naszego życia. Te małe bolące punkciki mogą powstać na skutek różnego rodzaju infekcji, alergii, niedoboru witamin, mikro – i makroelementów. Mogą również oznaczać początek jakiejś poważnej choroby.

Krosty na języku – jakie formy mogą przybierać?

Krosty na języku mogą pojawiać się zarówno na całej powierzchni języka jak i na jego części. Niezależnie od ich występowania, istotne znaczenie diagnostyczne ma wygląd. Poznaj najczęstsze ich formy i dowiedz się, co oznaczają.

Białe krosty

Zmiany zapalne tego typu mogą być oznaką infekcji grzybicznej, za którą odpowiedzialny jest drożdżak Candida. Te białe krosty, potocznie zwane pleśniawkami, występują najczęściej u dzieci. Ich występowanie może mieć związek z jedzeniem niemytych owoców lub kontaktem z brudnymi przedmiotami, które małe dzieci najczęściej wkładają do buzi.

Krosty czerwone

Ta forma zmian skórnych spowodowana jest najczęściej infekcją wirusową, której towarzyszą różnego rodzaju reakcje alergiczne oraz obrzęk gruczołów ślinowych. Często są następstwem przeziębienia i ustępują samoistnie po wyleczeniu. Występowanie tego rodzaju zmian może oznaczać również zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową

Żółte krosty na języku

Przyczyna zmian tego typu to najczęściej problemy z układem pokarmowym (choroba wrzodowa, refluks). Żółtawym grudkom towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust, występujący tuż po przebudzeniu. Kwas solny wydostający się z żołądka (spowodowany refluksem) jest odpowiedzialny nie tylko za powstawanie wspomnianego żółtego nalotu, ale również odbarwianie zębów i rozwój próchnicy.

Przyczyny powstania krost na języku

Przyczyn powstania krost na języku jest bardzo wiele. Mogą być oznaką braku witamin (szczególnie chodzi tu o witaminy z grupy B) lub zachowania niewłaściwej higieny jamy ustnej. Najbardziej narażenie na tego typu infekcje są osoby z osłabioną odpornością, będącej wynikiem przebytych chorób nowotworowych, przyjmowania leków, lub poddawania się radio – i chemioterapii. Do pozostałych przyczyn powstawania krost zaliczyć można między innymi:

  • wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne,
  • zespół jelita drażliwego,
  • spożywanie ostrych potraw,
  • cukrzyca,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • niedobory niektórych składników mineralnych (żelazo, cynk, magnez, kwas foliowy).

Medykiem, który najszybciej jest w stanie zidentyfikować krosty na języku lub innej części jamy ustnej jest stomatolog. Najczęściej jest on w stanie wykluczyć przyczyny higieniczne związane z infekcją.

Krosty na języku – jak leczyć?

W wielu przypadkach osoby narażone na tę przypadłość nie podejmują leczenia, ponieważ krosty znikają w ciągu paru dni. Jeżeli jednak oporny pypeć nie ma ochoty odejść, możemy zastosować na początek leczenie domowymi sposobami. Warto zacząć od higieny jamy ustnej. Jeżeli tego nie robiliśmy regularnie, należy rozpocząć od szczotkowania zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Ważne jest również czyszczenia, za pomocą nici dentystycznych, przestrzeni międzyzębowych

Płukanki ziołowe o działaniu antyseptycznym i bakteriobójczym z szałwii czy rumianku mogą przynieść ukojenie. Podobne efekty możemy osiągnąć, płucząc regularnie usta wodą z sodą lub solą (1 łyżeczkę sody lub soli należy rozpuścić w szklance wody), lub kilkukrotnie przepłukując zmiany zapalne wodą utlenioną. Jeżeli wprowadzenie domowego sposobu leczenia nie przyniesie efektów, oznacza to, że problem jest poważniejszy i wymaga interwencji lekarza, który może wprowadzić kurację antywirusową, przeciwgrzybiczną, a nawet przepisać antybiotyk.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk